3 tipy, ako mať krásne muškáty, (nielen) pre tých, čo nestíhajú
Muškáty sú vďačné a u nás desaťročia obľúbené rastliny. Rýchlo rastú, bohato kvitnú, dlho vydržia. Ak sa vám zdá, že nemáte toľko času starať sa o muškáty ako naše babičky, naše rady sú presne pre vás. Jednoducho a s minimom starostlivosti dáte muškátom, čo potrebujú.
Slnečné miesto, voda a dostatok živín sú najdôležitejšími požiadavkami na to, aby sa týmto obľúbeným letným kvetom darilo od jari až do jesene. Muškátom tiež ulahodíte, ak ich z času na čas zbavíte odumretých listov a kvetov. Začiatočníkom alebo časovo vyťaženým ľuďom sa to môže zdať náročné.
Existuje však pár trikov, ako tieto činnosti zeefektívniť. Účinnosť jednoduchých opatrení potvrdzujú svojimi vyjadreniami aj odborníci z iniciatívy Pelargonium for Europe (Muškáty pre Európu).
1. Muškáty sa môžu polievať samy
Muškáty milujú slnko a teplo. Dokážu síce prekonať krátke obdobia sucha, no zálievka by mala byť pravidelná. Hlavne v horúcich dňoch, ktoré už ani u nás nie sú výnimkou – vtedy sa odporúča polievať ich ráno aj večer. Pitný režim muškátov vám pomôžu dodržiavať samozavlažovacie kvetináče. Môžete si ich kúpiť v každom hobbymarkete. Rátajte však s tým, že hrantíky, ktoré v sebe majú zásobu vody, budú ťažšie.
Alebo si podobný systém vyrobte z obyčajného pohára či plastovej fľaše. Kvetináč môžete napríklad postaviť na nádobu s vodou a „čerpanie“ vody zabezpečiť cez obyčajný textilný knôt.
2. Používajte hnojivo s pomalým uvoľňovaním
Krásu muškátov, samozrejme, zabezpečí dostatok živín, na tie si veru potrpia. Podľa odborníkov pomáha jediné – staré známe prihnojovanie. Už pri sadení použite predhnojený substrát, resp. pridajte kompost.
Napriek tomu sa odporúča pridávať do vody po niekoľkých týždňoch tekuté hnojivo. Rastliny sú totiž nenásytné hlavne v obdobiach, keď teploty prekročia 20 °C.
Aj tu však existuje pomoc pre zaneprázdnených. Je ňou hnojivo s pomalým postupným uvoľňovaním, ktoré môžete do substrátu zamiešať. Dokáže sa uvoľňovať až 9 mesiacov a tak rastliny vyživuje od jari do jesene.
Keďže spotreba živín závisí od viacerých vonkajších vplyvov, treba hnojenie prispôsobiť tomu, v akej sú muškáty kondícii.
3. Vyberte si odrody, ktoré samy zvládnu aj oberanie zvädnutých kvetov
„Chronickí“ pestovatelia muškátov a iných balkónoviek sa už nevedia dočkať, kedy opäť zaradia medzi svoje pravidelné hobby odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Rovnako ako záhradníčenie celkovo sa to často stáva relaxačným rituálom. Samotným muškátom to pomáha tiež, vďaka pravidelnej očiste sú krajšie.
Pre ostatných, ktorí sa pravidelného „oberania“ radi zrieknu, alebo sa ako začiatočníci obávajú, že zabudnú a pod., je tu opäť riešenie. A opäť s ním pomôžu samotné muškáty.
Existujú totiž aj samočistiace odrody. Zhadzujú odumreté kvety, bohato kvitnú a pekne prevísajú, napr. zo závesných kvetináčov (tiež bývajú samozavlažovacie).
Text: Pelargonium for Europe, Zuzana Kubalová
Foto: Pelargonium for Europe, isifa/Shutterstock