Zdroj: Miro Pochyba

Chalúpka obklopená prírodou s kvetinovou záhradkou, útulnými zákutiami a krásnym výhľadom

20. 07. 2023
Zdieľať

Maličkú chalúpku Vierka kúpila vo veľmi spustnutom stave. Z toho si však ťažkú hlavu nerobila, keďže ju živí dizajn. Rozhodujúce bolo čosi iné. Výhľad! Ten ju očaril a bol okamžitým impulzom ku kúpe.

Niečo málo nad 30 štvorcových metrov obytnej plochy pozostáva z prízemia, ktoré tvorí vstupná obývačka, tá plynule nadväzuje na priestor kuchyne a následne oddelenej kúpeľne s toaletou. Dovedna majú síce len 25 m², no pocitovo rozhodne viac. Z obývačky sa dreveným rebríkom vychádza do podkrovnej a dokonale útulnej spálne. Tá má 8 m².

Ak ste si teda doposiaľ mysleli, že na komfortný víkendový relax na chalupe potrebujete aspoň 50 m², táto rozprávková chalúpka vás presvedčí o tom, že veľké veci sa dajú robiť aj v malom priestore.

Maličká chalúpka s komínom v Novej Lehote

Bielu fasádu chalúpky zdobí pôvodný, sivým kameňom obložený komín, ktorý sa tiahne po celej výške chalúpky a už z diaľky je dominantný. Zdroj: Miro Pochyba

Svahovitý pozemok, ale ten výhľad!

Iste ste už počuli vetu, že na nehnuteľnosti môžete zmeniť úplne všetko okrem jej lokality. V tomto prípade nádherný výhľad zatienil všetky obavy priateľov a rodiny z umiestnenia malej chalúpky vo svahu, zlého prístupu a potrebnej zložitej rekonštrukcie.

„Pomerne dlho som si obzerala inzeráty s realitami, keď som sa úplne náhodou od kamarátky dozvedela, že jeden náš spoločný známy predáva pozemok s chalúpkou,“ vracia sa v čase majiteľka a zároveň interiérová dizajnérka Vierka.

Relaxačný kútik pri chalúpke s výhľadom na okolité kopce v Novej Lehote

Relaxačné kútiky pri chalúpke a na pozemku nájdete na každom kroku. Zovšadiaľ je totiž iná atmosféra a iné pohľady na okolie. Zdroj: Miro Pochyba

Obhliadku si dohodla hneď na ďalší deň. „Bola jar, na začiatku pozemku ma privítali rozkvitnuté jablonky a po výstupe k chalúpke mi nádherný výhľad na okolité kopce vyrazil dych,“ netají nadšenie dizajnérka.

Jej profesionálna predstavivosť začala okamžite pracovať naplno. Svahovitý terén však meniť nechcela. Naopak, rozhodla sa využiť jeho obrovský potenciál a prispôsobiť sa mu.

Prečítajte si tiež
Veľa driny, potu aj investícií. Majitelia nevideli len ošarpanú chalupu, dali jej druhú šancu a dnes žijú svoj veľký sen

Do pol roka

Pôvodná stavba bola zachovaná spolu so strechou, komínom aj dreveným stropom s trámami. Tie len premaľovala.

„Na bočnej strane chalúpky bol pôvodne menší dvor so vstupným vchodom. Tu vznikol priestor na prístavbu kuchynky a kúpeľne s toaletou. Vchod do chalúpky je teraz z prednej časti terasy, ktorá bola tiež dobudovaná. Sklené vstupné dvere dodali interiéru chalúpky viac denného svetla a výhľad na nádhernú okolitú prírodu,“ vysvetľuje investorka, ktorá pôvodnú časť domu zateplila a, samozrejme, celku dala aj novú fasádu.

Všetky fotografie z návštevy tejto chalúpky si môžete pozrieť v galérii na konci článku.

Súčasťou stavebných prác bola aj nová elektroinštalácia a dotiahnutie vody do chalúpky. Hlavná rekonštrukcia s prístavbou trvali zhruba päť mesiacov.

Vchod so sklenými dverami do chalúpky v Novej Lehote

Vchod do chalúpky je z prednej časti terasy. Sklené vstupné dvere dodali interiéru viac denného svetla a výhľad na nádhernú okolitú prírodu. Zdroj: Miro Pochyba

Súkromná krajinka slobody

O chalúpke obklopenej prírodou s vlastnou kvetinovou záhradou snívala úspešná dizajnérka dlhé roky. Vedela, že chce miesto, kde bude môcť tráviť čo najviac času vonku.

„Miesto obklopené krásnou prírodou s možnosťou vytvoriť si kvetinovú záhradu s útulnými zákutiami a krásnym výhľadom. Predstavovala som si také svoje letné sídlo, kde by bol kreatívny interiér prepojený s exteriérom – malý súkromný ostrov slobody, kde budem môcť relaxovať, stretávať sa s priateľmi, rodinou, no zároveň mať možnosť stále tvoriť a zveľaďovať,“ prezrádza Vierka. Tu si nájde čas na svoju prácu aj čítanie starých kníh z antikvariátu, ktoré sú jej záľubou.

