Zdroj: Lívia Vargovčáková a Gabina Weissová

Veľký boj s časom a peniazmi. Nadšeným majiteľom sa v Trnave podarilo zrekonštruovať renesančný meštiansky dom z roku 1620

05. 05. 2022
Zdieľať

Renesančný meštiansky dom v centre Trnavy dostal druhú šancu a jeho časť dnes slúži ako apartmány na ubytovanie. Vďaka citlivej rekonštrukcii sa v nich podarilo zachovať historické prvky, ku ktorým mladí majitelia pridali štipku súčasnosti a štýlové zariadenie.

Ako sa vlastne mladí ľudia dostali k historickým apartmánom? „Dom roky vlastnila naša rodina – naša mama a jej traja súrodenci. Po ich vyplatení sme sa so sestrou stali majiteľmi a zrazu sme mali voľné ruky pri renovácii. Práce na dome však bolo toľko, že sme pomaly nevedeli, do čoho sa pustiť skôr,“ začína svoje rozprávanie Peter Selecký. Čerství majitelia museli pri úpravách starého domu každý deň čeliť mnohým komplikáciám, ale neodradilo ich to.

Prečítajte si tiež
Pôvabný interiér v pavlačovom dome zo 17. storočia odzrkadľuje lásku majiteľky k Banskej Štiavnici

Práve naopak. Postupne sa chopili náročnej, no o to citlivejšej rekonštrukcie. A so všetkými problémami si nakoniec poradili. Podľa Petra bola v kritickom stave najmä strecha. „Podarilo sa nám ju urobiť za veľmi dobrú cenu, takže nám ostali nejaké peniaze, ktoré sme chceli okamžite vložiť do domu,“ spomína na začiatky, ktoré neboli jednoduché.

Pôvodný stav apartmánov v renesančnom meštianskom dome v centre Trnavy

Priestory na poschodí domu boli predtým vo veľmi zlom stave. Zdroj: Lívia Vargovčáková a Gabina Weissová

Dom z roku 1620 totiž patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky meštianskej architektúry v Trnave a od roku 2010 aj medzi národné kultúrne pamiatky. Pri rekonštrukčných prácach bolo preto potrebné neustále prihliadať na historickú hodnotu stavby.

Každý detail sme vyberali s citom a s láskou k histórii.

Peter, majiteľ

V čase, keď s úpravami začali, bola spodná časť domu už čiastočne zrekonštruovaná a prenajaté priestory fungovali. „Rozhodli sme sa preto, že zrenovujeme poschodie, i keď na začiatku sme nemali konkrétnu predstavu o apartmánoch,“ priznáva Petrova manželka Naďa, ktorej toto miesto okamžite učarovalo. K peniazom, ktoré zvýšili z opravy strechy, si však museli vybaviť ďalší úver a bolo treba prizvať aj odborníka.

Apartmány v renesančnom meštianskom dome v centre Trnavy

Svoj nový príbeh píšu dnes vďaka šikovným rukám majstrov aj staré okná – väčšinou ide o presné repliky, tri z nich v barokovom štýle sú však pôvodné a zreštaurované. Zdroj: Lívia Vargovčáková a Gabina Weissová

Do ďalších prác sa pustili spolu s architektom Martinom Danákom. Bez architekta by sa nepohli nielen preto, že išlo o historický objekt a priestory na poschodí boli vo veľmi zlom stave. Chýbali tu aj rozvody. Výzvou bola najmä kanalizácia, ktorej pravidlá určovali klenby pod podlahou. „Postupne sme začali riešiť dispozície jednotlivých apartmánov, umiestnenie kúpeľní a tak ďalej. Všetko bolo pritom podmienené spodnými klenbami, ktoré obmedzovali možnosti vedenia kanalizácie. Tým bola totiž výrazne limitovaná poloha kúpeľní,“ vysvetľuje Peter.

Toto bola láska na prvý pohľad. Presklené paravány síce nemajú z historického hľadiska veľkú hodnotu, no my sme od začiatku vedeli, že ich pre ich krásu zachováme.

Naďa, majiteľka

Ak sa pustíte do renovácie 400-ročných priestorov, čaká vás doslova spŕška výziev. Nie jedna ani dve či tri. Vyriešite jeden problém a príde ďalší, s každým novým dňom čelíte novej otázke a novým prekvapeniam. „Najväčšia výzva nebola iba jedna. Pri myšlienke zachovať čo najviac, zreštaurovať maximum, bola naša rekonštrukcia skôr každodennou výzvou,“ hovorí jeden z majiteľov.

