Zdroj: Jana Ardanová

Ako si vybrať správnu lazúru

16. 07. 2021
Zdieľať

Na ošetrenie dreva sa často používajú lazúry. Určite ste už o nich počuli. Ibaže nie je lazúra ako lazúra. Iné sú vhodné do interiéru a iné do exteriéru, rozdiel je aj medzi tenkovrstvovými a hrubovrstvovými.

Tenkovrstvové a hrubovrstvové lazúry

Lazúry všeobecne sú transparentné ochranné nátery, ktoré obvykle obsahujú aj farebné pigmenty. Dokážu teda drevo natónovať na želaný odtieň, no zároveň zachovávajú jeho kresbu. Medzi tenko- a hrubovrstvovými lazúrami je pritom jeden dôležitý rozdiel. Kým tenkovrstvové (nazývané aj olejové) do dreva úplne vsiaknu, hrubovrstvové (alebo aj lakové) vytvoria na povrchu vrstvu podobne ako lak. Podľa čoho si z nich vybrať?

Prečítajte si tiež
Skôr než si kúpite záhradný nábytok, mali by ste vedieť toto

Základným pravidlom je, že hrubovrstvová lazúra patrí na rozmerovo stále drevené prvky, ako sú dvere, okná alebo okenice, ktoré nemenia svoj objem napríklad vplyvom zmien vlhkosti vzduchu. Obvykle je to teda tvrdé a dokonale vysušené drevo. Hrubovrstvová lazúra sa uplatní aj pri renovovaní – dokáže prekryť staršie nátery, čiastočne skryť nedostatky povrchu a podstatne predĺžiť životnosť dreva. Určite ňou však nenatierajte trámy, pergoly či iné surové konštrukčné prvky. Tie by sa pri takomto nešťastnom výbere začali po čase olupovať.

Tenkovrstvová lazúra do dreva vsiakne a nevytvára na povrchu vrstvu, ktorá by mohla pri jeho pohybe či objemových zmenách praskať. Je preto vhodná aj na mäkké drevo s vyšším obsahom vlhkosti a na prvky, ktoré môžu „pracovať“, ako sú ploty, trámy, altánky a ďalšie drevené konštrukcie. Dôležitou vlastnosťou tenkovrstvových lazúr je aj jednoduchá
renovácia – nič netreba obrusovať, stačí naniesť novú vrstvu.
Pri tvarovo stabilných prvkoch, napríklad pri drevenom nábytku, môžete obidva typy lazúr aj skombinovať – na tenkovrstvový základ naniesť hrubovrstvovú lazúru. A to po dokonalom vyschnutí, dokonca aj po dlhšom čase. Pri kombinácii je však dôležité použiť obe lazúry na rovnakej báze, teda buď dva typy rozpúšťadlových, alebo dva typy vodou riediteľných lazúr.

Dôležitou vlastnosťou lazúr je aj ich rýchla a jednoduchá aplikácia. To, že lazúra nesteká a dobre sa rozotiera, oceníte najmä pri väčších plochách, napríklad pri natieraní drevených stropov.

Čo použiť v interiéri a čo v exteriéri?

V exteriéri, najmä pri novom dreve s vyššou počiatočnou vlhkosťou, by mala byť prvou vrstvou ešte pred lazúrovaním biocídna penetrácia.
Tzv. napúšťadlá obsahujú biologicky aktívne látky, ktoré chránia pred napadnutím drevokazným hmyzom a mikroorganizmami, ako sú huby, plesne a riasy. Nechránia však proti poveternostným vplyvom, preto je potrebné prekryť ich ochranným náterom, napríklad lazúrou. V ponuke sú pritom aj tzv. lazúry 2 v 1, ktoré obsahujú aj biocídy.

Vo všeobecnosti sa biocídne napúšťadlá používajú len vo vonkajšom prostredí. V interiéri sa nimi drevo neošetruje, najmä ak by mohlo prísť do styku s potravinami alebo pitnou vodou. Keďže nie je vystavené nepriazni počasia ani mikroorganizmom, takéto ošetrenie nie je potrebné. Navyše čím menej „chémie“, tým lepšie pre každý živý organizmus vrátane nás.

