Handmade: 20 trochu iných tvárí vianočného stromčeka
Ako symbol Vianoc si stromček ozdobujeme už niekoľko storočí (cca 400 rokov, naozaj výrazne sa tento zvyk rozšíril v 19. storočí). V súčasnosti je zrejme jeho najtradičnejšou podobou ozajstný ihličnan alebo jeho umelé dvojča. No máme aj iné možnosti... stačí pred Vianocami trochu posunúť hranice tvorivosti...
… a vznikne stromček, ktorý okrem toho vianočného ponesie i iný odkaz – na obľúbený štýl, charakter, osobnosť majiteľa či tvorcu, na prostredie, ktoré bude zdobiť. A tak i materiál na jeho zhotovenie môže byť menej romantický, tradičný. Rovnako i spôsob, akým vznikne, býva niekedy nečakaný. Tu je teda 20 inšpiratívnych príkladov (od najjednoduchších po najchutnejšie) na trochu iné vianočné stromčeky. Od príbuzných „lesného“ pôvodu s bežným využitím si požičali akurát tvar. Približne…
Ukrytý v knihe
Niekedy nie je priestor pridávať ďalšiu stromčekovú dekoráciu, ale vzdať sa jej – na to zasa nie je vôľa. Jeden zo spôsobov, ako to vyriešiť, je knižnica. Do minimalistických poličiek, ktoré nie sú v súčasných interiéroch nijako neobvyklé, stačí naukladať knihy tým správnym spôsobom. Rôznorodosť obalov nahradí ozdoby a za pár minút máte stromček aj bez stromčeka. V tom je jeho čaro.
Ako na špagáte
Vlastne prečo ako? Vlna či špagát ľahko a nenápadne vyformuje kontúry stromčeka napr. na kúsku voľnej steny. Potom ich už ľahko dozdobíte skutočnými či improvizovanými dekoráciami. Práve jednoduchý a zdanlivo nedbalý spôsob upevnenia dáva výsledku originálny nádych.
Ak by ste chceli dojem improvizácie a dočasnosti posilniť, je tu ešte jedno „2D riešenie“.
Z rodu washi
A v rovine 2D riešení ešte chvíľu zostaneme. Ani stromček vytvorený na stene pomocou washi pások nie je náročný na priestor, skladovanie, pestrosť a variovanie počas sviatkov. (Omietka po ňom zostane bez ujmy.) Ideálny do detskej izby, ale nielen tam. Darčeky k nemu pristanú rovnako ako ku klasickému pichľavému 3D variantu.
Súčasť darčeka
Výraz „darček pod stromčekom“ zjavne možno chápať rôzne. Záleží na tom, čo je väčšie. Nehovoríme pritom o žiadnych maxidaroch. Iba o tých, pri ktorých vrch škatule správne ozdobíme. Nič náročné – rôzne dlhé konáriky nalepíme postupne pod seba, aby vytvorili požadovaný tvar stromčeka.
Prútený
Ak si s prútím a konármi rozumiete ešte lepšie, s citom ich pokrúťte a zviažte. Ako ozdoby môžete použiť voňavé prírodniny a vianočné koreniny. Výsledok bude zaujímavou dominantou sviatočného stola alebo napr. parapetu.
Vinársko-silvestrovský
Milovníci vína, majitelia vinární, chronickí „odkladači“ suvenírov z minulých Silvestrov či fanúšikovia recyklácie si malý „príručný tematicky zameraný“ stromček vyrobia zlepením korkových štopľov. Trpezlivosť je tu žiadaným bonusom. Hlavne, ak sa rozhodnete, že si to ešte spestríte, a každý kúsok korku najskôr namaľujete inou farbou.
Pravouhlý
Ďalším jednoduchým spôsobom, ako vytvoriť „netypický“ vianočný stromček, je mriežka z rôzne dlhých latiek.
Deti si vystačia aj s poriadne hrubým kartónom. Povrchová úprava jednotlivých dielov môže byť rôzna, pri dreve pekne vyzerá aj tá „nijaká“. Zaujímavé je…
… ak ako ozdoby použijete aj obľúbené fotografie či kresby. Keď Vianoce zmiznú zo scény, ľahko prekvalifikujete „stromček“ na priestorový fotoalbum či odkazovač a nosič nákupných zoznamov.
Vianočný trojuholník
Komu nevyhovujú štyri uhly, nech to skúsi s tromi. K výrobe však už treba prizvať vŕtačku a kúsky lana.
Šitý na mieru
Istej časti vianočných kreatívcov to však ide lepšie s ihlou a niťou ako s drevom a vŕtačkou. Miniatúra z plstenej látky môže byť o niečo tradičnejšia, mäkšia, no rovnako zaujímavá. Ako maketa môže pokojne poslúžiť formička na vykrajovanie vianočného pečiva. Najmenší ozajstný stromček síce obdivujú, no mnohokrát ich mrzí, že sa s ním nedá hrať v akejkoľvek skrýši. Maličký látkový však s radosťou strčia aj do vrecka….
…. školáci dokonca i do peračníka. Veď pastelka a ceruzka sa na štíhly kmeň dokonale hodia.
Vlnený
V inej časti roka si väčšinou ani neuvedomujeme, čo všetko môže pri troche fantázie a tvorivosti tvarom pripomínať strom. Papierový alebo polystyrénový kužeľ môžete do vianočného lesa tiež zaradiť. Predtým ho však omotajte zelenou vlnou. Žltá nahradí lúče svetla vychádzajúce z gombíkových sviečok. Opäť nič zložité, väčšina materiálu sa potuluje doma celý rok.
Na gombíky
Kto má pocit, že mu stále niekde chýba gombík, no trpezlivosti má dosť, môže stromčekový kužeľ týmto malými okrúhlymi vecami doslova obsypať. Ideálne pre tých, ktorým výzdoba tón v tóne nič nehovorí a so sviatkami sa im spája pestrosť a lesk. O trblietanie v medzerách medzi gombíkmi sa v tomto prípade postaral obyčajný „alobal“.
Na zjedenie
Vianoce sú však aj o sladkom pobyte v kuchyni, o maškrtení a sviatočnom menu.
Našu päťku jedlých vianočných stromčekov otvárame zľahka, zdravo a jablkovo. Jednoduchý trik ozvláštni sviatočný stôl a motivuje (nielen) deti jesť takto okrášlené ovocie v období, keď má atraktívnu, no nezdravú silnú konkurenciu.
Peknú jedlú stromčekovú dekoráciu na stôl nám vytvorí aj orieškové puzzle.
Efekt bude ešte lepší, chutnejší a voňavejší, ak pridáme iné kuchynské „zázraky“.
Vynechať medovníčky? Ani náhodou! Možností, ako z medovníkového cesta urobiť vianočný stromček, je neúrekom. Vybrali sme túto hviezdičkovú skladačku. Jej základným princípom je samozrejme rôzna veľkosť medovníkových hviezdičiek a nepravidelnosť ich ukladania.
Bodka na záver bude naozaj krémová, hoci nepečená, a tvarovo opäť viac „avantgardná“. Použili sme totiž rôzne veľké tabuľky čokolády spojené plnkou podľa výberu šéfkuchára. Môže ňou byť pudingový či maslový krém alebo len „zasnežená“ hora bielej šľahačky. Všetko dochutí a ozdobí výrazné farebné ovocie. (Čučoriedky, brusnice či iné ovocné guľôčky určite rady zastúpia najtypickejšie stromčekové dekorácie).
Text: Zuzka Kubalová Foto: isifa/Shutterstock