27. 06. 2007
Zdieľať

Niektoré záhrady sú ako Popoluška – sivé myšky. A hoci je Popoluška celkom sympatická postava, záhrade jej imidž nepristane, mala by byť pestrá a voňavá, slovom, nádherná. Ako na to? Ponúkame vám jednoduchý recept: Vysaďte si na záhon letničky.

Letničky sú cenovo nenáročný variant trvalkových záhonov, pričom na výsledok nemusíte dlho čakať. Môžete sa pritom inšpirovať aj niektorými najnovšími trendmi.

Experimentovanie je dovolené

Letničky majú niekoľko výhod. Jednou z nich je ich rýchly rast, druhou, že kvitnú takmer až do prvých mrazov. Väčšina týchto jednoročných rastlín pochádza z teplejších oblastí, preto sa im najlepšie darí na slnečných stanovištiach (tieň, prudký svah, mokré a štrkovité pôdy im neprospievajú). K letu patria aj búrky, vietor, prípadne extrémne horúčavy, ktoré dokážu zanechať za sebou nepríjemné stopy v podobe polámaných, zvädnutých alebo inak znehodnotených letničiek.


Múzy impresionistov

97098

Neplatí to však o všetkých druhoch – niektoré letničky sú mimoriadne odolné a prispôsobivé, patria medzi ne cínie (pozor na veľké sucho), sanvitálie, krasuľky, gazánie, kleoma, povojníky, jednoročné maky, vybrané kultivary astroviek, rudbekie a aksamietnice (ktoré sú odolné i proti voškám). Dnes sú v ponuke záhradníctiev aj osivá, ktoré sú namiešané tak, aby ste získali záhon kvitnúci v jednej farbe. V máji dostanete aj priesady letničiek, ide však o drahšiu alternatívu.

Aby ste predišli letničkovému sklamaniu, kupujte len pekne olistené priesady s koreňovým balom, ktoré majú najväčšiu šancu na uchytenie. Ak sa vám toto riešenie osvedčí, v nasledujúcom roku si môžete vyskúšať nové druhy, tvary, farby… A ak kreativita patrí medzi vašich nerozlučných priateľov, neváhajte a experimentujte. Takisto môžete dať záhrade voľnú ruku a niektoré odkvitnuté letničky sa vám rozmnožia samovýsevom. Za ostatné roky pribudlo veľa zaujímavých druhov a kultivarov, najmä slnečníc, astroviek, aksamietnic, šalvií, popínavých povojníkov a rudbekií. Pútavé sú nielen ich kvety, ale aj listy, ktoré môžu byť dvojfarebné, či dokonca pásikavé.


Múzy impresionistov

97087

Atraktívne protiklady

Pozrime sa však na niekoľko trendov. Ten prvý sa nesie v znení motta: Protiklady sa priťahujú. Kombinujú sa odlišné tvary kvetov a súkvetí (guľovité s previsnutými, plochými či vzpriamenými). Zaujímavo pôsobia letničky aj s okrasnými trávami, ktoré vynikajú filigránskymi tvarmi a farbami svojich listov, stebiel a klasov (modrosivé, bordové, žltohnedé, ba až takmer čierne). K okrasným trávam sú vhodné veľkokveté letničky (rudbekie, cínie, astrovky), z jednoročných druhov zasa perovník (Pennisetum), jačmeň (Hordeum jubatum), zajačí chvostík (Lagurus ovatus), proso (Panicum) alebo kavyľ (Stipa).

Nezvyčajnú náladu vytvoríte aj kombináciou fialovej a sivej. Z takého záhona bude vyžarovať elegancia a pokoj. Z fialovo kvitnúcich letničiek sú vhodné ageráty (Ageratum), otočník (Heliotropium), petúnie (Petunia), šalvie (Salvia), astrovky (Callistephus), železník (Verbena), nevädze (Centaurea) alebo lobelky (Lobelia). Sivé odtiene vnesú medzi ne listy starčeka, slamihy (Helichrysum), paliny (Artemisia) alebo čistca (Stachys). Punc záhonu dodá jedna bielo kvitnúca letnička, napríklad okrasný tabak.










Tip pre zábudlivcov


 


Ak ste si nestihli premyslieť skladbu letničkového záhona, určite ešte nemáte nakúpené ani osivá či priesady. Nič však nie je stratené. Niektoré druhy môžete vysievať aj v máji. Dokonca ich môžete pestovať i v kvetináčoch na balkóne. Patria sem slnečnice, krasuľky, voňavý hrachor, nechtík, gypsomilky, černušky, slncovky, vyššie netýkavky či kapucínky. Navyše, mnohé z nich sa po odkvitnutí vysievajú samé, preto sa môžu objaviť vo vašej záhrade aj o rok.


Farebné zladenie


Múzy impresionistov

97090

Moderné sú výsadby tón v tóne (jedna farba v niekoľkých odtieňoch), ktoré môžete doplniť letničkami s atraktívnymi listami (koleus, irezina, starček). Trendové je aj využitie exoticky pôsobiacich druhov zelene (ľanovník, ricín, juky, kanny), prípadne kombinovanie letničiek so subtropickými drevinami v nádobách či s cibuľovinami kvitnúcimi v lete (acidantery, krokosmie, gladioly).

Nezabudnite, že pestré a druhovo rozmanité záhony sú vhodnejšie na vidiek, minimalistické výsadby letničiek (kombinované s trvalkami a okrasnými trávami) vyniknú viac v mestských záhradách – najviac sa uplatnia jednofarebné súvislé plochy netýkaviek, begónií, aksamietnic, gazánií, železníkov, petúnií a rudbekií pred jednofarebnými stenami.

Letničkový záhon zaujme nielen farbami a tvarmi, ale i vôňami. Preto by ste pri jeho vytváraní nemali zabudnúť na tie najvoňavejšie letničky – otočník, letnú fialu, hrachor a nocovku. Letničky nie sú veľmi vhodné do skaliek ani k jazierkam, naopak, vynímať sa budú v predzáhradke, pri chodníku či plote, dokážu zatraktívniť miesta okolo kmeňov stromov.










Starostlivosť o letničky


 




  • Letničkám sa darí na slnku, ale niektoré druhy znesú aj polotieň.


  • Pôda by mala obsahovať viac živín, preto počas prípravy záhona do nej zamiešajte pomaly rozpustné hnojivo alebo preosiaty kompost.


  • Letničky môžete vysievať (do riadkov, prípadne do malých jamiek) alebo vysádzať priesady v polovici mája. Zalievajte ich priamo ku koreňom skoro ráno alebo neskoro večer. Keď priesady povyrastú, môžete im zaštipnúť vrchol za prvým párom listov – rozkonária sa a budú bohatšie kvitnúť.


  • Pravidelne odstraňujte burinu, kyprite pôdu a odstrihávajte odkvitnuté kvety.


  • Letničky prihnojujte raz za dva týždne (formou zálievky).


  • Odporúča sa namulčovať letničkový záhon drevenou kôrou.


  • Pri zakladaní letničkového záhona treba rastliny správne usporiadať – na okraje vysaďte nižšie rastliny s kobercovitým rastom (lobulárie, železníky, begónie, lobelky, netýkavky, otočník), za nimi vyššie druhy, napríklad petúnie, aksamietnice (Tagetes patula), šalviu (Salvia splendens), okrasný tabak (Nicotiana), papuľky (Antirrhinum), georgíny (Dahlia pinnata), rudbekie (Rudbeckia hirta), limonky (Limonium sinuatum), láskavec (Amaranthus caudatus), širokokalich (Molucella), astrovky a cínie. A do pozadia treba sústrediť najvyššie letničky – kleomy (Cleome), krasuľky (Cosmos), okrasné maky (Papaver somniferum), vyššie aksamietnice (Tagetes erecta) alebo slnečnice.



































Záhon tón v tóne


Bielo kvitnúci netýkavky, georgíny, krasuľky, cínie, astrovky, lobulárie, železníky, okrasný tabak, osteospermum


Žlto kvitnúci aksamietnice, slnečnice, limonky, slamihy, rudbekie, slncovky, cínie, kapucínky, krásnoočko, nechtík, gazánie, osteospermum


Červeno kvitnúci šalvia, cínie, astrovky, netýkavky, okrasný tabak, hlaváčik, lobélie (vyššie druhy), hrachor, klinčeky, láskavec


Ružovo kvitnúci netýkavky, krasuľky, papuľky, agerát, kleoma, slezovec, hrachor, fialy, lobulárie, cínie, astrovky, georgíny, suchokvet


Modro a fialovo kvitnúci agerát, lobelky, lobulária, černušky, železníky, šalvie, petúnie, limonky, otočník, osteospermum, ostrôžky, agastache


Zelenkavé odtiene širokokalich, okrasný tabak, láskavec


Letničky


Na rez astrovky, cínie, slnečnice, papuľky, rudbekie, krasuľky, širokokalich


Na sušenie slamihovky, svetlica farbiarska, piesočníky, limonky, plameníky, suchokvet, ľan, okrasný mak, láskavec


Do kvetinovej steny povojníky, hrachor, kapucínky


Na slnko aksamietnice, ageráty, lobularie, šalvie, astrovky, cínie, slamihy, rudbekie, láskavec, krasuľky, georgíny, slnečnice, klinčeky, ostrôžky, gazánie, slncovky, papuľky, železníky, limonky


Do polotieňa netýkavky, begónie, lobelky, lobularie, okrasný tabak, okrasné maky, aksamietnice, širokokalich


Odpudzujúce hmyz aksamietnice


Do kuchyne kapucínky, nechtík

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvety letničky
Zdieľať článok

Diskusia