Zdroj: Stéphane Brügger

Vášeň pre čarovnú lokalitu ich doviedla až ku stavbe výnimočnej chaty

29. 12. 2020
Zdieľať

Pár, ktorý netají vášeň pre gastronómiu a región Charlevoix, sníval o modernom sídle vo výnimočnom prostredí.

Táto lokalita je slávna vďaka neuveriteľným výhľadom, ktoré ponúka. Stretáva sa tu s morom Rieka svätého Vavrinca a hory Hautes Gorges lemujú úrodné pláne.

Luxusná chata v horách

Luxusná chata, ktorú by prijal asi každý. Zdroj: Stéphane Brügger

Horská vila s minimalistickým dizajnom

Úchvatné výhľady na rieku a malebné vidiecke prostredie inšpirovali aj architektov. Výsledkom ich tvorby je luxusná chata s minimalistickým, udržateľným a čestným dizajnom, ktorý si váži lokálne skúsenosti a danosti prostredia.

Prečítajte si tiež
Do detailu premyslený dom: Surové fasády, luxusný interiér a prepojenie s prírodou

Stavby v tejto oblasti nie sú štýlovo vyhranené – nachádzajú sa tu historické budovy, ale aj rezolútne súčasné diela. Chata Le Littoral zapadá do tohto prostredia prepracovaním siluety hospodárskych budov regiónu, čo z nej robí luxusnú rezidenciu, prudko súčasnú, a pritom diskrétne vloženú do okolia.

Chata z prírodných materiálov

Chata je z prírodných materiálov. Zdroj: Stéphane Brügger

Čistota a funkčnosť na prvom mieste

Základnými piliermi rekreačnej stavby sú čistota a funkčnosť. Ateliér Architecture49 vytvoril elegantné a funkčné prostredie plné diskrétne integrovaných zariadení. K pohodliu a relaxácii obyvateľov prispieva bazén, sauna, krb i kúpele.

Kuchyňa, ktorá zaberá hlavný priestor na poschodí, je vybavená množstvom profesionálnych nástrojov pre amatérskych kuchárov a gastronómov. Charlevoix je totiž uznávané poľnohospodárske a kulinárske centrum.

Kuchyňa s ostrovom

Kuchyňa s praktickým ostrovčekom. Zdroj: Stéphane Brügger

Sprchový kút v spálni

V spálni sa nachádza sprchový kút. Zdroj: Stéphane Brügger

Drevo a neutrálne farby

Neutrálna farebná paleta obmedzená na čiernu, bielu a drevo zdôrazňuje funkčnosť interiéru a krásu okolia. Pre architektov z ateliéru Architecture49 je typické použitie drevenej konštrukcie s povrchovými úpravami z ušľachtilých materiálov, podobne aj členenie na funkčné celky.

Prečítajte si tiež
Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla

Z chaty dnes vyžaruje pocit pohodlia a pokoja. Minimalistická, ľahko pochopiteľná a obývateľná budova poskytuje používateľom dostatok priestoru na vyjadrenie. Môžu si tak lepšie prispôsobiť priestor.

Prírodné materiály a miestne       know-how

Obývačka s krbom a jedálenským stolom

Jedáleň s obývacím kútom a krbom. Zdroj: Stéphane Brügger

Tvar dom vyplýva z dĺžky pozemku. Je usporiadaný v presnej osi, ktorá ponúka výhľad na rieku spredu a veľkú intimitu vďaka lesu vzadu. Okolo tejto osi sú umiestnené objemy, otvory a vnútorné miestnosti. Sú uložené tak, aby minimalizovali spotrebu energie v lete aj v zime.

Na stavbu boli použité miestne zdroje, firmy a robotníci. Aj materiál je lokálny – céder, borovica, i žula, z ktorej je kuchynská doska. Plechovú strechu dopĺňa komín s vysokým ekologickým výkonom.

Chata Le Littoral

Architektonický ateliér: Architecture49
Autori: Viviane Zhang
Lokalita: La Malbaie, Quebec, Kanada
Plocha: 220
Realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Stéphane Brügger
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: chata moderná architektúra víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia