Čerstvé bylinky vo vlastnom byte po celý rok
Nemusíte čakať do jari, aby ste svoje kulinárske výtvory dochutili čerstvými bylinkami. Vypestujte si ich vo vlastnom byte aj počas zimy! Stačí dodržať niekoľko zásad.
Aby sa rastliny počas zimy nevyťahovali a nestrácali farbu, musíte im zabezpečiť nižšiu teplotu, než zvyčajne býva v prekúrených bytoch. Všeobecne totiž platí, že čím nižšia je intenzita svetla a dĺžka dňa, tým nižšia by mala byť aj teplota. Ideálna je 16 – 18 °C, v noci môže klesnúť o 2 až 4 °C. Skúste ich teda umiestniť do najchladnejšej miestnosti, hoci to nebude práve kuchyňa.
Vhodné sú aspoň štyri hodiny priameho slnka denne. Vyberajte im aj najsvetlejšie okno, najlepšie s južnou, východnou či západnou orientáciou. Určite ich nedávajte na severnú stranu. Počas krátkych zimných dní im prospeje niekoľkohodinové prisvetľovanie fluorescenčnými výbojkami.
Čo sa týka polievania, počas zimy bylinky nepotrebujú toľko vody, ako v lete. Polievajte ich až vtedy, keď je povrch substrátu suchý. A radšej menej často a viac. Prebytočnú vodu nenechávajte stáť v miske, lebo premokrenie často vedie k hnilobe koreňov a môže spôsobiť uhynutie rastlinky.
V záhrade dopestujete bylinky takmer v každej pôde, no v kvetináči by mal byť kvalitný substrát s dobrou priepustnosťou. Pri pestovaní v črepníkoch sú vyššie aj nároky na výživu, preto ich môžete občas prihnojiť polovičnou dávkou hnojiva ako pri ostatných „izbovkách“.
A aké sú najvhodnejšie nádoby na pestovanie? Určite z pálenej hliny, do ktorých sa cez póry dostáva vzduch ku koreňom, tie potom neodhnívajú, ako to býva v prípade plastových kvetináčov.
Náš tip
Dolu hlavou. Ak máte malý byt, bylinky zasaďte do „lietajúcich“ črepníkov. Substrát je zabezpečený hustou sieťkou, cez ktorú sa nevysype von. Črepník obsahuje aj nádržku na postupné uvoľňovanie vody. Takéto pestovanie je navyše aj mimoriadne štýlové.
BYLINKY
Bazalka
Pôsobí osviežujúco, zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav, znižuje nadúvanie, podporuje chuť do jedla, užíva sa pri nevoľnosti a zvracaní. Jej lístky sa hodia do omáčok, polievok, šalátov, mletého mäsa, cestovín či na pizzu.
Rozmarín
Podporuje pamäť, koncentráciu, stimuluje srdcové funkcie, dokáže tlmiť stres, odháňať depresiu, bolesti hlavy a migrénu. Používa sa na aromatizáciu olejov, dressingov a marinád aj na ochutenie rôznych druhov mäsa.
Pažítka
Má antibakteriálne účinky a pomáha zdravému tráveniu. Povzbudzuje správne fungovanie čriev, bráni vzniku šedého zákalu. Redukuje cholesterol a pôsobí preventívne proti infarktu. Výborná je v šalátoch a nátierkach.
Mäta
Odstraňuje kŕče, pôsobí protizápalovo, podporuje funkciu pečene. Je dobrá proti nespavosti a dokáže posilňovať nervovú sústavu. Najčastejšie sa používa vo forme čaju, ale vďaka vôni dokáže obohatiť aj koláče a omáčky.
Šalvia
Má silné protizápalové a dezinfekčné účinky, pôsobí proti hnačkám, zlepšuje trávenie, činnosť žlčníka a pečene. Obmedzuje potenie i tvorbu lupín. Najchutnejšia je na rybách, baranine a hydine.
Petržlen
Ide o prírodné diuretikum, pomáha pri zápaloch močových ciest a problémoch s obličkami. Má silné dezinfekčné účinky, zlepšuje trávenie a chuť do jedla. Vňať je dobrá do omáčok a koreniacich zmesí.
Autor: Katarína Barošová
FOTO: iStock, Jakub Čaprnka, Ikea