10 tipov, ako šetriť vodou v záhrade
S našimi tipmi ušetríte nielen litre vody, ale aj kopec času a peňazí. Stačí pár úprav v zaužívaných spôsoboch starostlivosti o záhradku.
Nielenže ušetríte, ale tiež rastliny budú spokojnejšie a zdravšie, čo v konečnom dôsledku znamená väčšiu a krajšiu úrodu. Ako na to?
1. Pripravte zdravú pôdu
Nikdy nepovažujte pôdu vo svojej záhrade za dostatočne pripravenú na pestovanie rastlín. Nech je akákoľvek, pravidelne ju obohacujte kompostom a organickou hmotou. Je to skvelý základ na zadržiavanie potrebnej vlhkosti, ale zároveň aj na odvodnenie, takže prebytočná voda neničí korene rastlín.
Jednoducho: s pôdou treba pracovať. Ak nepoznáte jej zloženie, dajte si urobiť pôdny rozbor a zeminu obohaťte o prvky, ktoré jej chýbajú.
2. Rastliny saďte podľa potreby vody
Ak chcete dosiahnuť čo najväčšiu efektívnosť pri zalievaní rastlín, zoskupte ich do záhonov podľa toho, koľko vody potrebujú. Odrody odolné voči suchu vysádzajte čo najďalej od zdroja vody. Ušetríte nielen vodu, ale aj čas.
3. Mulčujte
Mulčovanie znižuje odparovanie vlhkosti a mnohé druhy mulčovacích látok zadržiavajú vodu. To znamená, že nebudete musieť tak často zavlažovať. Drevené štiepky, lístie či pokosená tráva fungujú aj na potlačenie rastu buriny.
4. Zalievajte dôsledne
Ak chcete mať čo najkrajšiu úrodu, vypracujte si plán zavlažovania jednotlivých druhov rastlín podľa ich potrieb a dodržiavajte ho. Nestane sa, že pôda úplne vyschne a stvrdne alebo, naopak, bude podmáčaná.
5. Rastliny zavlažujte ku koreňom
Bez ohľadu na to, aký systém na polievanie záhrady používate, dbajte na to, aby zálievka smerovala priamo ku koreňom rastlín. Nikdy nepolievajte rastliny zhora na listy.
6. Polievajte v ranných hodinách
Zavlažovanie v skorých ranných hodinách (pred 9. alebo 10. hodinou) umožňuje rastlinám využiť závlahu skôr, ako sa počas vyšších teplôt začne vyparovať.
7. Pomôžte si časovačom
Ak uvažujete o automatickom zavlažovaní alebo ho už dokonca aj máte, používajte časovač. Budete mať istotu, že rastliny nedostanú viac vody, ako potrebujú, a nebude sa ani zbytočne hromadiť.
Tip
Jednoduché automatické systémy zalievania fungujú aj počas vašej neprítomnosti. „Múdre“ druhy môžete ovládať aj na diaľku.
8. Hlboká zálievka
Pod týmto pojmom sa skrýva výdatné zalievanie, ktoré podporuje rozvoj koreňového systému, a teda zdravie rastlín. Zavlažovanie pravidelne a hlboko je najlepšou cestou k bohatej úrode. Opakom je plytké a nepravidelné zalievanie rastlín.
9. Čistite záhony od buriny
Burina súťaží s ostatnými vysadenými rastlinami o vodu a tiež o cenné živiny. Najlepší spôsob, ako jej preventívne zabrániť, je mulčovanie. Ak už vidíte burinu vyrastenú, čo najskôr ju ručne vytrhajte a záhony udržiavajte čisté.
10. Polievajte, ako keby ste pili
Mnoho záhradkárov robí chybu v tom, že sa snažia rastliny poliať čo najrýchlejšie. Omnoho výhodnejšie a pre rastliny lepšie je pomalé zalievanie. Predstavte si, že pijete vodu z pohára. Ani vy si ju nehodíte do úst „na ex“, ale pijete po dúškach. Doprajte aj rastlinám pôžitok z postupného príjmu vody. Budete mať omnoho lepší prehľad, koľko zálievky skutočne potrebujú a sú schopné „vypiť“ a koľko jej vsiakne do pôdy bez podmáčania.
Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom