10 najkrajšie kvitnúcich trvaliek
Farbami, vôňami, tvarmi, eleganciou, premenlivosťou, hravosťou a predovšetkým vkusom. Tým všetkým by mal disponovať aj váš kvetinový záhon v lete. Zostavte si ho tak, aby v ňom zažiarili aj tie najkrajšie kvitnúce trvalky.
Hravé vlčie bôby
Vlčí bôb mnoholistý (Lupinus polyphyllus) sa hodí najmä do vidieckej záhrady. Kvety tejto trvalky môžu byť biele, žlté, oranžové, modré, fialové, ružové alebo červené. Súkvetia sú v ideálnych podmienkach pomerne mohutné a vysoké, čo vynikne najmä v prípade, ak na jednom mieste rastie viacero jedincov.
Pozrite si tiež:
10 najkrajších rastlín pre rozkvitnuté leto
Pestovanie tejto trvalky je jednoduché – rastlina sa vyznačuje rýchlym rastom, dobrou regeneračnou schopnosťou a opakovaným kvitnutím. Vlčí bôb je nielen dekoratívny, ale aj užitočný – obohacuje pôdu o dusík. Má rád teplé a suché leto a chladné a vlhké zimy. Najkrajšie rozkvitá na slnku, vo vlhkejšej, mierne kyslej, ale skôr piesočnatej pôde, v lete si vyžaduje dostatok vlahy. Po odkvitnutí je potrebné zvädnuté súkvetia odstrániť. Veľmi dobre sa rozmnožuje semenami.
Voňavé podvečery s floxom
Floxy (Phlox paniculata) sú príťažlivé dlho kvitnúce trvalky, ktoré by nemali chýbať v žiadnom kvetinovom záhone. V ponuke je veľa krásnych kultivarov – nižších i vyšších – s bielymi, ružovými, fialovými či viacfarebnými kvetmi. Tam, kde má flox dobré podmienky, vytvára rozľahlé podvečer sladko voňajúce súkvetia.
Flox kvitne od konca jari prakticky až do jesene. Najlepšie je vysadiť ho do pozadia alebo stredu záhona, veľmi dobre sa znáša s ostatnými trvalkami. Vyžaduje si výživnú, priepustnú, mierne vlhkú pôdu a vzdušné miesto. Menej vhodné sú miesta v tieni, pod stromami či v kútoch a tie s piesočnatou pôdou. Rastlinu je dobré počas sezóny prihnojovať, vďaka čomu bude bohatšie kvitnúť. Bonusom trvalky je, že jej kvety lákajú pestrofarebné motýle.
Na kvetinových záhonoch počas leta nádherne zažiaria aj liatry, kokardy, zlatobyľ, echinacea, devätorníky, pakosty alebo rozchodníkovce.
Dokonalá, no krátka krása
Ľaliovky (Hemerocallis) sú dlhoveké trvalky pôvodom z Ázie, ktoré v záhone upútajú nielen dlhými trávovitými listami, ale najmä elegantnými kvetmi rôznych energických farieb na vysokých stonkách. Až 15 cm široké a často príjemne voňajúce kvety však na rastline vydržia len jeden deň – čím je ale rastlina staršia, tým viac sa ich objavuje. Podľa druhu a kultivaru kvitnú ľaliovky od začiatku do konca leta.
Pekné je, ak sú v záhone vysadené na niekoľkých miestach. Rastlina miluje slnko (znesie aj polotieň) a vyžaduje si priepustnú, mierne vlhkú a výživnú pôdu. Je potrebné chrániť ju pred slimákmi. Rozmnožuje sa skoro na jar delením starších trsov. Vždy jej doprajte dostatok miesta, aby vytvorila pekný trs.
Rebríček do tepla i sucha
Na miestach, kde je priveľa slnka a sucho, dobre porastie rebríček (Achillea filipendulina). Táto robustne pôsobiaca vyššia trvalka zaujme hustými chocholíkmi pozostávajúcimi z množstva zlatožltých kvietkov. Podobne ako flox láka motýle. Na ideálnom stanovišti môžu byť súkvetia tejto trvalky široké až 15 cm. Na rastline vydržia pomerne dlho, vďaka čomu je dekoratívna až do neskorej jesene. Okrem toho je aj príjemne aromatická.
Pozrite si tiež:
Plánujete začať s pestovaním rastlín, ale nemáte skúsenosti? Tieto druhy zvládne každý!
Vzhľadom na jej výšku je dobré vysadiť ju do pozadia alebo stredu záhona – tam, kde rastú suchomilné trvalky. Rebríček potrebuje priepustnú (aj suchšiu) málo výživnú pôdu a pevnú oporu. Na jar je dobré prihnojiť ho preosiatym kompostom. Rýchlo sa rozrastá a krátko po výsadbe vytvára husto olistené trsy. Rozmnožuje sa na jar delením trsov.
Súkvetia rebríčka možno rezať a sušiť. Výhodou je, že netrpí chorobami ani nie je napádaný škodcami.
Vidiecka nostalgia so zvončekmi
Zvončeky (Campanula) sú pestovateľsky nenáročné trvalky s charakteristickými, prevažne previsnutými bielymi, modrými alebo fialovými kvetmi, pričom väčšina druhov predstavuje dobrú voľbu do zmiešaných vidieckych záhonov.
