Zdroj: Tomáš Slavík

Šindľové fasády z miestneho smrekovca, voda z vlastnej studne, nechýba ani domová čistička: Maximálne sebestačné bývanie na úpätí kopcov

04. 02. 2023
Zdieľať

V nádhernom prostredí na úpätí českých Jeseníkov, ktoré sa pýšia titulom chránená prírodná oblasť, stoja dve novostavby pripomínajúce klasické miestne domčeky so sedlovou strechou, ale v podstatne väčších rozmeroch. Apartmánové domy zakusnuté do svahu, ktoré majú rovnakú podobu a mierne odlišný objem, vyšli z dielne ateliéru CL3.

Objemovo veľké stavby stoja bok po boku kúsok od pohoria. Ich objem zjemňujú šindľové fasády zo smrekovca, dreva, ktoré sa v týchto končinách používa s veľkou obľubou. Pochádza z miestnych lesov. Šindeľ je voľnou parafrázou fasád miestnych stodôl, taktiež sa tu často používal na obloženie štítov obytných stavieb. Zaujímavosťou nehobľovaného smrekovcového obkladu je skutočnosť, že bude postupne tmavnúť.

Exteriér vchod - Apartmány Filipovice

Atypické rozmiestnenie okien vytvára na štítoch zaujímavú mozaiku, ktorú dopĺňajú výrezy zvýraznené modrou alebo žltou farbou. Zdroj: Tomáš Slavík

Mozaika okien a farebných výrezov

Atypické rozmiestnenie okien vytvára na štítoch zaujímavú mozaiku, ktorú dopĺňajú výrezy zvýraznené modrou alebo žltou farbou. Jeden objekt osviežuje žltá, druhý modrá farba, a to nielen zvonku, ale aj v interiéri (farba schodiska). Tvar týchto apartmánových domov je voľným prepisom tradičného tvaroslovia pôvodnej architektúry lokality – obdĺžnikový pôdorys prikrýva klasická sedlová strecha s troma mohutnými komínmi.

Schodisko - Apartmány Filipovice

Jeden objekt osviežuje žltá, druhý modrá farba, a to aj v interiéri. Zdroj: Tomáš Slavík

Maximálne sebestačné bývanie

„Stavbu sme s ohľadom na horské prostredie navrhli maximálne sebestačne – jediným dodávaným médiom je elektrina. Vykurovanie zabezpečuje tepelné čerpadlo zem-voda, spoločné priestory majú vzduchovú rekuperáciu. Voda pochádza z vlastnej studne s vodárňou, odpadové vody likviduje priamo na mieste čistička odpadových vôd so vsakom,“ dopĺňajú technické informácie autori projektu architekti Roman Gale, David Bureš a Radek Pasterný.

Obytné časti sú murované z vápennopieskových tehál so železobetónovými monolitickými stropmi. Oba domy stoja na plošných základoch tvorených pätkami, pásmi a doskami.

Spálňa - Apartmány Filipovice

Stavbu navrhli maximálne sebestačne – jediným dodávaným médiom je elektrina. Zdroj: Tomáš Slavík

Žiadna továreň na sny, ani honba za pekným obrázkom

„Architektúra pre nás nie je honba za pekným obrázkom, ani rutinná továreň na sny. Máme radosť a energiu zakaždým, keď je zadanie až nesplniteľnou výzvou. Pracujeme v tíme s rešpektom k názoru druhých,“ charakterizujú svoj prístup k práci architekti z ateliéru.

Prečítajte si tiež
Dômyselný dom vo svahu na pozemku s výškovým rozdielom 8 metrov neskrýva moderný štýl, ale poukazuje aj na miestne zvyky

Apartmány Filipovice

architektonický ateliér: CL3
autori: Ing. arch. Roman Gale, Ing. arch. David Bureš, Ph.D., Ing. arch. Radek Pasterný
spoluautori: Ing. arch. Nicol Gale, Bc. Kateřina Kunzová
lokalita: Bělá pod Pradědem – Filipovice, ČR
zastavaná plocha: 299 m² objekt 01, 299 m² objekt 02
hrubá podlahová plocha: 1 132 m² objekt 01, 1 110 m² objekt 02
plocha pozemku: 2 375 m²
projekt: 2016 až 2018
realizácia: 2021

Použité materiály:

  • murivo – vápennopieskové tehly + železobetónové steny,
  • stropy – železobetón,
  • podlaha – polyuretánová stierka,
  • strešná krytina – smrekovcový šindeľ,
  • fasáda – smrekovcový šindeľ + sklenená mozaika,
  • konštrukcia strechy – drevené krokvy,
  • vnútorné omietky – sadrové omietky,
  • okná – drevené profily,
  • vykurovanie – tepelné čerpadlá zem–voda.

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Slavík
Zdroj: www.linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: apartmán domy vo svahu drevené fasády drevené šindle mozaiky novostavby presklené plochy sedlová strecha
Zdieľať článok

Diskusia