Zdroj: Shutterstock

Aké rastliny budú úspešne rásť aj na plochách pod stromami a zároveň vás potešia príťažlivým vzhľadom

07. 10. 2021
Zdieľať

Plochy pod stromami patria v záhradách k najproblematickejším miestam, pretože nie všetkému sa tu darí. Poznáme však rastliny, ktoré tu budú nielen úspešne rásť, ale potešia aj svojím príťažlivým vzhľadom.

Najčastejšie problémy

Väčšina najkrajších kvitnúcich okrasných rastlín, ale aj tých úžitkových totiž na svoje prosperovanie potrebuje dostatok svetla, inak málo kvitnú, takmer neplodia, sú redšie olistené a veľmi často ich ohrozujú choroby a škodce. Dôvodov, prečo sa mnohým rastlinám pod stromami nedarí, je niekoľko. Najčastejšou príčinou je chýbajúce svetlo. Čo je bežné pri stromoch, ktoré majú husto olistené koruny. Ďalšou prekážkou sú husto rozvetvené podpovrchové korene stromov, ktoré z pôdy intenzívne čerpajú všetku vodu a živiny. V takomto prostredí potom iné rastliny živoria a väčšinou rýchlo hynú.

Prečítajte si tiež
Záhradkári, pozor! Viete, čo všetko máte urobiť v záhrade na jeseň?

1. Obraz prírody

Pod stromami sa bude dariť tieňomilným rastlinám. Nájdete ich medzi trvalkami, okrasnými trávami, papraďorastmi, cibuľovinami, hľuznatými rastlinami aj drevinami. Často ide o nenáročné a rýchlo sa rozrastajúce druhy, ktoré v ideálnych podmienkach zakrátko vytvoria súvislú pokrývku pôdy. Výsadby môžete voliť v jednotnej farebnosti. Vhodnejšie je vysadiť menej druhov a viac kusov z každého. Vďačnou voľbou sú papraďorasty, napríklad papraď samčia (Dryopteris filix-mas) – na obrázku – alebo perovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris), ktorý sa však rýchlo rozrastá. V tejto výsadbe rozkvitajú aj veternice (Anemone sylvestris), ktoré sú na miesta pod stromami ako stvorené.

Paprade a biele kvitky v záhone

Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Okrasná forma Variegata kozonohy hostcovej (Aegopodium podagraria) je ako stvorená na pokrytie miest pod stromami.

2. Nenároční spoločníci

V žiadnej výsadbe pod stromami by nemali hýbať funkie (Hosta). Sortiment týchto trvaliek je mimoriadne rozsiahly, zahŕňa veľa pekných druhov a kultivarov. Funkie sú atraktívne vďaka listom, ktoré bývajú sýto sfarbené, často viacfarebné a príjemné aj na dotyk. Mnohé však prekvapia aj bohatým kvitnutím. Pod stromami sa týmto trvalkám výborne darí, nie sú náročné na údržbu, zvládne ich aj pestovateľ začiatočník a zakrátko vytvoria súvislejší pokryv pôdy. Vhodné je však vysadiť si z jedného druhu či kultivaru viac kusov a nekombinovať v rámci jedného miesta príliš veľa panašovaných foriem. Nezabudnite, že sivolisté kultivary potrebujú viac slnka.

Funkie v záhone

Zdroj: Shutterstock

3. Romantická krásavica

K menej známym, ale vďačným trvalkám patrí liropa (Liriope muscari). Bezproblémovo rastie aj pod stromami, vytvára súvislé porasty trávovitých vždyzelených listov. Listy niektorých kultivarov sú dokonca panašované. Koncom leta a začiatkom jesene sa v poraste objavujú nádherné fialové súkvetia. Rastlina vytvára hustý koreňový systém, ktorý jej pomôže prežiť v suchšom a menej vyhovujúcom prostredí. Liropa potrebuje po vysadení dostatok vlahy, výživnejšiu a priepustnú pôdu. Po zakorenení je porast prakticky bezúdržbový. Počas prvých zím je lepšie zakryť ho čečinou. Na meter štvorcový sa odporúča vysadiť aspoň 10 ks týchto rastlín.

Liropa v záhone

Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Liropa vytvára bohaté trsy, výborne sa hodí do moderných záhrad.

4. Kvitnúci koberec

Keď chcete docieliť súvislejšiu zelenú pokrývku, ktorá nestratí na kráse ani počas zimy, a zároveň túžite po kvetoch, zvoľte tradičnú a osvedčenú zimozeleň (Vinca minor). Je to nízka a rýchlo sa rozrastajúca rastlina. Z porastu zimozelene nemusíte vyhrabovať lístie, zároveň vám v ňom nebude rásť burina.

KVITNUCI KOBEREC pod stromom

Zdroj: Shutterstock

Pred výsadbou je dôležité naviezť na miesta tesne k stromom kvalitnú kompostovú zeminu alebo čerstvý záhradnícky substrát. Túto vrstvu zmiešajte s pôvodnou zeminou, dobre prekyprite a môžete vysádzať. V záhradníctvach nájdete zimozeleň kvitnúcu na modro, fialovo alebo bielo.

Trávnikov sa pod stromami radšej vzdajte, lepšou voľbou sú pôdopokryvné trvalky. Nebude sa tu dariť ružiam a nie je tu vhodné budovať ani jazierka či skalky.