Spálňa v podkroví malej chalupy v Novej Lehote

Podkrovná spálňa, situovaná pod cípom strechy, je síce maličká, no na komfortný nocľah absolútne postačujúca. Zdroj: Miro Pochyba

Náš tip

Neviete, čo dať do ozdobného rámu? Na fotografii vyššie je príklad toho, že aj nič môže vyzerať super. V zmysle: „Keď z obrazu zostane rám…“ 🙂

Hravé vtáčie dekorácie

„Mám rada luster Birds od Kare design nad konferenčným stolíkom. Dokonale zapadol do témy dekorácií v chalúpke, kde prím hrajú práve vtáčie dekorácie. Mám však veľmi rada aj kovový ručne vyrobený stolík so sklom, ktorý je na terase pred chalúpkou. V sklenej výplni sa totiž odráža neďaleká hora s oblohou. Spolu s exteriérovou lavicou boli prvými kusmi nábytku, ktoré som sem priniesla,“ spomína dizajnérka.

Je hrdá predovšetkým na atmosféru, ktorú sa jej na spustnutom mieste podarilo vytvoriť. Hostia sa tu s ňou cítia príjemne – aj vďaka silnému prepojeniu s prírodou.

Dizajnový luster a vtáčie dekorácie v obývacej časti chalúpky v Novej Lehote

Spomínaný luster Birds od Kare design. Pre niekoho extravagantný, pre iných rozprávkový a podľa nás sem ako stvorený. Zdroj: Miro Pochyba

Romantická atmosféra aj za nepriaznivého počasia

Zo stavebnej stránky majiteľka kládla dôraz na kvalitné vyhotovenie, nadčasové materiály a poctivú prácu: „Keďže som vedela, že tu budem tráviť niekoľko dní v týždni, investovala som do kuchyne, spotrebičov, sanity aj batérií – to všetko je nové. Ostatný nábytok je kombináciou rôznych zaujímavých a originálnych kúskov z bazárov. Napríklad jedálenské stoličky, stolové lampy, rôzne nádoby a kvetináče.“

Prečítajte si tiež
Žiadne dizajnérske kúsky nehľadajte, nábytok na chalupu nakupujú len na blších trhoch. Interiér vás chytí za srdce!

Neodmysliteľnou súčasťou aj tejto chalúpky je krbová piecka. „Vždy som vedela, že tu budem mať kachle alebo malý kozub. Sedieť v kresle, čítať knihu, počúvať príjemnú hudbu a v pozadí bude praskať oheň. Tak si doprajem romantickú atmosféru aj v čase, keď je za oknami nepriaznivé počasie, a chalúpku si užívam v každom ročnom období,“ prezradila svoj recept na radosť Vierka.

Krbová piecka v chalúpke v Novej Lehote

Neodmysliteľnou súčasťou je aj krbová piecka, ktorá dotvára romantickú atmosféru. Zdroj: Miro Pochyba

Všetko so všetkým ladí

Neveľká rozloha a k tomu šikmé steny. Riešením bol nízky nábytok, ktorý majiteľka skombinovala a doplnila dekoráciami, textíliami a malými drobnosťami. „Rada siahnem po pekných kúskoch z bazárov. Potrebný úložný priestor mi pomáhajú získať aj rôzne koše, košíky a debničky,“ vraví.

To, že na tejto adrese všetko so všetkým ladí, dokazuje aj súhra farieb v interiéri kombinovaná s farbami v exteriéri. Biela a neutrálna sivá osviežená odtieňmi modrej a tmavočervenej.

Kúpeľňa v chalúpke v Novej Lehote

Kúpeľňa je farebne zladená so zvyškom chaty. Sivú, bielu, čiernu a bordovú dopĺňa drevo. Zdroj: Miro Pochyba

K čaru chalúpky podľa slov majiteľky vo veľkej miere prispievajú aj všetci jej priatelia. Dva menšie obrázky nad gaučom majú pre ňu neoceniteľnú hodnotu. Namaľovala ich Irina, odvážna matka a umelkyňa, ktorej život poznačila vojna na Ukrajine. Na Slovensko sa dostala po ôsmich dňoch strastiplnej cesty až z Charkova, a to spolu so svojimi štyrmi dcérami.

„Naše cesty sa skrížili… Na jednej z návštev u mňa v chalúpke vytiahla z batôžka výkresy, štetce, farby a čarovné výhľady pretavila do obrázkov, ktoré mi už navždy budú pripomínať jej odvahu a statočnosť,“ dodáva majiteľka.

Chalúpka ako pokojný prístav

Nehnuteľnosť: 2-izbová chalupa na svahovitom pozemku s rozlohou 340 m2
Komu patrí: Viera Henczeová, interiérová dizajnérka z PegasStudio.sk
Lokalita: Nová Lehota, SR
Rozloha: 33 m2

Text: Kristína Falťanová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy rekonštrukcia chalupy romantický štýl svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia