Zdroj: Jiří Lízler

Rekonštrukcia 700 rokov starého domu ako pocta spisovateľovi. Každý interiér má iný charakter

17. 04. 2022
Zdieľať

Rekonštruované priestory v historickom dome v Kutnej Hore majú špeciálne čaro. Pod názvom Dačický vznikol celistvý projekt, v ktorom sa stretáva bohatá história domu so súčasnou estetikou a zmyslom pre pohodlie.

Pred šiestimi rokmi navrhla rodáčka z Kutnej Hory, architektka Tereza Komárková prestavbu prízemia budovy na kaviareň. Potom ju oslovili investori s návrhom na úpravu prvého poschodia a podkrovia. Tieto priestory sa premenili na apartmány. Celkovo vzniklo sedem apartmánov, pričom každý má väzbu s históriou.

Moderná rekonštrukcia 700 rokov starého domu po spisovateľovi Dačickom

Pod názvom Dačický vznikol celistvý projekt, v ktorom sa stretáva bohatá história domu so súčasnou estetikou a zmyslom pre pohodlie. Zdroj: Jiří Lízler

Kráľovský apartmán jemne pripomína obdobie, kedy v bohatej Kutnej Hore pobýval kráľ Václav IV. Dačického apartmán sa rovnako ako kaviareň a celý dom nazýva po významnom rodákovi, mešťanovi a spisovateľovi Mikulášovi Dačickému. Ďalej tu nájdete Strieborný apartmán, ktorý odkazuje na najslávnejší kutnohorský artikel – striebro, podobne Drevený apartmán.

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky

Ani táto rekonštrukcia nebola bez problémov

Neexistuje rekonštrukcia historického domu, ktorá by nenarazila na problémy. Ako architektka samotná zdôrazňuje, mnoho dobrých riešení vzniklo využitím pôvodných nevýhod. Napríklad – pôvodný zámer vyliať podlahu podkrovia ľahčeným betónom sa kvôli statickým a organizačným komplikáciám nepodaril.

Moderná rekonštrukcia 700 rokov starého domu po spisovateľovi Dačickom

V celom dome nájdete dva typické geometrické tvary – trojuholník a šesťuholník. Zdroj: Jiří Lízler

„Riešením sa nakoniec stal trámový raster položený do výšky vodorovných strešných konštrukcií a zaklopenie OSB doskami,“ vysvetľuje autorka premeny. V starých domoch sa pri odhaľovaní pôvodné často nájdu zaujímavosti. Nebolo to inak ani v tomto prípade. Rekonštrukcia na prízemí odhalila zachovalé dubové trámy. Na to, aby v interiéri vynikli, boli potrebné úpravy vo forme dosiek odolných voči požiaru a špeciálnych náterov.

Moderná rekonštrukcia 700 rokov starého domu po spisovateľovi Dačickom

Každý apartmán má jedinečný štýl. Zdroj: Jiří Lízler

Trojuholník a šesťuholník

V celom dome nájdete dva typické geometrické tvary – trojuholník a šesťuholník. Figurujú na kovových policiach, osvetlení, dlažbe či obkladoch.

Prečítajte si tiež
Moderný interiér v historickej vile: Bývanie, kde sa krásne žije

V rámci úspor boli pri rekonštrukcii využité aj odrezky z keramických obkladových pásikov na podlahu a na múriky spoločného dvora. Ďalšie tvorivé a inšpiratívne riešenie.

Moderná rekonštrukcia 700 rokov starého domu po spisovateľovi Dačickom

Architektka zachovala štvorcovú dlažbu z brúseného betónu a betónové schodisko. Zdroj: Jiří Lízler

Čo hovorí architektka Tereza Komárková o premene?

„Architektúra je dialógom medzi tým, čo poznáme a budúcnosťou, ktorú si ešte len predstavujeme.“ Práve preto sa v návrhu snažila zohľadniť všetkých sedem storočí, počas ktorých už dom stojí.

Moderná rekonštrukcia 700 rokov starého domu po spisovateľovi Dačickom

Z gotiky zostali pivničné a obvodové konštrukcie a kamenné ostenie lomeného okna. Zdroj: Jiří Lízler

Z gotiky zostali pivničné a obvodové konštrukcie a kamenné ostenie lomeného okna. Na baroko odkazuje 16 metrov dlhý trám na prízemí vzácneho domu. Architektka zachovala štvorcovú dlažbu z brúseného betónu a betónové schodisko.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu z 19. storočia: Moderný interiér v historickom kostýme

Apartmány Dačický

Autor: TEREZA KOMÁRKOVÁ

Spolupráca: Studio Reaktor s.r.o

Lokalita: Kutná Hora, ČR

Projekcia: Ing. Aleš Beránek

Projekt: 2016

Realizácia: 2020

Úžitková plocha: 640 m2

Zastavaná plocha: 250 m2

Sabína Zavarská

Foto: Jiří Lízler

Kategória: Návšteva
Tagy: apartmán bytové domy drevené trámy farby v interiéri historický dom moderná architektúra moderné bývanie podkrovie schodiská
Zdieľať článok

Diskusia