ohrev vody, kotol a zásobník
Zdroj: shutterstock.com

Prietokový ohrev alebo zásobník teplej vody: Čo je pre mňa lepšie?

15. 12. 2020 Zdieľať

Porovnali sme kotol s prietokovým ohrevom a kotol so samostatným zásobníkom na vodu. Ktorý z nich si vybrať? To zistíte, keď zvážite všetky výhody aj nevýhody.

Na čo myslieť pri kombinovaných kotloch?

Kombinované kotly s prietokovým ohrevom sú naozaj účinné, pretože ich efektivita dosahuje až 90 %.

A vďaka tomu, že súčasne vykurujú domácnosť a ohrievajú vodu, sú aj maximálne šetrné. Zdroj (plyn, olej) totižto slúži na dva účely. To znamená, že míňate len potrebné množstvo energie, čo sa napokon prejaví aj na nižších účtoch.

Vysoká efektivita zároveň pomáha znižovať množstvo emisií v ovzduší. A to je v dnešnej dobe nielen výhoda, ale aj nevyhnutnosť.

Keď sa budete obzerať po kotloch s prietokovým ohrevom alebo so zabudovaným zásobníkom, myslite na to, že vám stačí jedno zariadenie. Samostatná jednotka plní dva účely a nepotrebuje externý zásobník na vodu.

zásobník na vodu

Zdroj: shutterstock.com

Navyše, vďaka praktickým rozmerom sa vám kotol bez problémov vojde do kuchyne, na chodbu alebo do kúpeľne. 

Ak sú rozmery pre vás dôležitým faktorom, pozrite sa na kondenzačný kotol VICTRIX OMNIA od Immergasu. Tento model patrí k najkompaktnejším na trhu a skvelým bonusom je, že sa vyrába na Slovensku.

kondenzačné kotly Immergas

Kondenzačný kotol s prietokovým ohrevom vody VICTRIX OMNIA. Zdroj: Immergas.com

Bez ohľadu na to, ktorý model si vyberiete, inštalácia kombinovaných kotlov bude vždy jednoduchšia. To isté platí aj o kotloch so zabudovaným zásobníkom. Stačí zapojiť jedno zariadenie a máte hotovo.

Okrem toho nezabudnite ani na to, že kotol berie vodu zo siete, ohrieva ju a hneď ju púšťa do kohútikov. Vy ju teda môžete použiť okamžite a na nič nečakáte.

Pred konečným výberom vám ale radíme zvážiť naozaj všetko. Napríklad si overte, či je vo vašej domácnosti silný tlak vody. Kombinované kotly ho pre správne dodávanie vody do kohútikov potrebujú.

No a tiež majte na pamäti, že kotly s prietokovým ohrevom sú najúčinnejšie vtedy, keď posielajú vodu do jedného kohútika. Ak pustíte viac kohútikov naraz, prítok teplej vody sa spomalí. Za minútu tak nedostanete 16 litrov, ale maximálne len polovicu.

teplá voda preteká cez sprchovaciu hlavicu

Zdroj: shutterstock.com

A aj preto, že dodávajú teplú vodu v menšom množstve, sa skôr hodia do menších domácností s pár členmi.

Toto zvážte pri kotloch so zásobníkom

Ak sa pozeráte po kotloch so zásobníkom, mali by ste vedieť, že existujú dva typy. Kotly so zabudovaným zásobníkom a kotly s externým zásobníkom. V druhom prípade majú zásobníky zväčša tvar valca alebo hranola a vyrábajú sa v rôznych objemoch.

Prirodzene, kotol so samostatným zásobníkom na vodu vám zaberie viac miesta. Aký veľký bude tento priestor, záleží od veľkosti kotla a zásobníka. Štvorčlennej rodine postačí zásobník s objemom do 45 litrov. V prípade, že potrebujete vody ešte viac, odporúčame vám zásobník na 100 a viac litrov.

Ak je vaša domácnosť väčšia, máte niekoľko kúpeľní a míňate veľa teplej vody, kotol so zásobníkom iste uvítate. Pri dvoch naraz pustených sprchách dokáže takýto kotol dodávať až 16 litrov teplej vody za minútu.

zásobník na vodu, ohrev vody

Zdroj: shutterstock.com

Ale keďže ohrieva vodu do zásoby, spotrebúva aj viac energie. Vyššiu spotrebu si potom všimnete na mesačných výdavkoch za energie.

Dobrou správou však je, že kotol sa dá pripojiť k solárnemu systému. Na ohrev vody tak môžete využiť slnečnú energiu, vďaka čomu účty znížite.

Samozrejme, kotol so zásobníkom sa nedá umiestniť len tak hocikde. Do väčšej kúpelne sa zmestí, ale pri menších priestoroch sa skôr spoliehajte na technickú miestnosť alebo kotolňu.

Zdroj: PR článok IMMERGAS EUROPE S.R.O

Kategória: Energia
Tagy: kotly ohrev vody prietokový ohrievač
Zdieľať článok