Zdroj: Andrey Bezuglov, Yevhenii Avramenko

Štýlové bývanie pre úspešného mladého muža

28. 04. 2022
Zdieľať

V pamiatkovo chránenej budove v Kyjeve vznikol veľmi zaujímavý byt pre mladého, sofistikovaného, ​​slobodného majiteľa. Dvojpodlažný priestor ešte pred akýmkoľvek riešením prešiel odborným posúdením stavby. V rámci tohto procesu odhalili pôvodné murivo, skryté pod vrstvami omietky, staré drevené stropné trámy a šikmé steny v podkroví. Práve tieto cenné nálezy dali rekonštruovanému bytu charakter.

„Keď pracujeme v historicky významnej budove, vždy sa snažíme zachovať, obnoviť a využiť čo najviac pôvodných prvkov. Veríme, že vytvárajú skutočné autentické pozadie, pričom zdôrazňujú čistotu moderných foriem, tvarov a textúr. Našou prvou výzvou bolo nájsť správnu rovnováhu medzi starým a moderným, a zároveň zachovať celistvosť priestoru. 

Štýlový dvojpodlažný apartmán v útulnom industriálnom štýle

Celý obytný priestor má tlmené tóny a výrazné textúry, ktoré dávajú bytu hĺbku a silnú charizmu. Zdroj: Andrey Bezuglov, Yevhenii Avramenko

Rozhodli sme sa vyhnúť jasným farbám, takže našou ďalšou výzvou bolo vytvoriť zmes rôznorodých architektonických prvkov spojených monochromatickou paletou,“ opisujú autori premeny výzvy, s ktorými pracovali pri rekonštrukcii dvojpodlažného bytu. K tomu pridali inovatívne a nadčasové architektonické riešenia.

Prečítajte si tiež
Zo starého bytu veľký otvorený loft: Nadčasová rekonštrukcia s hravým výberom materiálov a farieb

Staré murivo aj trámy obnovili

Celá rekonštrukcia začala vynesením a obnovou starého muriva, stropných a kovových trámov. Drevené trámy boli očistené a natreté lakom, pričom sa podarilo zachovať až 90 % pôvodných trámov. Architekti venovali množstvo času výberu náhradných tehál na steny a okenné obloženie, pretože chceli nájsť tehly, ktoré boli vyrobené približne v rovnakom čase ako budova. Výsledkom je teplá a prirodzená kulisa v celom prízemí. Nájdete tu autentické prvky – napríklad zrekonštruovaný pôvodný rohový krb, ale tiež moderné architektonické prvky vrátane obloženia a nábytku.

Štýlový dvojpodlažný apartmán v útulnom industriálnom štýle

Na prízemí sa nachádza kuchyňa, jedáleň, veľká obývacia izba s filmovým projektorom, šatník a špajza. Zdroj: Andrey Bezuglov, Yevhenii Avramenko

Obklady okolo celého prvého podlažia, aj v podkroví

Originálnym a pôsobivým, ale aj funkčným momentom, ktorý si všimnete hneď po vstúpení do apartmánu, sú obklady, ktoré obkolesujú celé prvé podlažie. Slúžia prevažne na zjednotenie a presvetlenie otvoreného priestoru. Obklady nájdete aj v podkroví, tu majú inú funkciu – slúžia na vyrovnanie šikmých stien.

Prečítajte si tiež
Drevo, betón, tmavozelená a odtiene sivej: Moderná kuchyňa s industriálnym nádychom

Architekti nemenili pôvodné jedinečnosti stavby, ale ošetrili ich modernými prvkami. Podkrovie je realizované ako moderný loft bez historických prvkov, ale vďaka rovnakej monochromatickej palete pôsobí ako prirodzené rozšírenie prízemia. Celý obytný priestor má tlmené tóny a výrazné textúry, ktoré dávajú bytu hĺbku a silnú charizmu.

Štýlový dvojpodlažný apartmán v útulnom industriálnom štýle

Podkrovie je realizované ako moderný loft bez historických prvkov, ale vďaka rovnakej monochromatickej palete pôsobí ako prirodzené rozšírenie prízemia. Zdroj: Andrey Bezuglov, Yevhenii Avramenko

Vstavané rolety, ručne montované schodisko

K špecialitám rekonštruovaného bytu patria aj ďalšie pôsobivé i funkčné architektonické prvky: V obložených stenách podkrovia sú ukryté vstavané predokenné rolety, kovové schodisko do podkrovia je ručne montované, kúpeľňový box umiestnený vo vnútri inak otvoreného prízemia je úplne odhlučnený.

Prečítajte si tiež
Harmónia, jemnosť a množstvo kvetov: Tento loft rozhodne nie je chladný!

Na prízemí obývačka a kuchyňa, na poschodí spálňa a hosťovská izba

Na prízemí sa nachádza kuchyňa, jedáleň, veľká obývacia izba s filmovým projektorom, šatník a špajza. Horné poschodie je rozdelené do troch zón – hlavná spálňa s kúpeľňou, pracovňa a veľký šatník; hosťovská izba a kúpeľňa a práčovňa. Výsledkom pôsobivej rekonštrukcie je pohodlný, príjemný, sofistikovaný a originálny priestor na bývanie, kde stopercentne funguje: „menej je viac“.

Štýlový dvojpodlažný apartmán v útulnom industriálnom štýle

Krb je pôvodný. Zdroj: Andrey Bezuglov, Yevhenii Avramenko

„PUSHKA apartment“

architektonický ateliér: Balbek Bureau

architekti: Slava Balbek, Yevheniia Dubrovskaya, Artem Beregnoy

lokalita: Kyjev, Ukrajina

plocha: 180 m2

realizácia: 2016 – 2018

Sabína Zavarská

Foto: Andrey Bezuglov, Yevhenii Avramenko

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: apartmán drevené trámy dvojpodlažný byt industriálny štýl kamenné murivo lofty moderná architektúra pôvodný stav rekonštrukcia podkrovia
Zdieľať článok

Diskusia