Zdroj: Peter Turner Photography/shutterstock.com

Kompostovať môžete aj v zime – ako na to

01. 12. 2021 Zdieľať

Ak s kompostovaním začínate, možno sa pýtate, či je v poriadku, alebo dokonca či je možné kompostovať cez zimné mesiace. Zásoba kompostovateľných materiálov z vašej záhrady síce klesá, keď je lístie zhrabané a mráz „zapnutý“, ale prúd kompostovateľného kuchynského odpadu sa s najväčšou pravdepodobnosťou kvôli mrazu a snehu nezmenší.

Našťastie je absolútne možné pokračovať v úspešnom kompostovaní aj počas zimy. Dokonca môžete s kompostovaním aj začínať v zime. Aj keď sa proces rozkladu spomalí, keď teplota klesne, úplne sa nezastaví, alebo aspoň nie na dlho. Baktérie, huby a iné mikróby, ako aj väčšie dekompostéry, rovnakonôžky, svinky a dážďovky, môžu prežiť v komposte po celý rok a začnú rozkladať organickú hmotu, len čo sa trochu oteplí.

Jediný čas, kedy sa rozklad zastaví, je vtedy, keď sú materiály v hromade kompostu úplne zmrazené. Ak však máte veľkú kompostovú hromadu alebo uzavretý kompostér, je pravdepodobné, že organická hmota vo vnútri zostane dostatočne teplá, aby nezamrzla a k rozkladu dôjde aj v zime. Kľúčom k tomu, aby kompost zostal aktívny aj počas zimy je príprava.

Príprava na zimné kompostovanie

Obsah vašej zimnej kompostovacej hromady môže byť rovnaký počas celého roka. Zahŕňa kuchynské zvyšky, ako sú ovocné šupky, kôry a jadierka. Spolu so zeleninou, vrátane tekvicových a cibuľových šupiek. Do kompostu môže ísť aj kávová usadenina a papierové filtre. Spolu s čajovými lístkami a čajovými vrecúškami bez sponiek a nálepiek. Skvelým doplnkom do kompostu sú aj vaječné škrupiny.

Pokračujte v pridávaní uhlíka

Najprv si treba zapamätať, že kompost musí byť kŕmený správnym pomerom zelených (dusík) a hnedých (uhlík) prísad. Cez zimu sa vo vašej kuchyni budú produkovať zelené materiály, ale väčšina hnedej hmoty, ako sú sušené listy, slama a zvyšky rastlín, sa vyprodukuje na jeseň. Pozbierajte jesenné lístie a vo vreci ho uložte na suché miesto v blízkosti kompostu, aby ste vyvážili zelené zvyšky, ktoré pribúdajú cez zimu. Listy sú skvelým zdrojom uhlíka. Majte na pamäti, že na vyváženie zelenej pridanej do kompostu je potrebné trochu viac hnedej hmoty.

Aktívny kompost izolujte

Aj v najchladnejšom počasí musia byť mikróby v komposte udržiavané aktívne. To znamená zabezpečiť, aby zostali v teple. V rámci prípravy zozbierajte na jeseň hotový kompost, aby sa cez zimu vytvoril priestor pre nové prírastky do zmesi. Použite ho pre izbové rastliny, rozložte ho po trávniku, po záhrade a okolo kríkov. Kompostér na zimu presuňte na slnko alebo do teplejšej časti dvora. Pri výbere jeho umiestnenia buďte realistickí, zvážte, aké to bude prikladať kuchynský odpad v silných dažďoch, vetre, alebo pri nízkych teplotách. Prestavbu začnite vrstvou lístia, prípadne slamou, kartónom či pilinami. Do stredu vložte aktívnu časť a potom ju zakryte ďalšou hnedou hmotou. Tým sa izoluje aktívny kompost.

Sledujte vlhkosť

V chladných a daždivých obdobiach, je pri udržiavaní aktívneho kompostu počas zimy najdôležitejšia kontrola vlhkosti. Pri systéme hromady to môže byť náročné, pretože dážď vsakuje do zeme aj do kompostu. Hromady kompostu majte dobre zakryté, aby ste zabránili priamemu padaniu dažďa na hromadu.

Kompostéry sú uzavreté jednotky, takže dážď nie je problém. Aj uzavretý kompostér však môže byť počas zimných mesiacov vo vnútri príliš mokrý. Je to zvyčajne spôsobené nedostatkom uhlíkových materiálov, ktoré absorbujú vlhkosť z dusíkatých materiálov, ako sú kuchynské zvyšky. Vysoká vlhkosť vzduchu tiež prispieva k nadmernej vlhkosti, pretože väčšina kompostérov je prevzdušnená. Pridajte uhlíkové materiály, ako je rašelina alebo suché listy, ktoré absorbujú vlhkosť, a otvorte všetky odtokové otvory v kompostéri.

Rôzne spôsoby kompostovania majú rôzne postupy na prezimovanie kompostu. V podstate ide o kontrolu teploty a vlhkosti. Nasledujú základné metódy kompostovania a ako ich možno použiť na zabezpečenie kompostu počas zimných mesiacov.

Mačka na kompostéri

Zdroj: Astrid Gast/shutterstock.com

Otočné kompostéry

Kompostovacie bubny sú najúčinnejšie systémy s uzavretými nádobami a pomerne zjednodušujú celoročné kompostovanie. Kompostovaciu nádobu je možné otáčať, aby sa kompost premiešal. Kompostér má nejakú formu prevzdušňovania – môžu to byť vetracie otvory, hroty alebo perforovaná trubica, ktorá prechádza stredom pre prúdenie vzduchu. Jeho uzavretosť uľahčuje presúvanie a tmavá farba pomáha udržiavať bubon v teple. Kontinuálne pridávanie zelenej a hnedej hmoty dokáže udržať baktérie nažive a pracovať.

Dobrou správou, okrem vyššie uvedeného je, že zver nemá prístup k obsahu kontajnera. Bubny udržia kompost na jednom mieste a bez zápachu, ktorý by rušil susedov. Kompostovacie bubny sa tiež nazývajú dávkové kompostéry, pretože rozkladajú jednu dávku naraz. Niektoré modely majú dvojité priehradky, takže jedna dávka môže byť pridaná, kým druhá dozrieva. Pretože sú tieto kompostovacie nádoby zdvihnuté zo zeme, predstavujú najjednoduchší spôsob, ako udržať kompost aktívny počas zimy.

Kompostovacie nádoby

Ďalším systémom uzavretých nádob, ktorý je lacný, je stojaci kompostovací kôš – kompostér. Zvyčajne ide o koše s otvoreným dnom, ktoré sedia priamo na zemi. Materiály sa pridávajú zhora a hotový kompost sa odoberá zospodu, zvyčajne cez posuvný port. Otáčanie kompostu nie je reálne možné, pretože je tu malý priestor na prácu vidlami, takže to znamená, že výroba hotového kompostu môže trvať mesiace.

Kompostéry sú dostupné v malých veľkostiach a sú vhodné pre obyvateľov mesta. Sú vhodné na nepretržité kompostovanie a dokážu spracovať širokú škálu odpadu.

Kompostovacia hromada

Kompostovacie hromady sú najjednoduchším kompostovacím systémom. Ak chcete začať kompostovať, začnite hromadu na zemi spodnou vrstvou vetvičiek alebo slamy, kvôli prevzdušneniu a umožneniu dážďovkám a plošticám vyliezť. Pridávajte kompost vo vrstvách, počnúc zelenou z kuchynských zvyškov, pokosenej trávy a tak ďalej a potom hnedou zo sušených listov, pilín, slamy a drevného popola. Ak chcete skutočne naštartovať hromadu, pridajte hnoj, aby ste to rozbehli. Rovnako ako v prípade iných kompostovacích hromadu udržiavajte vlhkú a prevzdušňujte ju pomocou vidiel. Prikryte plachtou, aby do nej nepršalo.