Drevený altánok so sedením v záhrade

Zdroj: Jana Ardanová

No a keď sme pri chémii… Lazúry sa podľa zloženia delia na rozpúšťadlové a vodou riediteľné. Do interiéru sú vhodnejšie tie vodou riediteľné, pretože neobsahujú rozpúšťadlá, ktoré majú výrazný zápach. Práca s nimi je tak určite príjemnejšia a na umývanie pracovných pomôcok stačí voda. V súčasnosti už bežne zoženiete aj nátery na vodnej báze, ktoré sú vhodné dokonca na detský nábytok a hračky – vždy sú označené zrozumiteľným piktogramom.

Prečítajte si tiež
Bujná zeleň a zákutie s vodným prvkom vytvorili v malej záhrade chýbajúce súkromie (VIDEO)

Pri výbere tenko- a hrubovrstvových lazúr platia v interiéri podobné pravidlá ako v exteriéri. Ak chcete zachovať prirodzený vzhľad dreva a pocit pri dotyku, hodí sa tenkovrstvová lazúra. Na stabilné drevo, ktoré môže byť vystavené aj mechanickému poškodeniu, znečisteniu či mastnote, je lepšia hrubovrstvová lazúra, nazývaná aj laková. Vhodná je takisto kombinácia lazúry s transparentným lakom.

Ako na to

1. Kedy natierať

Ideálne podmienky na natieranie sú pri suchom a mierne teplom počasí (pri teplote 15 až 25 °C). Nenatierajte v horúčave, pri veľmi intenzívnom slnečnom žiarení ani pri veľmi vlhkom počasí s vysokým rizikom dažďa.

Natieranie dreva

Zdroj: Shutterstock

2. Ako pripraviť drevo

Základom úspechu je dobre vysušené drevo bez rozličných nečistôt, ako sú živice alebo prach, bez zmodrania, húb či plesní. Takýto materiál môžete jemne prebrúsiť a oprášiť. Vtedy je drevo dokonale pripravené na natieranie.

Šmirgľovanie dreva

Zdroj: Shutterstock

3. Správne pomôcky

Najbežnejšou pomôckou je vhodný štetec, ktorý by mal mať dlhšie mäkké štetiny, a hubka alebo mäkká textília na zotieranie nevsiaknutého náteru. Môžete použiť aj valček, no lepšiu penetráciu dosiahnete pri natieraní štetcom.

Sada štetcov

Zdroj: Shutterstock

4. Napúšťadlo

Nové drevo, ktoré bude v exteriéri, sa odporúča najskôr napustiť vhodným biocídnym prípravkom (napr. napúšťadlom Chemolux). Napúšťanie je lepšie robiť vonku. Vyhliadnite si pekné počasie, prípadne využite dobre vetranú miestnosť.

Napúšťanie dreva napúšťadlom

Zdroj: Shutterstock

5. Tenkovrstvová lazúra

Na prvý náter použite tenkovrstvovú lazúru, ktorá dodá drevu želaný odtieň a zároveň zachová jeho prirodzený vzhľad. Môžete naniesť jednu alebo dve vrstvy. Lazúru nanášajte v smere textúry dreva rovnomerne po celom povrchu a dôkladne ju rozotrite.

Nanášanie tenkovrstvej lazúry na drevo

Zdroj: Shutterstock

6. Finálna úprava

Po 24 hodinách môžete naniesť finálnu vrstvu – hrubovrstvovú bezfarebnú lazúru, ktorá zachová odtieň primárneho náteru aj kresbu dreva, zvýrazní jeho živosť a dodá povrchu saténový vzhľad. Pri takejto kombinácii treba použiť lazúry na rovnakej báze.

