Zdroj: Miro Pochyba

Blízko prírody a zároveň blízko Bratislavy? Svoje vysnívané bývanie našli v radovej zástavbe v Pezinku

03. 11. 2021
Zdieľať

Matej a Katka dlho hľadali miesto na bývanie, ktoré bude blízko Bratislavy a zároveň i blízko prírody; miesto, kde sa deti budú hrať slobodne na ulici s kamarátmi a kde si budú môcť vypestovať svoju vlastnú zeleninu. To všetko našli v Pezinku.

Svoje vysnívané miesto, kde sa usídlili, našli v staršom dome v radovej zástavbe, v slepej, nie príliš rušnej ulici. Malebnosť prostredia dotvárajú vinice rozprestierajúce sa priamo za domom. Keďže stavba už nebola najmladšia a ani dispozícia celkom nevyhovovala potrebám nových majiteľov, bola nevyhnutná kompletná rekonštrukcia.

Prečítajte si tiež
Oáza pokoja v radovej zástavbe

„Garáž sme zmenili na hosťovskú izbu, keďže pred domom je stojisko na autá a máme veľa kamarátov a príbuzných, ktorých chceme hostiť. Popritom sme zväčšili obývačku a premiestnili WC s kúpeľňou. Na prízemí tak vznikol krásny, vzdušný priestor.

Najviac však oceňujeme spodný okruh okolo schodiska. Keď ho kamarátka architektka navrhla, ani som netušila, ako prepojí prízemie a takisto sa postará o zábavu deťom. Tie sa okolo neho často naháňajú, vlastne každá detská návšteva sa skončí tak, že všetky deti behajú dookola,“ smeje sa Katka.

Vstupná hala v retro štýle s geometrickou dlažbou

Vo vstupnej hale domácich i návštevy ako prvá víta komoda po babičke. Koberec s moderným geometrickým vzorom rozbíja fádnosť sivej dlažby. S bujnou zeleňou farebne korešponduje tmavozelená drevená zárubňa na prahu otvorenej spoločenskej časti. Okrem odkladacích priestorov sa tu našlo i miesto na vermikompostér. Zdroj: Miro Pochyba

Interiér zariaďovala majiteľka sama, vznikal postupne. Niektoré veci si doniesli z predchádzajúceho bývania, ďalšie si prerobili a iné zasa zdedili. „Po manželovej babke sme si priniesli veľké orechové komody z päťdesiatych rokov, príborník a tiež jedálenský stôl.

Prečítajte si tiež
Ako premenili starý rybársky dom na dva moderné byty

Mužovi pripomínali detstvo, ktoré trávil u babky, preto som sa snažila zakomponovať ich do priestoru. A keďže sme si nechceli brať úver, veľa vecí som rekonštruovala sama, väčšinou tiež boli nájdené v pivniciach či zdedené po príbuzných.“ Steny zdobia obrazy, ktoré maľovala majiteľka. „Počas materskej som sa vrátila k dávnej záľube a učím sa znovu maľovať, na stenách máme naše spomienky, namaľovala som našu svadbu či kamzíky z Jahňacieho štítu, ktoré sme videli počas našej prvej spoločnej dovolenky.“

Väčšina vecí v našom dome má za sebou príbeh, raz je to príbeh našich starých rodičov, keďže veľa vecí sme si priniesli z ich domovov, raz príbeh vecí, ktorým sme dali s mužom nový šat, či všetky obrázky, výrobky, hračky patriace k svetu našich detí.

Katka, majiteľka domu

V dome sa nachádzajú tri akváriá, obrovské knižnice a množstvo kvetín. „Akváriá a knihy sú záľuba môjho muža a kvety sa k nám dostávajú postupne. Ako sme začali spolu žiť, začalo sa kvetom dariť oveľa viac, preto verím, že atmosféra a láska vplývajú na všetko okolo nás, nielen na kvety. A teraz, keď máme dom, si rastliny k nám viac a viac nachádzajú cestu. Zútulnia priestor a prinesú radosť a energiu vždy, keď sa na ne pozriete.“

Staré hojdacie kreslo vedľa limetkovo zelenej skrine

Staré hojdacie kreslo si našlo miesto v spálni hneď vedľa modernej limetkovo zelenej skrine. Príjemný kontrast. Množstvo kvetov dotvára toto pokojné zátišie. Zdroj: Miro Pochyba

TIP

Neutrálne farby v interiéri, ako je čierna, biela či sivá, zútulnia teplé odtiene dreva, napríklad dub alebo orech. Drevo interiér oživí a vy stále máte obrovský priestor na hru s farbami či doplnkami.

