Banánové šupky nevyhadzujte! Viete, ako ich najlepšie zužitkovať v záhrade a získať z nich cenné živiny pre rastliny?
Kompostovanie je fantastický spôsob, ako premeniť odpad z domácnosti na bohatý a výživný materiál pre rastliny. Ak sa zaujímate o výživu rastlín, pravdepodobne ste už počuli, že banánové šupy sa rýchlo rozkladajú a minerály z nich sú prospešné pre ich zdravý rast. Viete, ako najlepšie zužitkovať šupky z banánov?
Výhody banánových šupiek
Banánové šupky obsahujú širokú škálu pre rastliny dôležitých minerálov: vápnik, horčík, fosforečnany, draslík, sodík, síra. Keď ich použijete do kompostu alebo ako mulč, rýchlo sa rozpadajú a obohatia pôdu o organické materiály. Výsledok? Pôda bude mať lepší výživový profil a štruktúru, šupky zadržia vlhkosť a odľahčia ťažkú zeminu.
Ako zužitkovať šupky z banánov v záhrade
1. Tekuté hnojivo
Najskôr narežte banánové šupky na malé kúsky s veľkosťou asi 1 až 2 centimetre štvorcové. Vložte ich do vedra alebo pohára a zalejte vodou. Nádobu uzavrite vrchnákom a postavte na teplé miesto mimo priameho slnečného žiarenia. Nechajte šupky lúhovať dva-tri dni, raz denne premiešajte. Nakoniec lúh preceďte pomocou sitka do kanvice na zalievanie rastlín a použite.
Obsah živín zvýšite pridaním rozdrvených sušených vaječných škrupín, ktoré dodávajú vápnik. Šupky i vaječné škrupiny, ktoré vám zostali, môžete jednoducho pridať do kompostu.
2. Sušené vločky
Ak chcete rastlinám dopriať pomaly uvoľňujúce sa živiny, vyrobte si z banánovej šupy vločky. Aj v tomto prípade najskôr banánové šupky nakrájajte a uložte na plech vystlaný papierom na pečenie v jednej vrstve. Šupky usušte na slnku alebo v rúre na najnižšom stupni – trvá to približne 4 hodiny. Keď sú suché, presypte ich do mixéra a rozmixujte na hrubý, vločkovitý prášok.
Prášok nasypte na povrch pôdy a zľahka zapracujte. Na meter štvorcový pôdy použite jednu čajovú lyžičku a opakujte mesačne počas celého vegetačného obdobia. Vždy, keď rastliny zalejete, z vločiek v pôde sa uvoľní malé množstvo živín, ktoré ich posilnia a podporia zdravý rast.
Zvyšky vločiek skladujte vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a suchom mieste.
3. Mulč
Banánové šupky sú tiež dobrým mulčom, pretože priťahujú hmyz a mikroorganizmy, ktoré sú pre rastliny prospešné. Zároveň potláčajú burinu a zadržiavajú vlhkosť. Nakrájané šupky jednoducho rozložte na pôdu okolo základne rastlín, pričom okolo stoniek rastlín ponechajte asi 10-centimetrovú zónu bez mulču.
Na šupky naneste pokosenú trávu alebo slamu, ktorá ich pomôže rozložiť. Tá tiež zabráni prilákaniu nežiaduceho hmyzu, ako sú ovocné mušky a osy. Keď sa šupky rozkladajú, do pôdy sa uvoľňujú živiny.
4. Prídavok do kompostovacích nádob
Asi najjednoduchším spôsobom, ako vyťažiť z banánových šupiek živiny pre pestované rastliny, je pridanie do kompostovacej nádoby. Ak používate kompostér, jednoducho doň s ostatným kuchynským bio odpadom hoďte aj zostatky po banánoch.
Zvyšky ovocia a zeleniny spolu s odpadovými materiálmi, ako sú kávová usadenina, čajové vrecúška a odrezky rastlín, považujeme za „zelenú“ hmotu, ktorá dodáva do pôdy dusík. Na to, aby kompost fungoval, musí sa vedieť zahriať. Na vytvorenie tepla potrebného na rozklad zelených materiálov na ne navrstvite „hnedé“, teda suché listy, slamu či papierové tašky. Navrstvené materiály pravidelne otáčajte a prevzdušňujte pomocou záhradných vidiel – zmes potrebuje na rozklad organických materiálov kyslík. Nezabudnite udržiavať v komposte vlhkosť. Je potrebná na rýchly a rovnomerný rozklad.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com