Byt plný technických vychytávok a dobrých nápadov
V horskom apartmáne vytvoril architekt pohodlné zázemie pre zanietených športovcov aj pre ich priateľov.
{R1}
Či vyrazíte z Bratislavy smerom na severovýchod, alebo na juhozápad, k lyžiarskym strediskám to máte približne rovnako ďaleko. Mnohí Slováci pritom uprednostňujú Rakúsko pre lepší pomer cien a služieb. Pre zanietených športovcov, ktorí trávia na horách každú voľnú chvíľu, je vlastné bývanie priamo pod vlekom veľkou výhodou, a keďže nie každý lyžiar je aj duchom chalupár, mnohí ocenia skôr dobre zariadený byt pri svahu. Aj lyžiarsky apartmán v rakúskom stredisku Stuhleck zariaďovalo bratislavské architektonické štúdio RULES pre našincov. A treba povedať, že o dobré nápady v ňom núdza naozaj nie je.
Trendom sú bezfalcové dvere na celú výšku priestoru.
Originálny dizajn tu má praktické využitie – lavica a vešiak z masívneho dreva (Riva 1920).
Zaujímavé svietidlá (XL Meno Round) dodávajú miestnosti bez okien príjemné rozptýlené svetlo. Sú zapustené do sadrokartónu na úrovni stropu.
Strop je znížený na jednoduchšie vedenie inštalácií za sadrokartónom.
Skrinky vyrábané na mieru majú dyhovaný povrch upravený kefovaním, ktorým sa zvýrazní štruktúra dreva.
Drevená podlaha je z kefovaného olejovaného duba, namoreného tak, aby ladil s odtieňom nábytku.
V pomerne malom dennom priestore bolo potrebné rozmiestniť nábytok racionálne a účelne, aby sa využil každý štvorcový centimeter.
Prehodnotenie dispozície
Zmena v pôvodne navrhnutej dispozícii síce nebola veľká, znamenala však zásadný prínos pre pohodlie a možnosti využívania apartmánu. Architekt navrhol o niečo zmenšiť kuchyňu tak, aby pri susediacej kúpeľni vznikol priestor na komfortnú fínsku saunu. „Zmenšením kuchyne byt veľa nestratil – priečku sme posunuli presne tak, aby sa do niky zmestila linka. Hlbšia nika by pritom neznamenala v priestore žiadnu zásadnú zmenu, sauna však naproti tomu priniesla dôležité zhodnotenie bytu,“ vysvetľuje autor návrhu, architekt Rudolf Lesňák. „Našťastie je apartmánový dom konštruovaný ako oceľobetónový skelet so sadrokartónovými priečkami, takže sme mali pri zmenách dispozície pomerne veľkú voľnosť,“ dodáva.
Radiátory vymenili za panelové, orientované na výšku, ktoré zaberú menej miesta.
Autorkou obrazu je Marta Jamaszewska.
Recirkulačný digestor sa vysúva z pracovnej plochy. Digestor zavesený nad ostrovom by totiž rušil vzdušnosť priestoru.
Pracovná doska aj drez sú z rovnakého materiálu – umelého kameňa Zodiaq. Umelý kameň je tvrdý, odolný a bez pórov, patrí preto k najlepším materiálom na namáhané povrchy.
INŠPIRÁCIE Z KUCHYNE A OBÝVAČKY
Dvierka sú bez úchytiek, takže viac vynikne materiál povrchu.
Praktické riešenie – v spodnej časti sú vysúvacie, v hornej klasické výškovo nastaviteľné police.
Podsvietenie LED pásmi zdôrazňuje línie nábytku. Rôzne typy osvetlenia umožňujú vytvoriť v interiéri rozličné svetlené scény a navodiť rôzne nálady.
Biela sedačka vytvára kontrast s drevenými plochami.
Dlažba, rovnaká ako v celom byte, chráni aj stenu v blízkosti kozuba.
Kozub je z praktických aj z bezpečnostných dôvodov umiestnený mimo horných skriniek.
Spodné skrinky aj stolík v obývačke sú vyrobené na mieru z bieleho umelého kameňa rovnako ako pracovná doska na kuchynskej linke.
Priestor využitý na maximum
Aj keď takmer 120 m2 podlahovej plochy nie je málo, aby tu vytvoril pohodlie pre šesť ľudí, musel architekt pohnúť rozumom. V prvom rade navrhol v každej z miestností premyslené odkladacie priestory – skrinky a vstavané skrine s rozmermi presne na mieru priestoru dôkladne využívajú každý štvorcový centimeter, ktorý bol k dispozícii. Jednoliaty povrch dvierok pritom pôsobí homogénne ako stena, takže miestnosti sa nezdajú preplnené nábytkom, ale vyzerajú čisto a vzdušne. Nápaditú priestorovú hru rozohral architekt vo dvoch hosťovských spálňach. Postele v nich možno jednoducho posúvať, takže vytvoria buď „manželskú“, alebo „kamarátsku“ zostavu. Flexiblilita sa tu hodí, hostia totiž bývajú rôzni. Nočné stolíky sa potom vyklopia zo steny tam, kde je to práve potrebné. Funkciu nočného stolíka tu plní doska so špeciálnym kovaním (s nosnosťou až 80 kg), ktorá v sklopenej polohe splýva s obkladom za čelom postele.
V sprchovacom kúte je roleta vhodná do vlhkého prostredia.
Bezrámové dvere sprchovacieho kúta sa dajú otvárať do oboch strán – dnu aj von (Hüppe).
Atypický nábytok sa vyrábal na mieru, na vrchu je doska z umelého kameňa.
Materiálová podstata
Celý apartmán je farebne aj materiálovo dôsledne zladený. V každej z miestností najsilnejšie pôsobí drevo – drevené sú podlahy vo všetkých izbách, z dreva je aj obklad niektorých stien, nájdeme ho tiež v kúpeľniach vo forme originálnej tíkovej mozaiky. Z dreva je, samozrejme, aj podstatná väčšina nábytku. „Povrch skriniek je z kefovanej morenej dyhy,“ upozorňuje architekt. „Kefovanie je zaujímavá úprava, pri ktorej sa odstránia mäkké časti dreva, čím sa pekne zvýrazní jeho štruktúra.“ Ďalšou farbou v elegantnej harmónii interiéru je biela – okrem stien sa uplatnila aj na niektorých kusoch nábytku, ktoré sú vyrobené z bieleho umelého kameňa. Farebnú a materiálovú trojicu dopĺňa tmavosivý gres, z ktorého je veľkoformátová dlažba v celom byte.
SPÁLŇOVÉ VYCHYTÁVKY
KÚPEĽŇOVÉ VYCHYTÁVKY
Pri toalete sa nezabudlo ani na praktickú bidetovú spŕšku.
Tíková mozaika je ľahká, nebol teda problém obložiť ňou aj strop.
V doske pod umývadlom sa skrýva zásuvka, pod ňou za zrkadlom skrinka.
Pôdorys
1 predsieň
2 sklad
3 obývačka spojená s kuchyňou
4 kúpeľňa so sprchou
5 sauna
6 kúpeľňa s vaňou
7 toaleta s práčovňou
8 hlavná spálňa
9 hosťovská spálňa 1
10 hosťovská spálňa 2
11 balkón
RULES ARCHITEKTI
Rudolf Lesňák, Tomáš Huliman, Milan Grega-Jakub, Kvetoslava Miľáková, Mária Trnovská, Miroslav Šustek, Peter Gajdarík, Erika Hvaťová, Robo Bôžek, Katarína Országhová
www.rules.sk