15. 05. 2006
Zdieľať

Máj je určite jeden z najkrajších mesiacov roka. Čaro sviežej jari vrcholí a záhrady sú plné tých najrozličnejších farieb. Keď sa obzriete okolo seba, nájdete vari všetky farby, ktoré poznáte.

Nezabúdajme na strihanie živých plotov

Aj keď sa hlavné strihanie vykonáva až koncom leta, rýchlorastúce alebo ozdobné živé ploty, napr. Buxus (krušpán), treba trocha pristrihnúť aj koncom jari, aby nestratili žiadaný tvar a novovysadené sa zahustili. Keď je pôda veľmi suchá, pokračujeme v zalievaní novovysadených živých plotov a vždyzelených drevín. V teplom počasí lístie každý večer postriekame vodou. Naďalej pri nich odstraňujeme burinu.

Venujeme pozornosť záhonom trvaliek


Máj v záhrade 2

54218

Tie boli donedávna holé, teraz však prekypujú bujným rastom a pestrými farbami. Aby také vydržali, kypríme ich a polievame. V máji nastáva čas prekrásnych nazábudiek, ktoré vytvoria na záhonoch dojem plnosti a hojnosti. Mesačnica (Lunaria) priam iskrí všade, kde sa objaví. V kombinácii s nazábudkou vytvára príjemný, priam nostalgický nádych. Lomikameň pôsobí najkrajšie, ak ho vysadíme pozdĺž chodníka. Najistejší spôsob, ako vytvoriť krásny dojem, je vysadiť celé bloky alebo pásy z jedného druhu rastlín. Kontrast, či už farebný alebo tvarový je tým účinnejší, čím viac kvetov rastúcich husto pri sebe ho vytvára. Dbajte na to, aby estetický dojem nekazila burina. Odstraňujte ju skôr, ako stihne rozkvitnúť. Odstraňujte aj odkvitnuté súkvetia a odumreté časti rastlín.


Máj v záhrade 2

54213

Okrasné kry a stromy

Sú neoddeliteľnou súčasťou záhrady. Dodávajú jej plastickejší vzhľad. Každý uzná, že jedným z najkrajších momentov jari sú kvitnúce čerešne, slivky, madľovníky a iné plánky. Ceris – judášovec je uprostred jari celý posiaty hráškovitými kvietkami, ktoré neskôr nahradia červené strúčiky. V úžase zastaneme aj pred žltou exotickou záplavou štedreca. Je to výrazný okrasný strom, ktorý môžeme pestovať aj jako solitér. Ale pozor! Všetky jeho časti sú jedovaté. Popri všetkej tej kráse nesmieme zabúdať, že práve odkvitnuté kríčky (forsythia, orgován, potentila, spiraea) treba ostrihať, vytvarovať, odstrániť odumreté a chorobami napadnuté či inak poškodené konáre.

Máloktorá záhrada je úplná bez vodnej plochy


Máj v záhrade 2

54212

Človek vyhľadáva blízkosť vody, aby vnímal príjemnú osviežujúcu atmosféru, ktorou pôsobí zrkadliaci sa svet na vodnej hladine či upokojujúci šum padajúcich kvapiek. Aby sme si to všetko mohli vychutnať, musíme sa o jazierko postarať. Akonáhle sa začne zvyšovať teplota vody, začínajú sa množiť riasy a parazity, ktoré prezimovali na rybách. Preto je vhodné vysadiť na jar lekná, ktoré zatienia hladinu a rastliny, ktoré produkujú veľké množstvo kyslíka, napr. vodomor kanadský (Elodea canadensis). Jazierko sa vďaka rozrastajúcim rastlinám, ktoré pomôžu okysličovať vodu, opäť zaskvie čistotou a zdravím. Rybky nám zase pomôžu v boji proti nepríjemnému hmyzu, ktorý sa často zdržiava v okolí vodných pôd.


Máj v záhrade 2

54214

Nezabúdame ani na ovocnú záhradu

V prvej polovici mesiaca je aktuálna ochrana stromov pred nočnými mrazmi. Pokračujeme v štepení a preštepovaní jadrovín. Stromy určené k preštepeniu musia byť životaschopné a zdravé. V ovocných stenách pokračujeme v ohýbaní a vyväzovaní konárov. Ohýbať môžeme aj konáre mladých, bujnejšie rastúcich stromčekov, čím ich prinútime založiť kvetné púčiky. Po odkvitnutí ovocné stromy prihnojíme. Môže to ovplyvniť nielen výšku úrody, ale aj základ úrody pre nasledujúci rok. Za suchého počasia nesmieme zabudnúť na zavlažovanie ovocných stromov. Koncom mesiaca urobíme prebierku plodov. Ak by sme ich nechali na strome nadmerné množstvo, získaná úroda by sa skladala zväčša z drobných plodov. V máji sa prakticky rozhoduje o zdravom stave jadrového ovocia. Treba pamätať na poriadnu a včasnú ochranu postrekom. Koncom mesiaca začínajú dozrievať skoré kultivary jahôd. Pri pestovaní sa osvedčilo nastlať do medziriadkov čiernu textíliu, ktorú na jeseň opäť odstránime.


Máj v záhrade 2

54215

Kvet mesiaca – orlíček obyčajný

Orlíček obyčajný je krásna krehká rastlina s veľmi zaujímavými rôznofarebnými kvetmi. Dorastá do výšky 60–70 cm. Aby sa kvetu darilo, treba ho vysádzať na slnečné až polotienistné stanovisko. Úchvatné zhluky kvetov orlíčka v tých najrozličnejších odtieňoch, od modro-blielych až po červeno-zlaté, začínajú kvitnúť v máji a svojou krásou nás očarúvajú až do júna.

Kategória: Záhradná technika Zo života rastlín
Tagy: jahody kvetiny máj ovocie záhon záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia