Keď do záhrady nechodí slnko

20. 09. 2005
Zdieľať

Aj na miestach s nedostatkom svetla, pod vysokými stromami, krami a živými plotmi či v tieni vyšších budov možno vytvoriť nádhernú kvitnúcu záhradu, kde sa dá relaxovať v ležadle pri žblnkote záhradného potôčika. Zdá sa vám to nemožné? Tvorcovia botanickej záhrady v severonemeckom Hamburgu o tom jej návštevníkov presvedčili. Možno v nej vidieť množstvo vydarených a inšpiratívnych riešení.

Inšpirácie z Nemecka


Keď do záhrady nechodí slnko

30153
Daniel Košťál

Botanické záhrady vo vyspelej západnej Európe (a táto hamburská nie je výnimkou) slúžia často aj na to, aby majiteľom okrasných záhrad alebo začínajúcim záhradkárom ukázali, aké rastlinné druhy by mali v rôznych pôdnych a svetelných podmienkach pestovať, ako ich rozmiestňovať v záhonoch, vysádzať, kombinovať a dopĺňať neživými materiálmi. Veď človeka najviac inšpiruje to, čo vidí na vlastné oči. Veľká časť hamburskej botanickej záhrady leží pod vysokými stromami a okrasnými krami. Zároveň je popretkávaná rôznymi vodnými plochami, jazierkami, umelým potôčikom a vodopádom, a tak vytvára ideálne prostredie na vzorovú výsadbu vhodnú do polotienistých a tienistých záhrad.


Keď do záhrady nechodí slnko

30155
Daniel Košťál

Rastie tu množstvo druhov papraďorastov, nižších aj doslova gigantických, možno tu vidieť známe i menej známe trvalky s okrasnými listami, rozmanitý sortiment kvitnúcich astílb, ľaliovky, rozmerné plochy žlto kvitnúcej alchemilky, tvarované ihličnany aj vždyzelené listnaté dreviny, rododendrony, okrasné trávy i bambusy, kvitnúce vodné rastliny, fuksie, rozľahlé plochy pakostov, hluchaviek, brečtana, krpčiarky a iných pôdopokryvných trvaliek. To všetko v rôznych kombináciách vytvára fantastické efekty, ktoré umocňujú aj zaujímavé solitérne kamene, drevené plochy, altánky a vkusný záhradný nábytok. Jednotlivé plochy spájajú chodníky vysypané kôrovou drvinou. Pri žiadnej rastline nechýba menovka so stručnou charakteristikou, ktorá návštevníkom poslúži ako zdroj základných informácií. Zaujímavá je aj záhrada v japonskom štýle, do ktorej sa tiež dostane len minimum slnečných lúčov. Napriek tomu tu všetko nádherne rastie a sem-tam aj niečo kvitne. Podnetné sú aj ukážky riešenia, ako a čím v zatienenej záhrade nahradiť trávnaté plochy: väčšinou išlo o rýchlorastúce pôdopokryvné trvalky a nízke ihličnany, ktoré sú bežne dostupné aj v našich predajniach. Botanická záhrada v Hamburgu však návštevníkom ponúka ešte oveľa viac zaujímavých a obdivuhodných nápadov.

Nie je tieň ako tieň


Keď do záhrady nechodí slnko

30146
Daniel Košťál

Dá sa vôbec vybudovať pekná okrasná záhrada aj pod korunami stromov, kam prenikne len málo slnečných lúčov? Určite áno, hoci je potrebné vyzbrojiť sa poriadnou dávkou trpezlivosti. Na začiatku sa treba zoznámiť so sortimentom vhodných rastlín, pretože nie každá rastlina bude v takýchto podmienkach dobre rásť. Dôležité je uvedomiť si, že niektoré druhy rastlín budú rásť v suchom polotieni, iné vo vlhkom polotieni. Na miestach orientovaných na sever alebo úplne zatienených možno vytvoriť pôsobivé kombinácie z brečtana a rôznych druhov papraďorastov. Úplne inak bude vyzerať záhon pod korunami vyšších stromov, kam občas nejaký slnečný lúč cez deň predsa len zablúdi.