Finálna úprava lazúry

Zdroj: Shutterstock

Radí odborník Andrej Žúrek
člen Dozornej rady Cechu maliarov Slovenska a marketingový manažér firmy CHEMOLAK

1. Farebnú vzorkovnicu berte len informatívne

Drevo je živý materiál a každý kus je originál s vlastným charakterom – osobitou kresbou, sfarbením, hustotou, obsahom živíc či vekom. A lazúry sú v zásade transparentné nátery. I keď sú pigmentované, preberajú aj farbu podkladu. Ten zas nasiakne rôzne množstvo lazúry, napríklad podľa hustoty dreva. Pri tenkovrstvových lazúrach zároveň platí, že čím viac vrstiev natriete, tým tmavší bude odtieň. Preto nemôžete očakávať, že každý kus lazúrovaného dreva bude mať vo výsledku úplne rovnaké sfarbenie. Vzorkovnice teda berte len ako informatívny materiál a farebný odtieň si radšej otestujte priamo na dreve, ktoré chcete natierať.

Vzorkovnica farieb

Zdroj: Shutterstock

2. Odtieň nie je len o estetike

Pri výbere odtieňa lazúry je dôležité vaše estetické cítenie, no treba pamätať aj na fakt, že tmavšie farby všeobecne lepšie odolávajú pôsobeniu UV žiarenia. Bezfarebné a jemne pigmentované lazúry majú teda túto odolnosť logicky slabšiu. Tmavšími odtieňmi sa tiež predlžuje životnosť dreva. Preto sa svetlejšie odtiene odporúčajú skôr do interiéru, na podporenie prirodzenej farebnosti a živosti kresby dreva.

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou

3. Náter treba po čase opakovať

Každá lazúra má svoju životnosť, preto treba náter po istom čase obnoviť. A to v každom prípade skôr, než príde k viditeľnému poškodeniu náteru alebo dreva. Výrazne si tým zjednodušíte prácu s úpravou podkladu a zachováte pôvodnú krásu dreva. Po akom čase je potrebný nový náter? To závisí od podmienok, akým je drevo vystavené, aj od použitého typu náteru. Všeobecne sa pritom môžete riadiť odporúčaním výrobcu na etikete – tenkovrstvové lazúry majú životnosť 5 až 6 rokov (vodou riediteľné treba obnoviť každých 5 rokov, rozpúšťadlové každých 6 rokov), hrubovrstvové lazúry majú životnosť 6 až 8 rokov, ich renovácia je však náročnejšia.

Výdatnosť je parameter, ktorý ovplyvní najmä vašu peňaženku. Pri výbere lazúry preto nezabudnite na pomer ceny a výdatnosti. Lacnejšie lazúry nemusia dosahovať výdatnosť tých drahších, kúpa drahšej a kvalitnejšej lazúry tak môže byť finančne výhodnejšia.

Redakcia odporúča

Lazúry do interiéru

Drevolux Aqua Decor je vodou riediteľná tenkovrstvová olejová lazúra s obsahom vosku, ktorá zanecháva povrch ošetreného dreva hodvábne matný, príjemný na dotyk a vodoodpudivý. Táto ekologická lazúra účinne penetruje do hĺbky, čím chráni drevo pred starnutím, odďaľuje následky pôsobenia vlhkosti, UV žiarenia a poveternostných vplyvov. Zároveň zachováva prirodzenú štruktúru dreva a zvýrazňuje jeho kresbu. Je vhodná na nátery drevených dekoračných predmetov, interiérového a záhradného nábytku, obkladov, zábradlí, altánkov, lavičiek, plotov a iných
stavebno-stolárskych výrobkov z dreva. Cena od 6,10 € za 0,7 l, www.nadrevo.sk

Chemolak_Drevolux aqua decor

Zdroj: Chemolak

Balakryl Dixol je ekologická tenkovrstvová lazúra na vodnej báze, určená na nové aj renovačné nátery tvrdého aj mäkkého dreva a drevených prvkov v interiéri aj exteriéri (ploty, štíty, dvere, podhľady, záhradný nábytok, pergoly, drevené obloženie, chaty a pod.). Má výborné penetračné schopnosti, je rýchloschnúca a bez zápachu. Ochranný a dekoratívny náter obsahuje účinný UV filter a poskytuje drevu hĺbkovú ochranu proti poveternostným vplyvom so životnosťou 3 roky. Lazúra je dostupná v deviatich odtieňoch, natretý povrch má matný vzhľad. Symbol hojdacieho koníka znamená, že je vhodná aj na hračky a detský nábytok. Od 8 € za 0,7 l, www.balakryl.sk