Sú nádherné v susedstve ružovo kvitnúcich trvaliek, v záhone by mali byť sústredené na okraji, napríklad zvonček karpatský (Campanula carpatica) či zvonček klbkatý (Campanula glomerata), alebo v strede, napríklad zvonček broskyňolistý (Campanula persicifolia) či zvonček hľuznatý (Campanula rapunculus). Mnohé druhy sa časom pekne rozrastú, preto je dobré vyhradiť im dostatok priestoru. Zvončeky si vyžadujú priepustnú, výživnú a mierne vlhkú pôdu. Najlepšie im vyhovuje slnečné miesto, ale v polotieni sú farby kvetov intenzívnejšie.
Najkrajšie kvetinové kompozície vzniknú na slnečných miestach s mierne vlhkou a priepustnou pôdou.
Klenot neskorého leta
Helénium (Helenium autumnale) predstavuje efektnú vzpriamene rastúcu trvalku s peknými kvetmi pôvodom zo Severnej Ameriky. V ideálnych podmienkach dorastá až do výšky 1,5 m. Túto dlhovekú a pestovateľsky nenáročnú trvalku však u nás v záhonoch bežne nevidno. Súkvetia, ktoré rozkvitajú postupne, sú žlté, oranžové alebo až takmer hnedé a bohatosť ich kvitnutia podporí slnečné miesto a vlhkejšia pôda.
Rastlinu situujte do pozadia kvetinového záhona, pričom v rámci skupiny môžete vysadiť rôzne kultivary. Pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporíte tvorbu nových až do neskorej jesene. Rastlinu si môžete vysadiť s koreňovým balom alebo aj v kvitnúcom stave, veľmi dobre sa však rozmnožuje na jar delením trsov. Hodí sa do mesta aj na vidiek.
Rudbekia priťahuje slnko
Rudbekia (Rudbekia fulgida) je ideálnou trvalkou nielen do vidieckej, ale aj do mestskej záhrady. Bohato vykvitne aj pri minimálnej starostlivosti, preto ju ocenia najmä zaneprázdnení či začiatočníci. Rastlina vytrvalo kvitne takmer celé leto a vytvára nádherné trsy. Rudbekia vykvitá zakrátko po výsadbe a rýchlo sa rozrastá. Je však kompaktná, a teda ostatné rastliny veľmi neobmedzuje, vhodné ale je vymedziť jej dostatok priestoru v popredí alebo strede záhona, aby pekne vynikla.
Pozrite si tiež:
Ako sa starať o vysadené rastliny, aby nám záhrada pekne rozkvitla
Na jar sa rozmnožuje delením trsov, s koreňovým balom ju môžete vysádzať počas celej sezóny. Potrebuje teplo a priepustnú pôdu (môže byť aj suchšia). Na jar ju môžete prihnojiť preosiatym kompostom. Zaujme najmä v spojení s udržiavaným trávnikom.
Veronika milujúca spoločnosť
Veronika (Veronica spicata) predstavuje dlhovekú a v lete neúnavne kvitnúcu trvalku, ktorá vynikne v spoločnosti iných trvaliek. Rastlina upúta dlhými vrcholovými súkvetiami hviezdicovitých kvetov modrej, bielej, ružovej alebo fialovej farby, ktoré vyrastajú z bohato olistených trsov. V čase kvitnutia môže byť vysoká aj 1,5 m. Veroniku sústreďte do popredia záhona – počítajte s tým, že s vekom sa jej atraktivita znásobuje (neprospieva jej časté presádzanie).
Pôda by mala byť dobre priepustná, môže byť mierne vlhká či suchšia a prekážkou nie je ani veterné miesto či polotieň. Veľmi dobre sa rozmnožuje skoro na jar delením trsov, vysádzať ju možno s koreňovým balom aj v kvitnúcom stave. Efektná je aj v mestských minimalistických záhradách.
Pozdrav zo Severnej Ameriky
Exotická monarda (Monarda didyma) sa u nás začala intenzívnejšie pestovať len nedávno. Táto aromatická rastlina vytvára množstvo krásnych súkvetí červenej, fialovej či ružovej farby a kvitne takmer neúnavne až do konca leta. Dobre sa jej darí na slnku či v polotieni s priepustnou pôdou, pričom vynikne v mestských záhradách. Potrebuje pravidelnú vlahu, vďaka čomu bohatšie kvitne a pôsobí vitálnejšie (sucho zvyšuje pravdepodobnosť napadnutia hubovými ochoreniami). Skoro na jar je dobré prihnojiť ju kvalitným hnojivom alebo kompostom.
Z rastliny si Indiáni pôvodne pripravovali čaj, v súčasnosti má v gastronómii oveľa širšie využitie – jej listy sa pridávajú do šalátov či k pečenému mäsu. Vysadiť si ju preto môžete bližšie k terase či exteriérovému kuchynskému kútiku.
Rastliny na záhone vždy usporiadajte podľa výšky a šírky ich rastu.
Dokonalý lem z kocúrnika
Pri výbere rastlín do kvetinového záhona by sa nemalo zabúdať ani na jeho okraje, ktoré môžu byť tiež počas leta krásne zakvitnuté. Postará sa o to napríklad kocúrnik (Nepeta x faassenii), ktorý rýchlo olemuje záhony. Ide o nízku rýchlo rastúcu a bohato kvitnúcu trvalku, ktorá pochádza až z ďalekej Afriky.
Vyniká striebristými aromatickými listami, kompaktným vzrastom a najmä peknými levanduľovomodrými súkvetiami. Neúnavne kvitnúci kocúrnik obľubuje slnko a neprekáža mu ani horúčava či vietor. Predpokladom bohatého kvitnutia je priepustná pôda. Rastlina potrebuje okolo seba dostatok priestoru, keďže môže potláčať rast ostatných rastlín. Počas sezóny ju však môžete kedykoľvek strihať a podľa potreby redukovať.