Prezimovanie kompostovacej hromady môže mať svoje úskalia. Aj keď prikrytá plachtou, pôdna vlhkosť do nej vnikne a spomalí proces kompostovania. Plachtu, alebo kryt treba odstrániť vždy, keď sa pridáva nový materiál, čo môže byť v období sneženia a mrazov únavné. A hlodavce a domáce zvieratá sa môžu a budú prehrabávať v hromade pri hľadaní čohokoľvek jedlého medzi vašimi najnovšími príspevkami.

Aj keď je to zvyčajne chaotická záležitosť, hromadu kompostu možno udržiavať aj cez zimu. S tmavou plachtou a veľkorysou izoláciou pomocou slamy, novín alebo listov môžu baktérie zostať aktívne okrem najchladnejších období roka. Na jar môžete kopu prehrabať lopatou a na dne nájsť množstvo kompostu pripraveného na použitie.

Vermikomposter

Zdroj: Ashley-Belle Burns/shutterstock.com

Interiérové metódy kompostovania

Prečo by niekto chcel odolávať chladu a snehu len preto, aby vyniesol zvyšky na kompost? Našťastie existujú spôsoby, ako sa cez zimu vysporiadať s odpadovými materiálmi bez toho, aby ste museli čeliť zime. Jedným z riešení je izolovaný uzavretý kompostér, ktorý je umiestnený napríklad v rohu garáže. Uzavretý kompostér so správnou rovnováhou uhlíkových a dusíkových zložiek nebude vylučovať žiadne kompostovacie pachy.

Ďalšou metódou je vermikompostovanie. Vermikompostér je efektívny, bez zápachu a možno ho uchovávať vo vnútri. Sú takí, ktorí z rôznych dôvodov nechcú mať vo svojom dome kompostovací systém s červíkmi. Tieto kompostéry je však možné držať aj v garáži alebo vonku.

Tretím spôsobom kompostovania v interiéri je použitie elektrického kompostéra potravinového odpadu, ako je Food Cycler. Tieto modely vhodné do kuchyne nasekajú a dehydrujú zvyšky jedla, čím sa z nich stáva hnojivo bohaté na živiny. Uložte ho cez zimu do vrecka alebo vedra a na jar aplikujte do záhrady.

Pravdepodobne najlepším dôvodom na udržiavanie aktívneho kompostu počas zimy je náskok, ktorý poskytuje vašej skorej jarnej záhrade. Počas počas pochmúrnych zimných mesiacov kompost tiež poskytne vítanú vzpruhu pre izbové rastliny.

V záhradkárstve je toľko príprav. Leto je prípravou na zimu, na pestovanie potravín na chladné mesiace… Málokedy sa však zima vníma ako príprava na leto. Kompostovanie je jedným z mnohých spôsobov, ako sa môžete pripraviť na jar a vegetačné obdobie. Pri udržiavaní aktívneho kompostu a výrobe čierneho zlata, ktoré rastliny tak milujú, spájame zimu s letom, vďaka čomu sa navzájom dopĺňajú tým, čo príroda ponúka; použijete zvyšky minulého leta pre rast nových rastlín toto leto. Udržiavanie kompostu cez zimu je pre záhradkára uspokojujúce a zároveň poskytuje úžasnú odmenu na jar.

Zdroje informácií

* https://www.planetnatural.com/winter-composting/
* https://extension.unh.edu/blog/2020/11/can-you-compost-winter

Zdroj: PR článok spoločnosti FEREX, s.r.o.

Kategória: Ekolife
Tagy: kompost komposter kompostovanie kuchynské inšpirácie triedenie odpadu
Zdieľať článok