5. Odolná a vždyzelená

Niektoré stromy korenia plytkejšie – rastlinám sa pri nich darí horšie, iné hlbšie, pri nich rastliny, naopak, prosperujú. Platí, že keď výsadbu zrealizujete skoro na jeseň, keď už stromy nečerpajú z pôdy toľko vlahy a živín, môžete docieliť krásny porast pod plytko aj hlboko koreniacimi stromami. Dôležité však bude vysadené rastliny dobre zavlažovať až do zakorenenia. Vhodné je zároveň namulčovanie okolia rastlín jemne drvenou kôrou. K druhom, ktoré výborne znášajú akékoľvek miesta pod stromami, patrí napríklad vždyzelená pachysandra (Pachysandra terminalis). Uplatnenie nájde aj v moderných výsadbách.

Odolná a vždyzelená pachysandra

Zdroj: Shutterstock

6. Atraktívna rozmanitosť

Rodgerzie, rôzne druhy papraďorastov a funkií. Tieto trvalky síce až tak nepútajú nápadnými kvetmi, zato však vystavujú na obdiv väčšie a prekrásne listy. V ideálnych podmienkach, teda aj pod stromami, sa rýchlo rozrastú a vytvoria súvislejší hustý porast. Plochy pod stromami s hlbšími koreňmi sa tak môžu veľmi rýchlo stať príťažlivejšími. Dôležité však je dopriať týmto rastlinám dostatok vlahy a na jar ich prihnojiť kompostom.

Rodgerzie v záhone

Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Funkia ponúka nekonečný výber kultivarov s rôznymi farbami i vzormi listov. S rákosovkou tvoria nerozlučnú dvojicu.

7. Neprehliadnuteľná parádnica

Hortenzie patria v poslednom čase k obľúbeným a často pestovaným okrasným rastlinám. Pestovať sa dá viacero druhov a množstvo kultivarov. Týmto drevinám sa bude výborne dariť aj pod hlbšie koreniacimi stromami, potrebujú však kyslejšiu a vlhkú pôdu. Potom sa ukážu v plnej nádhere a každoročne bohato rozkvitnú. Nezabudnite im vyhradiť dostatok miesta a vysaďte si pod strom v dostatočnom rozstupe od seba aspoň tri jedince. Vytvoria vám porast, ktorý bude v lete plný kvetov.

Neprehliadnuteľná parádnica hortenzia

Zdroj: Shutterstock

8. Farebné kontrasty

Nedostatok svetla nemusí byť prekážkou bohatého kvitnutia. Platí to napríklad pre mnohé druhy pakostov, konkrétne pre pakost vznešený (Geranium × magnificum) alebo romanticky pôsobiacu alchemilku (Alchemilla mollis). Obe tieto trvalky výborne prosperujú pod stromami a vytvárajú súvislejšie porasty, ktoré po zakorenení nie sú náročné na údržbu.

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou

Navzájom sa navyše dobre znášajú. Dôležité je vysadiť si na dané miesto viacero kusov z každej trvalky a dodržať optimálne spony. Ak chcete mať hustejšiu výsadbu, rastliny umiestnite bližšie k sebe. Redšia výsadba je zasa zárukou stabilnejšieho porastu.

Alchemilka a geranium v záhone

Zdroj: Shutterstock

Svieže záhony

Pod stromami si môžete založiť výsadbu, ktorá bude atraktívna počas celej sezóny.

Jar

Opadané stromy umožňujú v skorom jarnom období preniknúť slnečným lúčom až k povrchu pôdy. Pomôže to okrasným cibuľovinám a hľuznatým rastlinám, ktoré pod stromami dokážu vytvoriť rozsiahle súvislé porasty. Hodiť sa budú hlavne drobné cibuľoviny a hľuznaté rastliny – snežienky, scily, puškínie, modravky, bledavky, tavolíny, krókusy, modrice, veternice, botanické tulipány a drobnokveté narcisy. Vysadiť si ich môžete počas celej jesene. Vysádzajte do menších a väčších skupiniek z každého druhu viac kusov, výsledný efekt bude zaujímavejší. Na jar kvitne aj veľa pekných trvaliek, ktorým sa výborne darí aj pod stromami. Hodí sa bergénia, čemerica alebo pľúcnik.

Zakvitnutý koberec pod stromami

Zdroj: Shutterstock

Leto

V tomto ročnom období by mala výsadba pod stromami pôsobiť sviežo. Postarajú sa o to napríklad papraďorasty, ale aj tieňomilné okrasné trávy. K takýmto patria viaceré druhy ostríc alebo zaujímavá a nenáročná rákosovka (Hakonechloa macra). Kvety do takejto kompozície vnesú pakosty – v sortimente nájdete veľa pekných druhov a kultivarov. Vyskúšať môžete aj astilby, tie však potrebujú pravidelnejší prísun vlahy. K vhodným kvitnúcim trvalkám na tieto miesta patria aj alchemilky, hluchavky a hluchavníky, vďačné valdštajnky, zvončeky a menej známa tiarela. Na miestach, kde je viac svetla, sa bude dariť aj heucherám.

Prečítajte si tiež
Z nevyužitej krajiny zelená oáza: Majiteľ si počkal, kým záhrada vyrastie, až potom prišiel na rad dom

Celý rok

Výsadba pod stromami môže byť zaujímavá aj celoročne. Stačí si sem vysadiť nižšie vždyzelené kry alebo listnáče. Z ihličnanov sa na tienisté miesta hodí najmä tis obyčajný, konkrétne kultivar Repandens. Je takmer pôdopokryvný, narastie do výšky najviac 1 m. Na meter štvorcový treba vysadiť 1 – 3 rastliny. Zo vždyzelených listnáčov môžete využiť bršlen Fortuneov, skalník Dammerov (v ponuke je viacero kultivarov), zimozeleň menšiu, pachysandru vrcholovú alebo brečtan.

Text: Daniel Košťál

Foto: isifa/shutterstock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvetinové záhony plánovanie záhrady trvalkové záhony záhony záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia