Víkendový dom pre päťčlennú rodinu vo Vojke: únik z mesta a miesto pre relax
Vo Vojke nad Dunajom začal pred dvoma rokmi vyrastať zaujímavý, i keď jednoduchý víkendový dom. Je umiestnený pri jazere, a preto aj koncipovaný ako rekreačný objekt, ktorý ponúka všetko, čo potrebujeme na príjemné trávenie voľného času. Chata je jednoduchá, a pritom praktická – inak to ani nemôže byť, keďže úlohou architekta bolo vytvoriť priestor na relax pre päťčlennú rodinu, žijúcu v hlavnom meste.
Víkendový dom poskytujúci únik z týždenného zhonu a ruchu v meste vychádza z dielne architekta Petra Jurkoviča, ktorý úspešne buduje svoju vlastnú značku JRKVC. Výstavba samotného domu – doplnku rodinného života päťčlennej rodiny, začala v roku 2014 a prakticky definitívne bola ukončená až v tomto roku. {R1}
Zvonku môže domček pôsobiť priveľmi jednoducho monochromatický, akoby bez detailu, je to len biely drevený celok doplnený oknami a na bielo natretými obkladmi. Avšak, Peter Jurkovič pripomína, že všetka pozornosť je venovaná tomu podstatnému, čo sa odohráva vo vnútri.
Dnu sa skrýva teplo, farby i textúry
Jednopodlažnému bungalovu dominuje centrálny obývací priestor s krbovou pieckou. Sekundárne funkcie sú vysunuté do strán – ohraničujú spoločenskú miestnosť. Veľké presklené harmonikové skladacie dvere vedú z obývačky priamo na južnú terasu, a tak stierajú hranicu medzi exteriérom a interiérom. Za stenou, ktorá je vlastne úložným priestorom sa nachádzajú spálne pre deti, respektíve hostí a na druhej strane obývačky zase kúpeľňa s WC a spálňa pre rodičov.
Strecha – funkčnosť po každej stránke
Zvláštnym, prvkom je aj valbová strecha, ktorá asymetricky prekrýva steny domu. Táto asymetria vznikla preto, aby dom mohol čo najlepšie vyhovieť potrebám užívateľov domu. Napríklad, smerom k jazeru nad terasou vytvára takmer tri metre cenného priestoru chráneného pred slnkom a dažďom. Posedenie je tu teda možné a určite i príjemné takmer za každého počasia.
V súvislosti s realizáciou projektu sme sa opýtali architekta Petra Jurkoviča:
Na vašej stránke si môžeme prečítať, že neustále hľadáte krehkú rovnováhu medzi formou a obsahom. Čo si máme konkrétne pod tým predstaviť?
-Celý život inklinujem ku krásnym veciam, rád sa nimi obklopujem. Na druhej strane, architektúra je komplexnejšia. Pri návrhu sa snažím do každého diela vložiť nejakú unikátnu myšlienku, ale iba do tej miery, aby sa produkt nestal iba výsledkom pragmatickej rovnice, ale aj objektom krásy. Každý človek považuje za krásne niečo iné, samozrejme…
Vytvoriť víkendový dom s rozlohou 65 metrov štvorcových, ktorý by spĺňal potreby päťčlennej rodiny určite nebolo jednoduché. S čím ste sa najviac potrápili?
65 metrov štvorcových bol jeden zo vstupných limitov. Ten ovplyvnil aj výsledný návrh domu. Keďže sme chceli mať priestrannú spoločenskú miestnosť, dispozícia je takpovediac „bezzvyšková”, má iba obytné miestnosti, žiadne chodby a podobne. Centrálna denná miestnosť slúži ako hlavný komunikačný uzol, do ktorého ústia všetky ostatné funkcie. Mám rád takýto spôsob uvažovania.
Ako by ste charakterizovali hlavné špecifiká tohto víkendového domčeka v porovnaní s inými podobného typu?
Nemyslím si, že dom je v čomkoľvek špecifický, podobných návrhov by sme našli na svete neúrekom. Je to iba odpoveď na otázku, čo požadujeme od víkendového domu pri jazere. Každý by našiel inú odpoveď.
Dom je založený na vrutoch – čo to znamená? Sám ste priznali, že ste sa toho trochu obávali…
Túto technológiu som zvolil z viacerých dôvodov. Okrem vlastnej zvedavosti mi tento spôsob prišiel ako vhodnejší partner k drevostavbe, ako bežné zakladanie pomocou železobetónovej dosky. Vruty sú osadené v priebehu pár hodín, drevostavba je dokonale chránená pred vlhkosťou aj bez použitia akejkoľvek hydroizolácie, je to suchá výstavba. Navyše, rovnako ako zvyšok stavby, aj táto technológia je ako stavebnica, a tak sa to k sebe viac hodilo.
Text: Sabína Zavarská
Foto: JRKVC