Ako sa na balkóne uchrániť pred dotieravým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné repelenty!
Posedieť si podvečer po náročnom dni na terase či balkóne je na nezaplatenie. Ale len dovtedy, kým vám plány nezmarí húf dotieravých komárov alebo múch. S pomocou niektorých rastlín sa však pred nimi spoľahlivo ochránite.
Táto dobre známa a obľúbená letnička mnohým zapácha, ale viete, že spoľahlivo zaženie komáre, muchy a ďalší dotieravý hmyz? Na terase sa nádherne rozvinie a bude kvitnúť až do neskorej jesene. Rastlinu si ľahko vypestujete zo semien, začiatkom leta si môžete zakúpiť aj hotové priesady.
Potrebuje: slnko, priepustnú a výživnú pôdu, pravidelné zavlažovanie, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
Plektrant (Plectranthus)
Táto letnička sa často pestuje spolu s muškátmi. Na rozdiel od nich však púta hlavne zeleno-bielymi listami a výraznou arómou. A práve tá „nevonia“ dotieravému hmyzu, ktorý ignoruje miesta, kde je tejto rastliny viac. Táto dekoratívna a nenáročná rastlina je vhodná aj pre pestovateľov-začiatočníkov.
Potrebuje: dostatok slnka, zalievanie a prihnojovanie, zaštipovanie dlhých výhonkov, humóznu a priepustnú pôdu
Levanduľa (Lavandula angustifolia)
Hoci sa tejto minidrevine lepšie darí na záhradnom záhone, pestovať ju môžete aj vo väčšom črepníku – tu pekne zakvitne, upúta striebristým olistením a svoje okolie zahalí do príjemnej arómy. A to bude dôvod, prečo sa v jej blízkosti neukáže žiaden komár ani iný nežiaduci hmyz.
Potrebuje: slnko, teplo, priepustnú pôdu, pravidelný rez, minimum vlahy.
Muškát (Pelargonium crispum)
Okrem klasických muškátov s nádhernými kvetmi sú aj tie, ktoré pútajú aromatickými listami. Ich kvety sú menej nápadné, zaujímavejšie sú listy a tie už pri ľahkom dotyku uvoľňujú silnú a pre človeka celkom príjemnú arómu. Tento muškát spoľahlivo odoženie dotieravý hmyz, ak bude bohato olistený.
Potrebuje: dostatok slnka, teplo, vlahu a priepustnú pôdu.
Mäta (Mentha piperita)
Bohato olistená mäta takisto pomôže odlákať všetko dotieravé, lietajúce aj lezúce (stále hovoríme o hmyze). Rýchlo sa rozrastie, vyzerá celkom pekne, je trváca a dlhoveká. Najlepšie je pestovať ju vo väčšom črepníku. A ešte vám zostane aj do mojita.
Potrebuje: slnko alebo polotieň, dostatok vlahy, humóznu pôdu, pravidelné zastrihovanie
V boji proti otravnému hmyzu sa osvedčí aj medovka, eukalyptus, bazalka, kocúrnik, alojzia, saturejka, tymián alebo nechtík.
Proti zápachu
Zaujímavou voľbou môže byť baza (Sambucus nigra ’Black Lace‘ a ’Black Beauty‘) s tmavopurpurovými listami a ružovkastými súkvetiami. Listy tejto dreviny môžu byť zlatožlté alebo bordové. Okrem kvetov sú ozdobou aj tmavé plody. Pozor však: nie sú určené na konzum! Táto baza má jedinečnú schopnosť dezinfikovať vzduch, preto sa hodí do vidieckych dvorov – už v minulosti sa vysádzala k chlievom a výbehom hospodárskych zvierat. Odpudzuje muchy a tlmí zápach.
Potrebuje: slnko, výživnú a priepustnú pôdu a dostatok miesta.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie