Zdroj: IStock

Ako premeniť malý balkón na miesto, ktoré budete milovať

29. 06. 2020
Zdieľať

Nie je problém zariadiť veľkú terasu či priestranný balkón, aby bol pohodlný. Náročnejšie, i keď nie nemožné, je to v prípade, že máte menší balón – taký klasický panelákový. I na ňom si však môžete vytvoriť príjemné relaxačné miesto.

Zabudnite na staré funkcie balkóna

Kedysi sa balkóny používali takmer výhradne na sušenie bielizne, prípadne ako cintorín izbových rastlín, ktorým sa už nedarí, či na odkladanie nepotrebných vecí. V prvom rade zrušte všetky funkcie, ktoré pohlcujú pozitívnu energiu a balkón vyčistite. Nová dlažba namiesto starej popraskanej urobí veľa. A potom ho jednoducho premeňte na miesto relaxu. Tu je niekoľko tipov, ako to urobíte aj v prípade malého balkóna.

muž na balkóne

Zdroj: IStock

balkón

Zdroj: IStock

Zmeňte dlažbu

Typický balkón má betónovú podlahu alebo studené dlaždice, ktoré nemajú osobnosť. Veľmi príjemne na balkóne pôsobí drevená zámková dlažba, ktorú jednoducho nainštalujete. Vyberajte si, samozrejme, exteriérovú dlažbu. Niektoré druhy sa dajú použiť aj v prenajatých bytoch, pretože sa ľahko odstránia a nelapia sa na pôvodnú podlahu. Opticky priestor balkóna rozšírite, keď dlažbu poukladáte rôznymi smermi alebo do vzorov. Ak chcete použiť klasickú dlažbu, vyberte si so vzorom.

drevená zámková dlažba

Zdroj: IStock

Chráňte si súkromie

Najčastejším problémom panelákových balkónov je nedostatok súkromia. Ak váš balkón nesmeruje do ulice, máte šťastie. V každom prípade môžete prispieť k vylepšeniu intimity. Jednoduchým riešením je trstinové oplotenie alebo bambusová clona, ktorú ľahko pripevníte k zábradliu. Rozvešané malé lampičky príjemnú atmosféru ešte znásobia.

trstinové oplotenie

Zdroj: IStock

Dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť neželaným pohľadom susedov či okoloidúcich, je pergola, na ktorej rastú popínavé kvety. Umiestnite redšiu drevenú či kovovú sieť na miesto, cez ktoré je z okolia najviac vidno. Zasaďte popínavé rastliny a vychutnajte si súkromie v pohodlnom kresle za pergolou. Prítomnosť kvetov neulahodí len oku, ale aj psychike.

Prečítajte si tiež
Vypestujte si doma či na balkóne vlastné bylinky
kvety na balkóne

Zdroj: IStock

Vonkajšia čitáreň alebo pracovňa

Premeňte svoj balkón na vonkajšiu miestnosť – čítací kútik. Stačí kreslo či pohodlná lavica s matracom a vankúšmi, praktický stolček z prepraviek alebo menšia truhlica, ktorá poslúži ako stolík a zároveň má aj funkciu úložného priestoru. Na stolček si uložte drevený podnos, kde budete mať všetko potrebné na čítanie a iné relaxačné aktivity. Nezabudnite na sviečky a solárne lampy. Samozrejme, nemôže chýbať ani kvetináč s obľúbenými kvetmi.

stolík na balkóne

Zdroj: IStock

Náš tip: Pohodlné kreslo si vytvoríte jednoducho. Stačí základ zo starého nábytku alebo prepraviek, ktoré kvôli lepšiemu využitiu priestoru umiestnite na jeden kraj balkóna. Tak, aby kopíroval kratšiu stenu ideálne po celej dĺžke. Čalúnenie urobíte zo staršieho matraca alebo paplóna. Ako opierka poslúžia menšie vankúše, ktoré majú tiež estetickú hodnotu.

sedenie na balkóne

Zdroj: IStock

sedenie na balkóne

Zdroj: IStock

Aj balkón môže mať štýl

Zabudnite na slovenskú klasiku: používať na balkón nábytok, ktorý v interiéri už doslúžil. Nechcete predsa, aby pôsobil ako skladisko zbytočností. Ak máte k nejakému kúsku citový vzťah, reštaurujte ho. Balkón spríjemnite kúskami v obľúbenom štýle. Nebojte sa použiť ani bavlnený koberec, ktorý sa dá prať.

kreslo na balkóne

Zdroj: IStock

balkń

IStock-1138178145 Zdroj: IStock

Určite vám príde vhod, nechať nohy oddýchnuť naboso. Módnym trendom je tiež nábytok z betónu. Stačí malý stolček. A veľa rôznych druhov rastlín, vrátane voňavých byliniek či balkónových odrôd zeleniny. Je príjemné sledovať, ako rastú.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategória: Relax
Tagy: balkón lodžie
Zdieľať článok

Diskusia