Zdroj: iStock

Ako udržať vodu v záhrade aj počas striedajúcich sa období sucha a prívalových dažďov

06. 07. 2022
Zdieľať

Je veľká škoda, ak nechávame dažďovú vodu zo záhrady len tak odtiecť. Čoraz častejšie suchá striedajúce sa s prívalovými dažďami nás nútia premýšľať, ako s vodou lepšie hospodáriť a využívať ju tak, aby neskončila nevyužitá v kanalizácii.

Obdobie sucha a prívalová dažde

Klimatická zmena sa prejavuje aj tým, že zrážky sú v priebehu roka rozložené čoraz nerovnomernejšie. Nemusí to nutne znamenať, že ročne spadne menej vlahy. Čoraz častejšie sa však vyskytujú prívalové zrážky, ktoré sú natoľko intenzívne, že pôda a rastliny nestihnú všetku vlahu vstrebať, a tak väčšina vody z krajiny odtečie.

Prečítajte si tiež
Záhradkársky pripomienkovač. Nezabudli ste v záhrade spraviť týchto 9 vecí?

Nielenže krajina ostáva aj po takomto výdatnom daždi suchá, často ešte prídu týždne bez zrážok. Preto má pri rodinných domoch a v záhradách zmysel rozmýšľať nad riešeniami, ako vodu zadržať. Oplatí sa o tom uvažovať aj tým, ktorí majú na záhrade studňu, pretože množstvo a kvalita podzemných vôd sú do budúcnosti otázne a najlacnejšia voda je tá, ktorá spadne sama.

Šťastné deti pod dáždnikom v daždi

Veľa výskumov potvrdilo, že kvalita zrážkovej vody je úplne dostačujúca na celú škálu využitia na záhrade aj v domácnosti. Na zavlažovanie záhrady je dokonca dažďová voda vhodnejšia ako voda z kohútika. Dažďová voda totiž neobsahuje chlór, je chudobná na soli a minerály (opak tzv. tvrdej vody), a tak nedochádza k zasoľovaniu pôdy. Zdroj: Shutterstock

Prečo vôbec zbierať dažďovú vodu?

  • je zadarmo, zbytočne nezaťažujete rodinný rozpočet
  • je to ekologické, dažďová voda nie je chemicky upravená a negatívne neovplyvňuje pôdne vlastnosti ako v prípade chlórovanej vody z verejného vodovodu
  • má ideálne zloženie s nízkym množstvom minerálov a solí, čím prospieva rastlinám
  • odľahčíte kanalizačný systém, keďže časť dažďovej vody sa uchová na neskoršie použitie, pri prívalových dažďoch sa zníži riziko záplav

Nadzemná nádoba

Najjednoduchším riešením, ako dažďovú vodu zadržiavať, je nadzemná nádoba. Sudy na zber a uchovávanie dažďovej vody sa najčastejšie umiestňujú priamo k odkvapu. Keďže ide o nadzemné riešenie, dá sa využiť gravitácia a netreba riešiť čerpadlo.

Sud na zber a uchovávanie dažďovej vody

Zdroj: Shutterstock

Stačí postaviť nádobu zadržiavajúcu zrážky na nízky podstavec tak, aby sa pod ventil v spodnej časti nádoby dalo vsunúť vedro či pripojiť hadica, a voda z nádoby je k dispozícii. Je vhodné vyriešiť aj prepad nadbytočnej vody, prípadne k hornej časti nádoby umiestniť rínu, ktorá prebytočnú vodu odvedie k prepadu v inej časti záhrady. Prepad sa odporúča vyriešiť cez vsakovacie jamy, resp. vsakovacie bloky.

Prečítajte si tiež
Záhon, lúka alebo trávnik? Čo si v záhrade zvoliť na zem?

Podzemná nádrž

Podzemné zásobníky vody sú ideálne pre novostavby alebo rozsiahle prestavby domov, pretože výkopové práce je najlepšie vykonať ešte pred záhradnými úpravami. Objem nádrží závisí od veľkosti strechy, resp. plochy, z ktorej chceme dažďovú vodu zadržiavať, a aj od toho, na čo ju chceme využiť – či ňou chceme len zavlažovať záhradu počas suchého obdobia alebo počas celého roka, resp. či vodu z nádrže chceme využiť aj inak, napríklad na splachovanie WC v dome. K podzemnej nádrži zároveň treba priviesť elektrinu (pre ponorné čerpadlo) a prívod na dopúšťanie
vody – ideálne studňovej, ak nie je k dispozícii, tak pitnej. Je to preto, že podzemná nádrž je centrom zavlažovania záhrady, a ak je prázdna, pretože veľmi dlho nepršalo, musí sa doplniť.

