Neskorá jeseň v záhrade

04. 11. 2005
Zdieľať

Vidiecka záhrada, ktorú sme navštívili, nie je veľká, ale aj tak stojí za pozornosť. Aj keď už odkvitli posledné letničky a nastalo pochmúrne jesenné obdobie, stále je v nej čo obdivovať.

Architektonicky riešený uličný celok pôsobí veľmi atraktívne a usporiadane. Hneď po vstupe do záhradky upútajú pozornosť premyslene vysadené okrasné rastliny, s ktorými zaujímavo kontrastuje sivá betónová dlažba, ktorou je vyložený chodník i jarok. Otvory v betónovej dlažbe sú vyplnené drobnými kamienkami alebo zeminou. Pod plotom zo sivého kameňa sa pekne vyníma okrasná tráva Pennisetum compressum. Pri vstupnej bránke z prírodného dreva je ponechaný štvorec so zeminou, kde rastie zakrpatená forma tisu.


Neskorá jeseň v záhrade

33950
Mária Vargová

Úzky pás zeminy, ktorý lemuje chodník, aj v pochmúrnych jesenných dňoch dekorujú rastliny s pevnými zelenými listami, nízke ihličnany a fialová drobnokvetá chryzantéma. Múr susedného domu zakrývajú už rozrastené vysoké tuje a ihlany krušpánu vždyzeleného. Červenolistému javoru, ktorý zhodil svoje krásne farebné listy, robí spoločnosť sivozelená vysoká tráva.


Neskorá jeseň v záhrade

33955
Mária Vargová

V malej okrasnej záhradke, ktorá sa nachádza v zadnej časti pozemku, nájdeme po odkvitnutí všetkých cibuľovín a letničiek ešte stále pekné rastliny v rôznych odtieňoch zelenej a sivozelenej farby. Sú usporiadané tak, aby pôsobili aj počas zimného obdobia dekoračne. Medzi nízkymi ihličnanmi sa vinú sivomodrozelené koberce klinčekov. Na okraji chodníka sú vysadené sivozelené trávy a nízky stromček. Je to previslá forma karagany (Caragana arborescens pendula), ktorá na jar kvitne žltými kvetmi. Vďaka prítomnosti astry Aster dumosus je tu zastúpená aj typická fialová farba.


Neskorá jeseň v záhrade

33953
Mária Vargová

Zadnú časť dvora tvorí dlhý trávnik a druhá polovica je určená na pestovanie zeleniny a liečivých rastlín. Sú tu aj vysoké papuľky (Antirrhinum), ktoré dosahujú výšku až 90 cm, rozrastený krík šalvie lekárskej a iné rastliny.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: jeseň návšteva záhrada
Zdieľať článok

Diskusia