Jesenné prerezávanie černíc: Takto ker prečká zimu v zdraví a o rok prinesie bohatú úrodu
Ak si v záhrade pestujete černice, dobre viete, že s nimi treba vedieť správne zaobchádzať. Ostružina černicová, ako sa správne nazýva, má tendenciu roztiahnuť sa do šírky a zamotať sa. Ak ju pravidelne neudržiavate, časom sa z kríka stane doslova džungľa. Viete, čo treba urobiť, aby rastlina prežila zimu v zdraví a na budúci rok priniesla hojnú úrodu? Prinášame vám niekoľko užitočných rád.
Ostružina černicová (Rubus fruticosus)
Ostružina je ovocný krík, ktorý sa pri pravidelnej starostlivosti záhradkárom odmeňuje šťavnatými plodmi, ideálnymi do koláčov či ako kompót. Černice obsahujú veľké množstvo vitamínov a antioxidantov, spomaľujú starnutie a údajne pomáhajú aj v boji s rakovinou.
Samotný ker vyžaduje slnečné stanovište s vlhkou pôdou bohatou na živiny. Dosahuje výšku 1,2 – 2 metre s konármi oblého, hranatého či ostnatého charakteru. Existuje niekoľko sto druhov ostružiny, pričom ich delíme na dve skupiny – rastúce vzpriamene a plazivé. Vzpriamené druhy sa pre svoju potrebu slnečného stanovišťa považujú za náročnejšie na ekologické podmienky. Existujú však aj kultivary z Ameriky, ktoré sú na druhej strane mrazuvzdorné.
Ostružina je trvalka, čo znamená, že úrodu prináša každoročne. Základná starostlivosť o ker zahŕňa jeho polievanie, hnojenie a strihanie.
Dôležitosť strihania ostružiny
Černice striháme dvakrát ročne, a to na jar a na jeseň. Pri jarnom strihu zbavujeme krík zmrazených a zhnitých konárov. Na jeseň je zas potrebné dôkladné prerezávanie na posilnenie zdravia rastliny a zvýšenie ochrany pred mrazom.
Naša rada
Ak pestujete ostružinu v rámci živého plotu, prerezávanie nie je potrebné. Vytvorenie húštiny predstavuje neprekonateľnú prekážku pre nepozvaných hostí.
Ak krík ostružiny neostriháte, riskujete vznik nekontrolovanej výsadby pripomínajúcej džungľu. Tá vedie k viacerým negatívnym dôsledkom:
- uprostred kríkov sú oblasti neprístupné pre slnečné lúče, čo zhoršuje chuť bobúľ a prináša so sebou aj škodcov a choroby (napr. plesne)
- výhonky, ktoré dosiahnu svoju maximálnu výšku, zaberajú miesto a živiny plodom, ktoré sa časom zmenšujú a doba ich dozrievania sa predlžuje
- konáre v treťom roku života a v ďalších obdobiach vegetácie prestávajú prinášať ovocie
- dlhé vetvy, ktoré sa plazia po zemi, nemožno skryť pred mrazom, a tak vznikajú poškodenia rastliny
Postup pri jesennom prerezávaní
Jesenný strih ostružiny sa nazýva tiež očistný. Okrem odstránenia prebytočných konárov zabezpečí, že krík bude rodiť aj nasledujúci rok. Rovnako dostáva rast ostružiny pod kontrolu, a teda slúži aj na udržanie veľkosti kríka.
Náš tip
Jeseň je ideálnym obdobím na presadenie kríka ostružiny na iné stanovište, prípadne do väčšieho kvetináča.
Ak orezávate rastlinu na jeseň, vyhliadnite si všetky dvojročné hlavné konáre a vetvy, ktoré v danom roku priniesli ovocie, a zrežte ich čo najbližšie k zemi. Nebojte sa, o úrodu neprídete. Tieto hlavné výhonky totiž po letnom zbere odumierajú – v treťom roku života neplodia. Ide o podobný princíp ako pri prerezávaní malín – odstránením konárov, ktoré boli plodné v tomto roku, uchováte živiny pre zostávajúce vetvy v nasledujúcom roku.
Ďalším dôležitým bodom pri prerezávaní je zrezanie postranných, teda mladých výhonkov. Tie skráťte nad druhým až tretím púčikom. Táto časť pritom zdrevnatie a z očiek neskôr vyrastajú čerstvé výhonky. Bude ich síce menej, ale prinesú lepšiu a chutnejšiu úrodu. Po strihaní na kríku ponechajte čo najviac listov, poskytnú rastline určitú ochranu pred mrazom.
Naša rada
Jesenný strih vykonávajte po skončení zberu plodov, čiže v období medzi koncom augusta a začiatkom novembra, resp. pokiaľ trvá teplé počasie. Záhradníci s menšími skúsenosťami by mali najprv skracovať ker čo najskôr. Prerezávanie je dôležité ukončiť pred začiatkom mrazu, aby mala rastlina dostatok času na regeneráciu pred blížiacou sa zimou.
Dôležité zásady strihania ostružín
Na stonky černíc s hrúbkou menej ako 1,5 cm používajte ručné záhradnícke nožnice. Dávajte pozor, aby ste pri práci s nimi konáre nelámali a neštiepili, prípadne na nich nezanechali nerovnosti.
Nožnice na strihanie vetiev či konárov sú vhodné najmä pre kríky s ostňami. Pri rezaní držte nástroj v jednom uhle, aby nedošlo k zalomeniu. Dbajte aj na vhodné pracovné oblečenie a rukavice, aby ste sa pri ostnatých druhoch neporanili.
Plodné vetvy odrezané pri koreňoch odstráňte pomocou záhradných nožníc tak, aby na povrchu pôdy zanechali špičky. Strihajte aj vetvičky, ktoré sú zlomené, mladé a tenké alebo príliš krátke, poškodené alebo napadnuté chorobou. Postranné výhonky odrežte nad púčikmi, rovné odrody asi vo výške dvoch metrov a plazivé vo výške troch metrov. Pri prerezávaní kríku rovnej odrody nechajte 4 až 7 silných výhonkov. Vzdialenosť medzi nimi udržujte v priemere 8 – 10 cm.
Záverečná starostlivosť po ostrihaní
Všetky odstrihnuté konáre a vetvičky spoločne s lístím pohrabte preč z trávnika. Krík ešte môžete ošetriť hnojivom. Nepoužívajte však dusíkaté hnojivo, mohlo by stimulovať rast výhonkov, čo je pre ostružinu pred zimou nežiaduce.
Ak je jeseň teplá a málo vlhká, rastlinu hojne polievajte. Pod každý ker nalejte minimálne 20 litrov vody. Pôda si udrží vlhkosť a koreňový systém bude rásť aj naďalej. Kmeň zakryte senom, pilinami, slamou alebo vrstvou mulča. A krík je na zimu pripravený.
Text: Natália Turcovská
Foto: iStock