Keď do záhrady nechodí slnko

30150
Daniel Košťál

Najviac svetla pod stromami býva v jarných mesiacoch, horšie je to už v lete. Rastliny, ktoré uprednostňujú chladné, trvalo vlhké pôdy a tieň, budú najlepšie rásť na východnej strane. Naopak, tie druhy, ktoré majú rady suchšiu pôdu a teplo, sa uplatnia skôr na západnej strane. Niektoré rastliny (napríklad zvončeky) obľubujú polotieň, no napriek tomu pozitívne reagujú na slnečné lúče. Najproblematickejšie sú miesta pod hustými korunami stromov a pri ich kmeňoch, kde vysadené rastliny ťažko získavajú vodu a živiny (najmä ak má strom plytké korene). V takom prípade možno na vysádzanú plochu umiestniť aspoň 30 cm vysokú vrstvu kompostovej zeminy, do ktorej sa vysadia mladé rastliny. Tie sa rýchlo rozrastú a budú schopné koreňom stromov konkurovať. Až do obdobia ich rozrastenia by sa však nemalo zabúdať na ich pravidelnú zálievku.

Spoznajte sortiment rastlín


Keď do záhrady nechodí slnko

30149
Daniel Košťál

Aké rastliny vyberať do tienistých a polotienistých zákutí záhrady? Na jar to môžu byť rôzne kvitnúce cibuľoviny a hľuznaté rastliny (šafrany, veternice, scily, tavolíny). Neskôr tu môžu rozkvitnúť známe druhy pôdopokryvných trvaliek, ako sú krpčiarky (Epimedium rubrum), pečeňovníky (Hepatica nobilis), brunera (Brunnera), bergénie (Bergenia cordifolia), pľúcniky (Pulmonaria saccharata), zimozeleň (Vinca minor) atď. Favoritom tieňa je určite astilba (Astilbe). Jej mohutne pôsobiace súkvetia vo farebnej škále od bielej cez ružovú, červenú až po fialovú presvetlia aj veľmi tmavý kút záhrady. Tieto trvalky majú pekný kompaktný rast, podľa druhu sú rôzne vysoké a hodia sa aj do vegetačných nádob. Vyžadujú vlhké a humózne pôdy, ideálne miesta pre ne sú pod stromami a na okraji jazierok. Spolu s astilbami môžu v polotieni a tieni rásť aj ďalšie trvalky, napr. hortenzie (Hydrangea), túžobníky (Filipendula), jazyčníky (Ligularia), udatníky (Aruncus), rodgerzie (Rodgersia), romanticky pôsobiace alchemilky (Alchemilla). Astilby nestrácajú svoj pôvab ani po odkvitnutí a zostávajú atraktívne aj počas zimného obdobia.


Keď do záhrady nechodí slnko

30152
Daniel Košťál

Z ďalších trvaliek možno do menej osvetlených miest odporučiť orlíčky (Aquilegia), pupkovec (Omphalodes), ploštičník (Cimicifuga), rôzne druhy zvončekov, jarmanky (Astrantia), chochlačky (Corydalis lutea), náprstník (Digitalis) alebo tiarelu (Tiarella cordifolia). Najmä bielo kvitnúce druhy a druhy s bielo panašovanými listami dokážu vniesť do pochmúrnej atmosféry tienistej záhradnej partie zaujímavú hru svetla. Privilegované miesto by mali mať v týchto lokalitách aj trvalky s okrasnými listami, predovšetkým jemne štruktúrované papraďorasty, nenáročné a kultivarovo rozmanité funkie a tiež niektoré vždyzelené dreviny (napr. skimmie, vavrínovec, pieris a iné). Zabudnúť by sa nemalo ani na súvislé zelené plochy (náhrada trávnika). Na tento účel môžu poslúžiť brečtan, pachysandra, zimozeleň, krpčiarka alebo valdštajnka. Pred ich výsadbou treba dôkladne pripraviť pôdu (obohatenie humusom) a po výsadbe rastlinám dopriať až do ich súvislého zapojenia pravidelnú zálievku. Záhradu dobre doplnia vodné prvky (jazierko, potôčik), odpočívadlo, pekné svietidlá alebo zaujímavé záhradné plastiky svetlej farby.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: botanická záhrada nechodi záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia