Darujte si trochu súkromia

Darujte si trochu súkromia

02. 11. 2007
Zdieľať

Starostlivo udržiavané živé ploty efektne ohraničujú priestor, chránia pred hlukom, vetrom a neželanými pohľadmi, dotvárajú intímne zákutia, rozdeľujú priestor, prípadne lemujú záhony. Navyše bohato olistené dreviny zlepšujú a zvlhčujú vzduch, čo ocenia najmä alergici.
Tvarované formy

Živé ploty delíme na tvarované a voľne rastúce. Na tvarovaný živý plot budete potrebovať priestor široký 1,5 m. Viac sa hodí do mestských záhrad a predzáhradiek. Okrem praktickej funkcie (vytvorenie bariéry) má aj estetickú stránku – vytvára nádhernú kulisu kvetinovým záhonom a takisto je ideálny spoločník pre trávnik. Je však oveľa náročnejší na údržbu ako voľne rastúci živý plot.


Darujte si trochu súkromia

111855


Darujte si trochu súkromia

111860


Nátržník sa hodí na nízke živé ploty do výšky 1 m.


V podhorských oblastiach možno vytvoriť zaujímavý živý plot zo smreka strieborného.


V živých plotoch možno zaujímavo využiť vždyzelené dreviny, ktoré vydržia desiatky rokov. Ich nevýhodou je, že najmä v zime prepúšťajú menej svetla, sú príliš monotónne a niekedy pôsobia masívne, ba až smutne. Opadavé kry pôsobia v živých plotoch síce prirodzenejšie, ale každoročne na jeseň pripravia kopy lístia, ktoré treba spratať.


Kroky k dokonalosti  • Prvý rez opadavých krov urobte hneď po výsadbe – nadzemnú časť skráťte o tretinu až polovicu (najmä ak vysadené rastliny nemali koreňový bal).
  • V prvom roku po výsadbe už ďalší rez nie je potrebný.
  • V druhom roku skráťte opadavý živý plot o polovicu – podporíte tak bohaté rozkonárovanie. Z vetvičiek odstrihnite len konce (špičky výhonkov).
  • Vždyzelené dreviny a ihličnany počas prvých dvoch rokov nestrihajte (okrem vavrínovca – tomu skráťte dlhé výhonky približne o polovicu).
  • Tvar živého plota sa udržuje priebežným rezom – na tento účel sú ideálne krovinorez a špeciálne nožnice na živý plot.
  • Plot strihajte tak, aby bol priečny profil smerom hore kónický (len takto bude mať spodná časť kra dostatok svetla). Najmä pri svetlomilnejších druhoch by mala byť koruna o 20 cm užšia ako spodná časť kra.
  • Živý plot môže mať aj obdĺžnikový profil (vhodný pre pravidelne strihané tieňomilné dreviny), oblúkovitý profil (pre krovito rastúce dreviny) a elegantný lichobežníkový profil, ktorý možno využiť pri hraboch.

Živé ploty by sa mali rezať dvakrát ročne – na jar a začiatkom leta. Na udržanie atraktívneho vzhľadu však niekedy treba siahnuť po nožniciach aj viackrát.Celoročná premenlivosť

Väčšie plochy a vidiecke záhrady sa priam núkajú na založenie voľne rastúceho (nestrihaného) živého plota. Rastie do výšky približne 1,5 až 2 m a do šírky 3 m. Tento typ plota sa počas roka mení – na jar a v lete kvitne, prípadne ho dekorujú plody, na jeseň zase farebné listy. Do takéhoto porastu sa neodporúča zakomponovať veľa druhov iných drevín, pretože to môže pokaziť výsledný efekt. Voľne rastúci živý ploty je nenáročný na údržbu – treba ho len občas radikálnejšie zmladiť.
Darujte si trochu súkromia

111856


Darujte si trochu súkromia

111862


Niektoré dreviny, napríklad dráč (Berberis thunbergii ‚Atropurpurea‘), očaria farebnými listami…


… iné, ako napríklad hlohyňa (Pyracantha coccinea), zasa farebnými plodmi.


Darujte si trochu súkromia

111854


Darujte si trochu súkromia

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

111853


Cezmínou si môžete olemovať záhradu v polohách s vlhšou pôdou.


Hrab možno zaujímavo tvarovať.

Darujte si trochu súkromia

111852

O živom plote v skratke

Miesto: Živý plot si môžete založiť kdekoľvek v záhrade. Najviac drevín bude rásť na slnku, menej v polotieni.
Pôda: Pred výsadbou ju treba dobre prekypriť, prípadne obohatiť humusom alebo kvalitným záhradníckym substrátom. Mala by byť mierne vlhká a bez koreňov trvácich burín.
Čas: Na vysádzanie živého plota je ideálna neskorá jeseň alebo jar, keď je pôda dostatočne vlhká a dreviny sa lepšie zakoreňujú.


Najvhodnejšie dreviny na živé ploty


Opadavé dreviny:  • vhodné na tvarované živé ploty: vtáčí zob (Ligustrum vulgare), hrab (Carpinus betulus), javor (Acer campestre), tavoľník (Spiraea x vanhouttei), buk (Fagus sylvatica ‚Purpurea‘), dráč (Berberis thunbergii ‚Atropurpurea‘), myrobalan (Prunus cerasifera ‚Atropurpurea‘);
  • vhodné na voľne rastúce živé ploty: orgován (Syringa rothomagensis), pajazmín (Philadelphus coronarius), zlatovka (Forsythia intermedia), trojpuk (Deutzia scabra), dulovec (Chaenomeles japonica), ibištek (Hibiscus syriacus), tavoľník (Spiraea), okrasné ríbezle (Ribes sanquineum), škumpa (Cotinus), bohato kvitnúce sadové ruže, nátržník (Potentilla fruticosa), dráč (Berberis thunbergii), tavoľník (Spiraea bumalda).

Vždyzelené živé ploty: krušpán (Buxus sempervirens), vavrínovec (Prunus laurocerassus), cezmína (Ilex) – hodí sa do vlhkejších oblastí, hlohyňa (Pyracantha), vždyzelené dráče (Berberis julianae).


Živé ploty z ihličnanov: tis (Taxus baccata), tuja (Thuja occidentalis), smrek (Picea pungens), cypruštek (Chamaecyparis lawsoniana).Darujte si trochu súkromia

111861

Spôsob vysádzania: Najlacnejšia alternatíva je vysádzanie drevín bez koreňového balu (prostokorenné dreviny) – takto možno vysádzať opadavé listnaté dreviny a dlhé živé ploty.

Vždyzelené dreviny, ihličnany a niektoré kvitnúce kry radšej vysádzajte s koreňovým balom. Ide síce o drahšiu alternatívu, ale týmto spôsobom možno vysádzať od jari až do jesene. Aby bol živý plot rovný, pri vysádzaní si pomôžte natiahnutým špagátom. Rastliny vysádzajte zvislo, nesmú sa nakláňať do bokov.

Spon výsadby: Dreviny v nízkych živých plotoch (do 100 cm) vysádzajte pol metra od seba, v stredne vysokých plotoch (do 200 cm) v metrovej vzdialenosti. Zaujímavá je aj dvojradová výsadba – v nízkych živých plotoch by mali byť rady vzdialené pol metra, na štvorcový meter vysaďte tri-štyri rastliny; v stredne vysokých živých plotoch by mali byť rady vzdialené 0,8 až 1 m, na štvorcový meter vysaďte dve-tri rastliny. Viacradové výsadby sú vhodné pre voľne rastúce živé ploty.

Darujte si trochu súkromia

111864


Darujte si trochu súkromia

111865


Obdĺžnikový profil: vhodný pre dreviny v tieni alebo polotieni (hrab, tis)


Oblúkový profil: vhodný pre krovité dreviny (vtáčí zob)


Darujte si trochu súkromia

111866


Lichobežníkový tvar: vhodný pre ihličnany a svetlomilné dreviny


Po výsadbe: Dreviny zalejte a ich okolie namulčujte drevenou kôrou alebo hrubo rozloženým kompostom. Nezabudnite ani na pravidelné prihnojovanie – prvýkrát asi tri týždne po výsadbe. Dajte pozor aj na škodcov (napríklad na roztoče), pretože ak sa premnožia, budete musieť celý plot zlikvidovať.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: dreviny ihličnany záhrada živý plot
Zdieľať článok

Diskusia