Čo sa týka zútulňovania interiéru, veľkú úlohu zohrala i drevená podlaha. „Vždy som vedela, že ak budem mať raz dom, bude tam drevená podlaha. Trochu som mala obavy, či sa o ňu nebudem musieť veľmi starať, najmä pri malých deťoch, no teraz vidím, že v paneláku si tá naša stará plávajúca podlaha vyžadovala väčšiu starostlivosť. Samozrejme, záleží na tom, aký typ podlahy si človek vyberie,“ spresňuje domáca.

Prečítajte si tiež
Pocta tehlám: Novostavba, ktorá vyzerá ako starý anglický dom

Kuchyňa je navrhnutá jednoducho, kostra linky bola vyrobená na mieru u stolára z jednoduchších a lacnejších materiálov, jediný silný prvok je žltá pracovná doska z umelého kameňa.

„Chcela som čierno-bielu kombináciu s akcentom na farebnú stenu za linkou alebo s farebnou pracovnou doskou. Keď som však uvidela tento umelý kameň, bola som unesená a bolo rozhodnuté. K žltej na linke som sa už neodvážila dať farebnú stenu, no teraz vidím, že by ju pokojne zniesla.“

Zátišie na kuchynskom stole

Zátišie na kuchynskom stole pred pozadím vytvoreným z interiérových rastlín a veľkým oknom je jeden z detailov, ktoré vytvárajú v kuchyni príjemnú atmosféru. Zdroj: Miro Pochyba

Za linkou je umývateľná farba (okrem sporáka, kde je transparentné plexisklo, a umývadla, kde je doska nafarbená tabuľovou farbou). Rovnako aj v kúpeľni použili omietku – púdrový odtieň staroružovej omietky, ktorá v kombinácii s drevom a horčicovými svietidlami vytvára veľmi príjemné prostredie. Kachličky sa tu nachádzajú vo veľmi malej miere, iba okolo vane a umývadla.

Kam sa pozriem, sme to my a ja som šťastná, že nám dom slúži a je nám spolu dobre.

Katka, majiteľka domu

Dom je prerobený tak, aby sa v ňom všetci cítili dobre, Matej tam má svoj kút v knižnici, akváriá a v pivnici aj svoju dielňu. Katke sa splnil sen o kuchyni spojenej s obývačkou a o otvorených priestoroch, po ktorých vždy túžila. A deti majú kopu priestoru na hranie v dome, v záhrade za domom či celú „svoju slepú ulicu“ na bezpečné bicyklovanie s kamošmi.

TIP

Dajte si do interiéru okná, ktoré nesiahajú až po zem, ale končia sa približne 40 cm nad podlahou, parapet môžete využiť na izbové kvety či si ho rozšíriť a vytvoriť tak interiérovú lavicu s tým najkrajším výhľadom.

Žltá pracovná doska v bielej kuchyni

Žltá pracovná doska z umelého kameňa v kuchyni je výrazný akcent oživujúci bielu kuchynskú linku. Dobrá voľba domácej panej. Zdroj: Miro Pochyba

Kuchynský kút tvorí najjednoduchšia možná verzia kostry kuchyne s výrazným farebným umelým kameňom. „V interiéri podľa môjho názoru platí jedno pravidlo: môžete mať jednoduché, lacnejšie veci z obchodných reťazcov, ktoré potom doplníte jedným dominantnejším dizajnovým kusom, ktorý povýši vzhľad interiéru na vyššiu úroveň. V kuchyni to môže byť kuchynská doska z luxusného materiálu či napríklad ručne vyrábané výraznejšie kachličky za linkou,“ dáva tipy majiteľka Katka.

Terasa v kúte za plotom s bielomodrým sedením

Terasy v domoch tohto typu majú často východ nad úrovňou záhrady. V takom prípade býva často problém opticky prepojiť záhradu a dom tak, aby záhrada vábila domácich vyjsť von a tráviť tam čas. Majiteľom sa to podarilo viacstupňovou terasou zo sibírskeho smrekovca, ktorá po celej svojej dĺžke slúži aj ako drevená lavica. Terasa v tejto viacúrovňovej forme ozaj pojme veľký počet ľudí pri oslavách a grilovačkách. Zdroj: Miro Pochyba

Ak chcete vdýchnuť svojmu obrazu, obľúbenému plagátu či obrázku od vašich detí nový život, dajte ich preniesť na tzv. slepý rám a zospodu namontujte jednoduchý hodinový strojček. Máte krásny doplnok, ktorý premietne váš život na steny domova. Tiež môžete „obrazo-hodiny“ darovať ako darček.

Text: Katarína Lučeničová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom špeciál

Kategória: Návšteva
Tagy: izbové kvety otvorený priestor radová zástavba radové domy retro štýl rodinný dom zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia