Z malého mestského átria vytvorili krásnu minizáhradu
Ani malý priestor nemusí byť prekážkou na ceste k zelenej oáze, ba práve naopak, môže to byť skvelá príležitosť na zakomponovanie moderných prvkov záhradného dizajnu a netradičných rastlín – ako v prípade tohto neveľkého átria v centre rušného mesta v západnom Francúzsku
{R1}
Bezdetní majitelia tohto po ozelenení sympatického átria túžili mať miesto, kde uniknú pred problémami každodenného života, kde si v lete posedia pri pohári dobrého vína alebo s knihou v ruke, prípadne sa zahĺbia do zvukov zurčiacej vody. Miesto, kde nebudú rušení neželanými pohľadmi susedov ani okoloidúcich.
Keď však uvideli átrium po prvý raz, myšlienky na minizáhradu sa razom vzdali. Nemali predstavu, ako zeleň vysadiť a usporiadať tak, aby sa pekne ukázala a zároveň nespôsobila problémy, a adekvátnu inšpiráciu nenašli ani v okolí či literatúre. V exteriéri teda videli len množstvo problémov a nechýbalo veľa a celý priestor by nechali vydláždiť. Pre skúseného záhradného dizajnéra, ktorého napokon požiadali o pomoc, bol ale aj takýto priestor hračkou, ba dokonca mu ponúkla možnosť vytvoriť niečo naozaj originálne.
Niektoré záhony a priestor s javorom vymedzujú nízke tvarované plôtiky z krušpánu.
Keď tieň nie je prekážkou
Priestor ukrytý viac-menej celodenne v tieni okolitých budov a vyšších stromov zo susediaceho pozemku na prvý pohľad neposkytuje práve ideálne podmienky na pestovanie ruží, trvaliek a letničiek. Našťastie, aj medzi nimi sa nájdu také, ktorým tieň či polotieň neškodia. Záhradný dizajnér sa rozhodol priestor rozdeliť do dvoch úrovní. Do tej spodnej sústredil relaxačnú zónu s lavičkami, z ktorých jedna poslúži aj ako ležadlo. Umiestnil tu aj malé drevené kocky, ktoré môžu slúžiť ako stolčeky či stoličky. Priestor dokonale rozčlenil do geometrických tvarov, na čo použil vyvýšené záhony so zaujímavou skladbou prevažne tieňomilných rastlín – z drevín tu domov našli krušpány, nižšie kultivary rododendronov a skimie, z trvaliek krpčiarky, funkie, astilby, rodgerzie, kopytník, rôzne druhy papraďorastov, cibuľoviny a okrasné trávy.
O pravidelný prísun vlahy sa stará automatická závlaha, bežnú starostlivosť ako strihanie, kyprenie pôdy či prihnojovanie zvládne aj domáca pani, prípadne si z času na čas zavolá na pomoc špecializovanú firmu, ktorá sa stará predovšetkým o zelenú stenu.
Kvitnúce druhy výborne dopĺňajú tie okrasné listami a výsadba je aj premyslene usporiadaná – vyššie rastliny sa nachádzajú v pozadí, nižšie v popredí. Priestor je naplnený vôňami a o ďalšie vnemové efekty sa starajú steblá v trsoch rastúceho bambusu, ktoré v miernom vánku príjemne šumia a efektné sú aj podvečer vďaka špeciálnemu nasvieteniu zospodu. Priestor ozvláštňuje aj aktuálne trendová vertikálna výsadba zložená z nenáročných a tieň obľubujúcich nižších trvaliek. Nechýba ani vodný prvok – v tomto prípade vodná stena, čo ušetrí priestor, pomáha v átriu vytvárať vzácnu mikroklímu a je zdrojom ďalších príjemných zvukových efektov. K pohľadovým magnetom patrí aj vkusná a do výsadby precízne zakomponovaná záhradná plastika.
V átriu nájdete aj vodný prvok – v tomto prípade vodnú stenu, ktorá pomáha vytvárať vzácnu mikroklímu a je zdrojom príjemných zvukových efektov.
O vnemové efekty sa starajú aj steblá bambusu, ktoré vo vánku príjemne šumia a efektné sú aj podvečer vďaka nasvieteniu zospodu.
Priestor si majiteľka z času na čas osvieži sezónnou kvitnúcou rastlinou vo vegetačnej nádobe – fuksiou, hľuznatou begóniou alebo hortenziou, vďaka čomu potom pôsobí kompozícia dynamicky.
Moderné materiály, dominantný javor
Keďže ide o priestor pri modernom prízemnom dome, dizajnér v záhrade použil aj trendové materiály ako sklo a kov. Zakomponoval sem dokonca aj prvky industriálneho dizajnu vo forme chodníka a výber materiálov doplnil príjemne hrejivým drevom. Časť plôch v átriu je vydláždená a relaxačná zóna je vysypaná drobnejším štrkom, čo výborne podčiarkuje naturálny charakter kompozície. Výsadbe átria dominuje krásny exemplár japonského javora, ktorý patrí k obľúbeným stromom majiteľov. Niektoré záhony a priestor s javorom vymedzujú nízke tvarované plôtiky z krušpánu. V záhrade takmer nevidno voľný priestor – všade tam, kde je čo i len malý voľný kúsok pôdy, sa plazia nízke pôdopokryvné trvalky, prípadne tam vyrastá iná zaujímavá rastlina.
Keďže záhony sú pomerne husto vysadené, burina tu prakticky nemá šancu preraziť.
Aké rastliny použil záhradný dizajnér (výber)
Dreviny
Acer japonicum – javor japonský
Buxus sempervirens ’Sufruticosa‘ – krušpán
Parthenocissus tricuspidata – pavinič
Betula albosinensis – breza
Rosa hugonis – ruža
Clematis Jackmanii – plamienok
Trvalky
Epimedium rubrum – krpčiarka
Hosta fortunei ’Albomarginata‘ – funkia
Dicentra formosa – srdcovka
Asarum europaeum – kopytník
Luzula nivea – chlpaňa
Rodgersia aesculifolia – rodgerzia
Astilbe chinensis – astilba
Lamium maculatum ’Roseum‘ – hluchavka