Ako sa žije v dome na kolesách
Dom na kolesách môže byť zaujímavou alternatívou lacného bývania. Nepotrebujete stavebné povolenie, a keď sa rozhodnete presťahovať, iba pripojíte dom za auto a je to vybavené. Na trhu je veľký výber mobilných domov, ale často sú to iba prerastené karavany. Stačí však poriadny podvozok a môžete sa pustiť do stavby domu na kolesách podľa vlastných predstáv.
Americký dizajnér Aaron Maret pôvodne plánoval začať s výrobou malých a pojazdných domov na zákazku. Trochu sa to však zvrtlo a namiesto toho sa na päť rokov ponoril do stavby vlastného Domu do vrecka, ktorý má len 18, 5 m2.
Ako sám hovorí, počas jeho stavby sa veľa vecí naučil. Nešlo iba o vymýšľanie konštrukcií do malého priestoru, ale o život v ňom. Naučiť sa žiť v takom malom dome vás totiž stojí veľa úsilia, ale s fantáziou a trochou kočovníctva v krvi sa to premení na zážitok, pri ktorom človek pochopí, že v živote potrebuje omnoho menej, ako si myslel.
V prípade tohto mladého dizajnéra nešlo ani tak o lacné bývanie, ale skôr o túžbu po slobode a možnosť žiť v krásnej prírode. Vo vlastnoručne postavenom dome na kolieskach chvíľu žil aj s priateľkou a malým dieťaťom. Naučili sa žiť len s tým najnutnejším a zbavili sa všetkých nepotrebných harabúrd, ktorými sa všetci občas obklopujeme.
Podľa Aaronových slov to bola veľmi cenná skúsenosť. Hoci si už s rodinou našli iný, tentoraz nepojazdný, dom na krásnom mieste uprostred prírody a malý dom na kolieskach chcú predať, stále sa snažia nezahltiť svoje bývanie zbytočnosťami, ktoré nakoniec oberajú ľudí o životný priestor.
Veronika Benešová
Foto: Aaron Maret