Balakryl Dixol

Zdroj: PPG Deco Slovakia

Hrubovrstvová lazúra Hornbach na vodnej báze je ideálna na ochranné nátery drevených okien a dverí v interiéri aj exteriéri. Poskytuje vysokú ochranu proti poveternostným vplyvom aj UV žiareniu, je nelepivá a je tixotropná, čo znamená, že pri práci nesteká a neodstrekuje. V ponuke je biela a bezfarebná, ktorá sa dá tónovať v centre miešania farieb Hornbach. Lazúra je označená Modrým anjelom, čo je najstaršia a najznámejšia ekoznačka na svete – zaviedli ju v Nemecku, kde sa používa od roku 1978 na označenie produktov plne šetrných k životnému prostrediu a k človeku. 10,45 € za 0,75 l, www.hornbach.sk

Hrubovrstvová glazúra Hornbach

Zdroj: Hornbach

Lazúry do exteriéru

Chemolux Lignum patrí medzi prémiové produkty slovenskej spoločnosti Chemolak. Ide o vysokokvalitnú tixotropnú lazúru na ochranu dreva v exteriéri, vyrobenú zo špeciálnej vysokosušinovej živice, ktorá zabezpečuje elasticitu náterového filmu. Táto hrubovrstvová lazúra vyniká výbornou UV ochranou a zvýšenou odolnosťou proti poveternostným vplyvom.

Prečítajte si tiež
Zakladáme záhradu: 13 tipov pre začínajúcich záhradkárov

Vďaka pridaným voskom vytvára vodoodpudivý povrch. Obsahuje aj špeciálne aditíva, ktoré chránia drevo pred hubami a plesňami. Lazúra sa veľmi dobre nanáša a rozotiera, pričom dôkladné rozotretie tixotropnej lazúry je základnou podmienkou optimálnej hrúbky náteru. Od 11,20 € za 0,75 l, www.chemolak.sk

Chemolak lazúra tenkovrstvá

Zdroj: Chemolak

Primalex LAZÚRA tenkovrstvová je určená na ochranné a dekoratívne vrchné nátery dreva vo vonkajšom aj vnútornom prostredí (nie na predmety, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s potravinami, ani na detský nábytok a hračky). Ide o rozpúšťadlovú lazúru, ktorá preniká hlboko do štruktúry dreva, zvýrazňuje jeho kresbu a zvyšuje odolnosť proti vode a poveternostným vplyvom vrátane UV žiarenia. Odtiene bezfarebná a borovica spĺňajú kritériá na tónovanie v kolorovacích automatoch Primalex, takže pri ich použití ako bázy možno dosiahnuť farebné odtiene podľa vzorkovnice Primalex Lazúry. Od 17,99 € za 0,75 l, www.primalex.sk

Primalex lazura_tenkovrstva_0,75l

Zdroj: PPG Deco Slovakia

Belinka Illumina je lazúrovací náter určený na zosvetlenie tmavých lazúr a vhodný na použitie v exteriéri. Nejde o ochranný náter – po zosvetlení je potrebné naniesť na drevo ešte ochrannú lazúru v zvolenom odtieni. Práca s týmto výrobkom si vyžaduje ideálne poveternostné podmienky (teplotu od 15 do 25°C, vlhkosť vzduchu pod 80 %, nie silné slnko) a skúsenú ruku – pri natieraní treba dávať veľký pozor na zatekanie, pretože zatečené zaschnuté miesta sa už neskôr nedajú opraviť. Od 15,40 € za 0,75 l, www.belinka.com

belinka-illumina-2-5-l

Zdroj: Belinka

Pripravila: Erika Kuhnová, odborná spolupráca Chemolak

Foto: Chemolak, ISIFA, Shutterstock, Primalex, Jana Ardanová, Belinka, PPG Deco Slovakia, Hornbach

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Záhradný nábytok
Tagy: altánok alternatívne bývanie drevený nábytok lazúra na drevo náter na drevo záhradné sedenie
Zdieľať článok

Diskusia