Zdroj: Shutterstock

Aké povinnosti vás v apríli čakajú v záhrade?

21. 04. 2021
Zdieľať

Záhrada je plná novej energie. Rozkvitajú mnohé cibuľoviny, kry, stromy a väčšina skalničiek. Na aké povinnosti by ste nemali tento mesiac zabudnúť?

Postarajte sa o trávnik

V apríli je ideály čas na výsev a dosievanie trávnika. Pôdu pred výsevom dôkladne pripravte odstránením buriny, prekyprením a urovnaním povrchu. Na väčších plochách pri siatí stojte na širšej doske, ktorú si stále posúvajte, aby ste nezanechávali šľapaje. Trávne semeno takzvane zasekajte do pôdy pomocou hrablí. Tú istú dosku, prípadne ručný valec, použite na utlačenie povrchu. Tráva je pri klíčení, čo trvá niekoľko dní, veľmi náročná na primeranú vlhkosť. Ak neprší, pravidelne ju zalievajte hadicou so sprchovou hlavicou či iným typom postrekovača, výsuvnými dýzami automatickej závlahy, malé miesta stačí kanvicou s rozprašovačom.

vysievanie trávnika

Zdroj: iStock

Rez okrasnej mandle

K drevinám, ktoré na jar kvitnú najkrajšie, patrí mandľa trojlaločná (Prunus triloba). Často sa pestuje v podobe malého stromčeka s kmienkom. Takto nezaberie veľa miesta a uplatní sa aj tam, kde ho nie je nazvyš. Kvitne v apríli, vynikne v záhone s kvitnúcimi cibuľovinami, v predzáhradkách a na dvoroch. Predpokladom každoročného bohatého kvitnutia je však rez po odkvitnutí. Ten je dobré urobiť obvykle koncom apríla. Všetky výhonky, na ktorých boli kvety, skráťte na dĺžku 10 cm.

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou
okrasná mandľa

Zdroj: Shutterstock

Príprava trvalkových záhonov

Po očistení od suchých zvyškov listov z minulej sezóny pôdu v okolí trvaliek dôkladne prekyprite, odstráňte trváce buriny, zvyšky koreňov alebo iné nečistoty. Ak treba, trvalky rozsaďte (teraz najmä druhy, ktoré kvitnú v lete a na jeseň) alebo ich presaďte na nové miesta. Nezabudnite na prihnojenie. Môžete využiť poriadnu dávku preosiateho kompostu, ktorý dôkladne zapracujte do pôdy alebo niektoré z viaczložkových hnojív. Druhy, ktoré kvitnú dlhšie, môžete potom prihnojiť ešte druhýkrát pred letom.

sirôtka

Sirôtka. Zdroj: Shutterstock

Sirôtka (Viola × witrockiana) je obľúbená dvojročka, jej kvety môžu byť rôzne veľké a zaujímavo sfarbené. Doprajte jej dostatok vlahy. Kvety modrice (Muscari armeniacum) mávajú prevažne modré, ale nájdeme aj biele či ružové súkvetia. Prosperujú v záhonoch, skalkách i v nádobách.

Očista jazierka a nová výsadba

Apríl je čas, keď treba pripraviť jazierko na nadchádzajúcu sezónu. Najdôležitejšie bude odstrániť všetok zimný odpad – napadané a tlejúce lístie, ostrihať odumreté nadzemné časti pobrežných aj vodných rastlín. Ak jazierko nebolo cez zimu vypustené, treba z neho odsať kal. Netreba sa obávať radikálnejších zásahov – po oteplení a jarných dažďoch sa rastliny opäť začnú rozrastať.

Prečítajte si tiež
Prírodná záhrada v Modre plná kvetov, plodov a dekorácií

Do okolia jazierka môžete vysadiť nezábudky, iskerníky, záružlia, prvosienky, vlhkomilné trvalky aj dreviny (japonské javory). S výsadbou vodných rastlín (lekná) počkajte ešte minimálne mesiac. Môžete spustiť čerpadlá. Do vody sa vyplatí dať biologické čističe zabraňujúce tvorbe rias.

záhradné jazierko

Zdroj: iStock

Mladé ihličnany

V tomto období si môžete záhradu doplniť pekným ihličnanom. Teraz je už v záhradníctvách najširšia ponuka v roku. Vyberajte si len druhy, ktorým vyhovujú podmienky vašej záhrady a zohľadnite aj to, do akej výšky a šírky dorastajú. V ponuke nájdete druhy do väčších aj menších záhrad, dokonca aj do vegetačných nádob. Vysádzajte len tie, ktoré majú kompaktný koreňový bal. V dostatočne priestrannej výsadbovej jame ho zasypte substrátom určeným pre ihličnany.

ihličnan do záhrady

Zdroj: Shutterstock

Sadíme magnóliu

Hoci magnólie možno sadiť v priebehu celého vegetačného obdobia, ak ich vysadíte v apríli, je predpoklad, že sa rýchlo ujmú. Drevinu vysádzajte s koreňovým balom na slnečné a chránené miesto. Mali by mať tiež dostatok priestoru, o niekoľko rokov sa totiž môžu výrazne rozrásť do šírky a obmedziť v raste iné rastliny. Magnólii vyhovuje kyslejšia pôda, preto pri výsadbe treba dať na dno jamy vrstvu čistej rašeliny. Korene zasypte záhradníckym substrátom a navrch opäť rozhoďte trochu rašeliny. K drevine je dobré zatĺcť kolík, ktorý jej v prvých mesiacoch po výsadbe poskytne potrebnú oporu.

magnólia

Zdroj: iStock

Čo robiť v apríli?

  • Pokoste a prevzdušnite trávnik, môžete zakladať nový.
  • Prekyprite záhony dvojročných rastlín a trvaliek.
  • Do záhonov môžete vysádzať cibule a hľuzy rastlín, ktoré kvitnú v lete, nenáročné letničky, trávy i okrasné dreviny
  • Pre lepší vývoj cibúľ odstráňte odkvitnuté kvety narcisov, modríc, scíl a snežienok.
  • Na ibišteku a fuksii skráťte staré výhonky o 1/3.
  • Koncom mesiaca môžete von premiestniť otužilejšie rastliny v nádobách.

Redakčne upravila: Katarína Paukeje

Foto: Isifa, Shutterstock, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: trávnik výsadba záhradné jazierko
Zdieľať článok

Diskusia