3 základné pravidlá kvalitného kompostu. Vytvorte si ho, aj keď so záhradou iba začínate
Ideálnym spôsobom, ako zlepšiť štruktúru pôdy a obsah živín na tienistých stanovištiach, je zapracovanie záhradného kompostu alebo tzv. listovky.
Získať kompost je veľmi jednoduché. Treba však dodržať pár základných pravidiel. Ak sa vám to podarí, aj ako začiatočník budete mať vlastné kvalitné hnojivo do záhrady.
1. Dajte do kompostu zelené aj hnedé zložky
Zmiešajte zmes vlhkých a suchých organických materiálov približne v rovnakom pomere, často sa tieto zložky označujú ako zelené a hnedé.
Zelené (vlhké) zložky sú bohaté na dusík. Ide napríklad o pokosenú trávu, čerstvý konský hnoj a zelenú burinu bez semien.
Hnedými (suchými) zložkami môžu byť drvené drevnaté stonky, odumreté listy alebo papier bez tlačiarenských farieb.
2. Správny pomer
Do kompostoviska nikdy neumiestňujte priveľa suchého materiálu naraz. Radšej ho odložte do starého kompostovacieho vreca alebo ho sústreďte na kopu, kým nebudete mať dostatok zelenej hmoty.
3. Prevzdušňujte
Priebežne a pravidelne vháňajte do kompostu vzduch tým, že kompostovanú zmes budete otáčať alebo premiešavať. Urýchlite tak rozklad jednotlivých zložiek a najmä podporíte rovnomernosť celého procesu.
Vedeli ste, že…
… podobne ako kompost sa využíva LISTOVKA?
Jar a leto prinášajú dosť zelených zložiek do kompostu. Na jeseň sa situácia začne meniť, no opadané lístie môžete využiť.
Premeňte ho na kvalitnú listovku. Je to jednoduché, rýchle a lacné. Hotová listovka poslúži ako pôdny kondicionér, prevzdušňovač alebo hodnotný mulč, ktorý vám pomôže udržať dostatok vlahy aj vo veľmi suchej pôde.
Každoročne počas jesene zbierajte vlhké jesenné lístie a ukladajte ho do vriec.
Po naplnení vidličkou alebo hrotmi nožníc prepichnite niekoľko otvorov do stien vriec a zhruba na rok ich odložte na tienisté miesto.
Do nasledujúcej jesene sa obsah vriec rozloží a kvalitnú listovku budete môcť kedykoľvek využiť.
Text: Katarína Paukeje, Daniel Košťál
Foto: iStock
Zdroj: časopis Môj dom