Vykurovanie obnoviteľnými zdrojmi energie sa stáva realitou aj pre bežné domácnosti
Vykurovanie obnoviteľnými zdrojmi je ekologický princíp, ktorý má vo vzťahu s pasívnou výstavbou svoj význam. Projekt Zelená domácnostiam vytvoril podmienky na to, aby tieto technológie boli prístupné pre každého.
Dotácie na správnom mieste
Vykurovanie obnoviteľnými zdrojmi energie bolo ešte donedávna pre bežného obyvateľa vzdialený pojem. Prudkým rozvojom technológií sa však stáva ich využívanie realitou aj pre bežnú domácnosť. Motiváciou intenzívne sa o ne zaujímať je aj národný projekt Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Zelená domácnostiam, ktorý je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia. Jeho cieľom je zabezpečiť finančnú podporu pre inštaláciu malých zariadení na využívanie OZE, vďaka čomu bude nahradená energia, na ktorej výrobu by bolo inak potrebné využiť fosílne palivá. Pri takomto spôsobe vykurovania vo viacerých prípadoch platí, že zelené zariadenia vyžadujú síce vyššiu vstupnú investíciu ako konvenčné, ale pri vhodnom riešení sú schopné zabezpečiť zníženie prevádzkových nákladov. Či a do akej miery to dokážu, vždy závisí aj od optimálneho nadimenzovania a správneho využívania. Motiváciou takejto voľby často býva aj istá miera nezávislosti od dodávky energie z verejnej siete.{R1}
Podpora inštalácie malých zariadení na využitie OZE sa uskutočňuje prostredníctvom vydávania poukážok, ktoré pokrývajú časť ceny za dodávku a montáž celého systému. Hodnota poukážky je určovaná automaticky na základe druhu a výkonu zariadenia. Aby nebolo potrebné prácne hľadať a dokladovať technické parametre systémov, je dostupný oficiálny, priebežne dopĺňaný zoznam vyhovujúcich zariadení. Pravidlá podpory, postup pri podávaní žiadostí, ako aj všetky ostatné podrobnosti nájdete na www.zelenadomacnostiam.sk.
Odborník radí
Michal Ilovič, energetický konzultant
z poradenského centra Slovenskej inovačnej a energetickej gentúry v Banskej Bystrici
Aké sú konkrétne možnosti technológií na vykurovanie OZE?
Pri zabezpečení vykurovania domu prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energie môžu domácnosti využívať predovšetkým kotly na biomasu alebo tepelné čerpadlá. Konkurenciou im býva kondenzačný kotol na zemný plyn, ktorý vyžaduje možno o niečo menšiu vstupnú investíciu, ale prevádzkové náklady môžu byť vyššie. Solárne kolektory alebo fotovoltické panely sú schopné len prispievať k podpore vykurovania. Zvyčajne pomáhajú inému zariadeniu v prechodných obdobiach, pretože v najchladnejších dňoch nie sú schopné zabezpečiť tepelný komfort. Fotovoltické panely môžu pomôcť pri tepelných čerpadlách. Pri využití solárnych kolektorov treba počítať s tým, že na podporu vykurovania bude treba kúpiť nejaké navyše.
Aké sú najčastejšie chyby pri podávaní samotných žiadostí?
Najčastejšie chyby pri podávaní žiadostí o vydanie poukážky sa týkajú nesprávne vyplnenej žiadosti, a to najmä informácií o mieste inštalácie a vlastníkoch. Niektoré domácnosti si vybrali zariadenie bez predchádzajúcej konzultácie so zhotoviteľom. Keďže zariadenie uvedené na poukážke musí byť aj predmetom inštalácie, nie je možná jeho následná zmena. Ak si teda domácnosť zvolila zariadenie, ktoré pre ňu nie je vhodné alebo je nedostupné, musí sa o poukážku uchádzať v ďalšom kole. Preto treba výber zariadenia
Domácnosti majú šancu získať príspevok na inštaláciu zariadenia v závislosti od jeho výkonu a ceny až do výšky 50 % z nákladov. Vďaka tomu si môžu dovoliť lepšie zariadenie za cenu, ktorú by ináč zaplatili za menej kvalitný produkt. To je motiváciou nehľadať najlacnejšie možné riešenie, ale zakúpiť kvalitné zariadenie, ktoré splní požiadavky a očakávania.
Odborník radí
Jaroslav Rehuš,
technický špecialista Vaillant Group Slovakia
Uvažujete o solárnom systéme – na ohrev vody? Na čo dať pozor?
Na prípravu teplej vody sa preferuje využívanie plochých kolektorov. Ich počet závisí od veľkosti zásobníka teplej vody, ktorý má byť adekvátny počtu ľudí v domácnosti. Pre rodinné domy so 4 až 6 členmi v domácnosti je postačujúci solárny systém so zásobníkom s objemom 250 až 350 litrov.
Solárne kolektory možno umiestniť na plochú, šikmú strechu alebo na fasádu. V našich podmienkach by mali byť orientované na juh so sklonom 30 – 60° (pre systémy len na ohrev teplej vody sa prevažne používa sklon 30 – 45°).
TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom špeciál 2016