Apartmány v renesančnom meštianskom dome v centre Trnavy

Starý dom si to žiadal – ak chceli zachovať nielen to, čo bolo nevyhnutné, museli prizvať na pomoc aj reštaurátora. Zlaté ručičky Roba Lukačoviča a jeho prácu nielen na stropoch, ale aj na interiérových dverách, schodoch a kamenných portáloch si majitelia nevedia vynachváliť. Zdroj: Lívia Vargovčáková a Gabina Weissová

Každému detailu v dome totiž venovali pozornosť, a ak sa dal zachrániť, neváhali. Plné ruky práce mali aj s pôvodnými podlahami, ktoré sa im podarilo zachovať. „Kus po kuse sme ich rozobrali a preniesli na druhú stranu domu, kde sa spracovávali. Museli sme totiž vyniesť aj množstvo zásypového materiálu, ktorý bol pod starou podlahou.

Fresky na strope v renesančnom meštianskom dome v centre Trnavy

V dome je veľa pôvodných prvkov, ktoré sa podarilo zreštaurovať. Zdroj: Lívia Vargovčáková a Gabina Weissová

Potom prišli na rad spodné vrstvy novej podlahy – izolácia a podklad, na ktorý sme podľa fotografií a číslovania kládli pôvodné drevené dosky,“ opisuje renováciu Peter Selecký. A práve pri týchto prácach narazili na poklad. „V zásypovom materiáli sme našli veľmi vzácnu starú podlahu z tehál v tvare šesťuholníka. Chceli sme ju niekde odprezentovať, no nebolo jej veľa. Nakoniec sa nám to podarilo v spoločenskej miestnosti.“

Chceli sme v dome zachovať čo najviac pôvodných prvkov, čo najviac ich zreštaurovať. Najväčšia výzva tu preto nebola len jedna. Naša rekonštrukcia bola skôr každodennou výzvou.

Peter, majiteľ

A výzvy prichádzali ďalej. Aby sa majiteľom podarilo zachovať nielen to, čo bolo nevyhnutné, prizvali si na pomoc aj reštaurátora. K veľkým výzvam totiž patrili stropy, ktoré boli prepadnuté a odtrhnuté aj s maľbou. „Najskôr sme situáciu podcenili,“ priznáva Peter. „Urobilo sa kotvenie pôvodných stropov do horných dosiek a až následne sa začalo s reštaurovaním.

Prečítajte si tiež
Zrekonštruovaný dom zo 17. storočia skrýva za otočnou knižnicou oddychovú miestnosť a ďalšie prekvapenia

Musím preto spomenúť zlaté ručičky reštaurátora Roba Lukačoviča a jeho prácu nielen na stropoch, ale aj na interiérových dverách, schodoch a kamenných portáloch.“ Pôvodný plán majiteľov – rýchla rekonštrukcia – sa nakoniec vyvinul celkom inak a z nich sa stali nadšenci a bojovníci. Takýto projekt si totiž vyžaduje veľké nadšenie a množstvo energie, času i financií.

Apartmány v renesančnom meštianskom dome v centre Trnavy

Zážitok a štýlové ubytovanie v jednom – v zrekonštruovaných priestoroch 400-ročného domu nájdete zachované historické prvky a citlivú kombináciu dobovej atmosféry s novým zariadením. Zdroj: Lívia Vargovčáková a Gabina Weissová

NÁŠ TIP

Chcete priviesť denné svetlo do miestnosti v centre dispozície? Využite zasklenú stenu. A nemusí mať len moderný vzhľad.

Naďa odporúča

V areáli nášho meštianskeho renesančného domu sa nachádza aj reštaurácia s terasou a priestrannou záhradou, kde si môžete posedieť, občerstviť sa a zahrať sa so svojimi ratolesťami. Ak prídete elektromobilom, nemusíte sa báť, že nebudete mať ‚šťavu‘. Priamo pred domom sa nachádza verejné parkovisko s nabíjacou stanicou.

Pavlač v renesančnom meštianskom dome v centre Trnavy

Do apartmánov, ktoré sa nachádzajú na prvom poschodí, sa vstupuje zo širokej pavlače s klenbami a renesančným arkádovým stĺporadím. Tento pôsobivý exteriér orientovaný do vnútorného nádvoria zároveň slúži ako terasa. Zdroj: Lívia Vargovčáková a Gabina Weissová

Profil

MAJITELIA

Súrodenci Peter a Lucia

NEHNUTEĽNOSŤ

Renesančný meštiansky dom v Trnave – národná kultúrna pamiatka z roku 1620. Apartmány sa nachádzajú na prostrednom z troch podlaží, ktoré má plochu cca 600 m2. Súčasťou domu je aj arkádové nádvorie s pavlačou a záhrada. @apartments1620yr_trnava

ARCHITEKT

Mgr. arch. Martin Danák martindanak.com

Apartmány 1620YR vznikli v meštianskom dome z roku 1620. Toto unikátne ubytovanie nájdete aj v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku či v Rakúsku. www.amazingplaces.sk

 

Text: Martina Baumann z Amazing Places, redakčne upravila Erika Kuhnová

Foto: Lívia Vargovčáková a Gabina Weissová

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: apartmán bytové domy historický dom pôvodný stav rekonštrukcia starožitnosti starožitný nábytok stropy
Zdieľať článok

Diskusia