Záhrada, ktorá miluje farby
Mnohí netrpezlivo čakáme na prvé rozkvitajúce kvety, farby a vône. Pobyt vo farebne rozmanitej záhrade je pre väčšinu z nás zaujímavejší a príjemnejší ako v takej, ktorá je ladená príliš monotónne. Pozývame vás nabrať inšpiráciu do záhrady, ktorá vie svoje o farebnosti.
{R1}
Nachádza sa v malom holandskom meste a ako väčšina záhrad v krajine tulipánov a veterných mlynov ani ona sa nemôže honosiť prívlastkom priveľká, skôr naopak. Nedostatok štvorcových metrov však vyvažuje svojou koncepciou, vizuálnou príťažlivosťou a nápaditosťou. Za tú vďačí svojim majiteľom, ktorí s obľubou cestujú do ďalekých krajín po zaujímavé rekvizity, nápady či rastliny. Záhrada dýcha tradičnou holandskou úctou k prírode, jednoduchosťou, harmóniou a… exotikou. Mohutná plastika, solitérna kryptoméria japonská (Cryptomeria japonica), ľanovník novozélandský (Phormium tenax) či mrazuvzdorné palmy sú akýmsi cudzokrajným korením záhradnej kompozície.
Azda najvýraznejším prvkom je záhradný domček. Jeho súčasťou je malá kuchyňa, sklad a terasa s kozubom. Prístupový chodník sčasti zakrýva pergola, ktorá má v budúcnosti slúžiť ako opora pre popínavé dreviny.
Hranice a srdce
Hranice záhrady tvorí tvarovaný živý plot z tisu a cyprušteka, ktorý okrem množstva farebných kvetov chráni aj trávnik. Vďaka vyššej vlhkosti vzduchu, ktorá je pre Holandsko typická, je hustý a sviežo zelený aj v horúcom lete. Samozrejme, ani on sa nezaobíde bez závlahy a pravidelného prihnojovania.
Skladba rastlinných druhov je pestrá – sú tu zastúpené vždyzelené aj opadavé dreviny, nenáročné trvalky, okrasné trávy. Jar sa nesie v znamení kvitnúcich cibuľovín, ktoré nesmú v tejto krajine chýbať, trvaliek, dvojročiek, v lete zasa dominujú letničky – begónie, netýkavky, fuksie a ďalšie. I keď práve tieto rastliny sú finančne náročné a vyžadujú systematickú starostlivosť – zálievku a prihnojovanie – vnášajú sem nádhernú farebnosť, ktorá sa končí až neskoro na jeseň, keď žezlo preberajú jesenné trvalky – veternice a astry.
Voda a kvetinové terasy
Okrem rozprávkových klasických záhonov na okraji trávnika sú nemenej zaujímavé aj vyvýšené záhony pri záhradnom domčeku (vypĺňajú priestor medzi ním a hranicou záhrady). Tento nápad skrsol v hlave odborníka, ktorý záhradu navrhol a realizoval. Vyvýšené záhony sú domovom obrovského množstva nenáročných a bohato kvitnúcich trvaliek – vďaka nim je tu farebne od jari do jesene. Majitelia ich pestovali aj v pôvodnej záhrade. Sem si ich preniesli a čo-to dokúpili. Možno tu nájsť aj trendové trvalky okrasné listom, ktoré vnášajú do kompozície viac výraznejších farieb. Výsadbu ozvláštnilo aj niekoľko kompaktne a stĺpovito rastúcich ihličnanov, ktoré nebudú prekážať ani o niekoľko rokov, keď vyrastú.
Spod terás vyteká široký a plochý prúd vody, aby napokon dopadol do vodnej nádrže geometrického tvaru. Voda slúži na zavlažovanie, zároveň zvyšuje vlhkosť vzduchu a je zdrojom veľmi príjemných zvukových efektov. Je dobré, že si majitelia nechali zakomponovať vodný prvok čo najbližšie k terase, kde počas pekných dní trávia veľa času.
Zeleň tu rastie nielen na záhonoch, ale aj vo veľkoobjemových vegetačných nádobách. Napríklad palmy – darí sa im na záhonoch aj v nádobách. A kde je voľné miesto, domáca pani hneď vysadí niečo kvitnúce. Často práve to, čo možno nájsť aj inde v záhrade. Opakovanie však nenarúša záhradný status – harmóniu. Výhodou vegetačných nádob je, že ich možno ľubovoľne premiestňovať. Svoje miesto tu má aj drevo, ktoré sa domáci nebáli farebne oživiť. Samozrejme, s kvetinovým karnevalom a odtieňmi zelenej sa ani len nepokúša súperiť…