Podzemné zásobníky vody

Zdroj: Shutterstock

Ako zabrániť vyparovaniu z pôdy

Dôležité je, aby voda, ktorá spadne na pozemok vrátane spevnených plôch i striech, doň aj vsiakla. V záhonoch, či už okrasných, alebo úžitkových, treba počas leta znižovať odparovanie vody z pôdy. Aby ste vodu v záhonoch nenechali len tak zbytočne vysychať, je dôležité na nich kypriť pôdu.

Muž obrába stromčeky v záhrade

Zdroj: Shutterstock

Pravidelným rozrušovaním pôdneho prísušku dosiahnete, že sa pôda nemusí toľko polievať. Voda si totiž cez otvory v pôde oveľa ľahšie nájde cestu ku koreňom rastlín a z povrchu pôdy sa nebude rýchlo odparovať. Takto dokážete ušetriť každú druhú zálievku. Nastielanie má podobný účinok. Pomôcť si môžete prekrytím pôdy tenkou vrstvou nasekanej trávy, ktorá ju udrží vlhkú oveľa dlhšie. Na každý typ výsadby sú vhodné odlišné druhy nástielok.

Okrasné kamene a štrk vytvárajú na korene rastlín zbytočný tlak, na slnku sa prehrievajú a následne prehrievajú aj svoje okolie – teda aj pôdu, na ktorej sú položené. Naopak – mulč pôsobí ako ochranná vrstva, ktorá chráni pôdu pred slnkom aj vetrom.

Dažďová záhrada

Menej známym riešením, ako zadržať vodu na záhrade, je dažďová záhrada. Ide vlastne o prehĺbeninu, ktorá z pozemku zachytáva dažďovú vodu, preto je vhodné umiestniť ju blízko odkvapu, resp. tak, aby voda počas dažďov stekala rovno tam. Výkop je naplnený štrkom a v jeho okolí sú vysadené odolné rastliny – také, ktoré znesú suchšie obdobia aj intenzívne prívaly vody.

Prečítajte si tiež
7 tipov proti škodcom v záhrade bez chémie

Dažďová záhrada spomaľuje odtok vody a podporuje jej vsakovanie. Ide o najprirodzenejšie riešenie zadržania vody. Na druhej strane, voda odvedená do dažďovej záhrady sa nedá využiť napríklad na polievanie. Dažďovú záhradu možno kombinovať s predchádzajúcimi riešeniami, pretože je vhodnou alternatívou aj na odvod prebytočnej dažďovej vody z vodozberných nádob.

Dažďová záhrada

Zdroj: Shutterstock

Tipy, ako šetriť vodou v záhrade

  1. Záhradu zalievajte v čase menšieho vyparovania – večer, prípadne skoro ráno.
  2. Zadržiavajte čo najviac vody na svojom pozemku. Dažďovú vodu zachytávajte do veľkoobjemových nádrží.
  3. Nastielajte okrasné i zeleninové záhony. Nastielanie udržiava záhony v chlade a redukuje odparovanie počas horúcich dní.
  4. Využívajte kvapkovú závlahu, minimalizuje sa tým vyparovanie.
  5. V záhrade vo svahu založte remízky z hlboko koreniacich drevín.
  6. Ak máte automatickú závlahu, podľa potreby a priebehu počasia optimalizujte zálievku, a to aj pomocou senzorov.
  7. Kyprite záhony, na ktorých nemáte nástielku.
  8. Stromy s košatou korunou zabezpečujú tieň, preto porasty pod nimi natoľko nevysychajú.
  9. Zeleninu pestujte v hustejších rozstupoch, prípadne kombinujte vyššie druhy s nižšími, aby sa znížilo vyparovanie.
  10. Trávnik počas sucha nekoste príliš nízko a nechajte ho trochu narásť, bude odolnejší.

Pripravila: Katarína Paukeje v spolupráci s K2LANDSCAPE

Foto: Isifa/Shutterstock, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: leto teplo zachytávanie dažďovej vody záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia