Radíme, ako pestovať trvalky. Tieto zvládnu aj začiatočníci
Nájdete medzi nimi kvitnúce druhy a aj tie, ktoré viac ako kvetmi pútajú pozornosť zaujímavými listami. Vybrať si môžete vyššie, stredne vysoké aj nižšie druhy, ktoré nezaberú veľa miesta. Pestovanie trvaliek v záhradách je momentálne veľmi populárne. V sortimente nájdete viaceré nenáročné druhy a odrody, tradičné aj úplne nové.
Trvalky majú v záhradách rozmanité využitie. Uplatnia sa v zmiešaných kvetinových záhonoch, v kvetinových ostrovčekoch v trávnikoch, pri plotoch, v predzáhradkách, pred kvitnúcimi krami, niektoré aj spolu s ružami, pri jazierkach, pod stromami a na problematických miestach. Vybrať si dokonca môžete aj také druhy, ktorým sa darí v kvetináčoch. Najkrajšie vyniknú v zmiešaných kvetinových záhonoch, kde je dôležité vysádzať ich tak, aby nižšie druhy boli v popredí a vyššie v pozadí. Zároveň je potrebné sústrediť v rámci jednej plochy druhy a odrody s rovnakými pestovateľskými požiadavkami a nárokmi (slnko, typ pôdy, vlaha). Väčšina trvaliek prosperuje na slnečných stanovištiach, no je aj viacero takých, ktoré obľubujú polotieň, či dokonca tieň.
Rudbekia
Rudbeckia fulgida , 70 × 50 cm
Rudbekia je tradičnou a osvedčenou trvalkou slnečných záhrad a zmiešaných kvetinových záhonov. Odroda ‚Goldsturm‚ patrí k najmenej náročným a ľahko pestovateľným. Získala mnoho ocenení a jej voľba je dobrou voľbou aj pre začínajúceho pestovateľa.
Počas celého leta až do jesene prináša záplavu sýtožltých kvetov s tmavým stredovým terčíkom. Najkrajšie vynikne vo väčších skupinách a nádherná je aj v spoločnosti okrasných tráv a v predzáhradke. Potrebuje humóznu a mierne vlhkú pôdu, no dobre znáša aj sucho. Rudbekie sa ľahko rozmnožujú delením trsov na jar. Kvety tejto trvalky patria k trvácejším a môžete ich preto rezať do váz.
Kocúrnik
Nepeta x faassenii, 60 × 60 cm
Dokáže vytvoriť prekrásne kvetinové lemy chodníkov, rozrastie sa na slnečných svahoch, na okraji kvetinových záhonov, v skalkách aj kvetinových múrikoch. Ak hľadáte nenáročnú vytrvale kvitnúcu trvalku do slnečnej a suchšej záhrady, aromatický kocúrnik vás nesklame.
Porastie aj vo vyšších polohách, kde dokáže nahradiť levanduľu. Má kompaktný a pologuľovitý habitus, striebristé lístky a bledomodré kvety. Výborne toleruje sucho a zvykne kvitnúť od začiatku leta až do prvých mrazov. Navyše, pestovaním tejto rastliny sa určite zavďačíte aj svojej mačke, ktorá si ho však môže natoľko obľúbiť, že si v ňom vytvorí svoje záhradné ležovisko.
Gaura
Gaura lindheimeri , 80 × 50 cm
Jedna z najdlhšie kvitnúcich a v poslednom čase častejšie vysádzaných trvaliek. V ponuke nájdete viacero odrôd. Kvety máva buď jednoduché biele, alebo ružové, rastlina je nimi obsypaná počas celej sezóny – od začiatku leta až do konca jesene.
Vyniká jemnou a vzdušnou textúrou, zapôsobí v moderných aj tradičných záhradách, nádherná je v plošných výsadbách a štrkových záhonoch. Gaura má zelené alebo bordové listy, čo zvýrazňuje jej zaujímavosť. Prosperuje na slnečných a chránených miestach s priepustnou pôdou. Dobre znáša aj sucho. Pred prvou zimou vyžaduje prikrývku z lístia.
Funkia
Hosta hybrid , 70 – 80 × 70 cm
Ak hľadáte nenáročné trvalky do tienistých záhrad, funkie sú výbornou voľbou. Je ich veľa druhov a odrôd, mávajú nádherné jedno- aj viacfarebné listy, v lete prekvapia bielymi, fialovými alebo modrými zvončekovitými kvetmi, a ak majú ideálne podmienky, tvoria mohutné a bohato olistené trsy.
Táto trvalka nevyžaduje špeciálnu pozornosť, svedčí jej miesto s humóznou a mierne vlhkou pôdou, no mnohé z funkií výborne znášajú aj sucho. Vyniknú v skupinách a dariť sa im bude aj v kvetináčoch. Uplatnia sa v moderných aj tradičných záhradách.
Ľaliovka
Hemerocallis x hybrida, 40 – 80 × 60 cm
Ľaliovky majú nádherné kvety a ako už názov rastliny napovedá, ponášajú sa na kvety ľalií. Môžu byť jednoduché, poloplné aj plné, často nádherne voňajú. V ponuke je obrovské množstvo druhov, odrôd, vybrať si môžete vyššie aj nižšie jedince.
Ľaliovky kvitnú v lete a mimo obdobia kvitnutia ich krášlia dlhé, sýtozelené remeňovité listy. Tieto trvalky patria k najmenej náročným, ich pestovanie zvládne aj úplný začiatočník. Prosperujú na slnečných miestach s výživnou a priepustnou pôdou. Uplatnia sa v menších i vo väčších skupinách.
K ďalším nenáročným trvalkám na slnečné miesta patrí rebríček, veternica japonská, astra, krásnoočko, šalvia hájna a rozchodník. Na polotienistých miestach sa nádherne ukáže bergénia alebo niektorý z pakostov.
Tipy a rady, ako pestovať trvalky
- Trvalky s koreňovým balom môžete vysádzať počas celej sezóny, najlepšie v daždivejších dňoch. Tie bez koreňového balu vysádzajte len na jar alebo počas jesene.
- Z každého zvoleného druhu voľte viacero kusov a tie vysaďte v optimálnom spone. Docielite vytvorenie väčšieho trsu, ktorý bude počas kvitnutia nádherný.
- Trvalky môžete v záhone kombinovať s kmienkovými ružami, v lete kvitnúcimi krami, okrasnými trávami aj hľuznatými rastlinami, napríklad georgínami.
Text: Daniel Košťál, Katarína Paukeje
Foto: isifa/Shutterstock, iStock