Nechajte záhradu rozkvitnúť aj v zime
Najvýraznejšími drevinami s farebnými prírastkami sú svíby, ktoré patria do rozsiahlej rodiny drieňov. Sú nenáročné, dobre rastú na svetlých stanoviskách s vlhkejšou pôdou, ale znesú aj sucho.
{R1}
Väčší efekt farebných letorastov sa u nich prejaví po pravidelnom reze, ktorý sa robí začiatkom jari, tesne pred pučaním. Rastliny je po ňom dobré na bujný rast pohnojiť plným hnojivom.
U nás domáci svíb krvavý (Cornus sanquinea) má jednoročné konáre sfarbené do červena, staršie sú nevýrazne hnedé. Pestujú sa aj kultivary s oranžovými či žltozelenými konárikmi, ktoré na koncoch červenajú. V záhradách a parkoch sa uplatňuje najmä svíb biely (Cornus alba), ktorý má čerstvé výhonky jasne červené. Jeho kultivary majú nielen sýtokarmínové či vínovočervené konáre, ale aj rôzne zafarbené panašované listy, preto treba ich výsadbu pozorne zvážiť – skupina s príliš farebnými listami totiž môže vyzerať neprirodzene.
Alternatíva B
Druhá skupina je väčšia, vhodná skôr do prírodnej záhrady, kde ju budeme pozorovať s väčším odstupom. Sú v nej použité podobné druhy ako v prvej, avšak vo väčších počtoch. Hlavný efekt je v kontraste bielej kôry briez a výraznej farebnosti zimných vetvičiek rôznych odrôd svíbov.
1 – Breza previsnutá = bielokôra (Betula pendula = alba) alebo breza himalájska var. Jacquemontova (Betula ulitis var. Jacquemontii), 2 – Kéria japonská (Kerria japonica), 3 – Svíb biely (Cornus alba ‚Sibirica’), 4 – Svíb výbežkatý (Cornus stolonifera ‚Flaviramea’ alebo Cornus sanguinea ‚Arctic Sun’ alebo C. s. ‚Winter Beauty’), 5 – Kavyľ trstinovitý (Stipa calamagrostis), 6 – Ovsíkovec vždyzelený (Helictotrichon sempervirens) |
Výrazne sfarbené letorasty majú aj vŕby (žlté, oranžové aj červené) – najčastejšie ide o kultivary vŕby bielej (Salix alba), ktoré vyžadujú svetlé stanovisko, vlhkú pôdu a pravidelný rez. Veľkou skupinou drevín s farebnými vetvami sú aj javory. Červené alebo zelené konáre majú japonské javory (Acer palmatum a Acer japonicum) – menšie viackmenné stromy alebo kríky sú ozdobné predovšetkým listami, ich farebné konáriky však vyniknú práve v zime. Červené mladé vetvičky má aj javor pensylvánsky (Acer pensylvanicum ‚Erythrocladum’), ktorý patrí do skupiny tzv. pyžamových javorov – kmeň a hrubšie konáre majú nezvyčajnú sivozelenú kôru s bielymi zvislými pásikmi. Sú to krásne solitérne dreviny, ktoré, ako väčšina javorov, vyžadujú humusovitú, na živiny bohatú, ľahkú a stále mierne vlhkú pôdu, najlepšie v polotieni.
Keďže v zime je väčšina rastlín bez listov, vítaným farebným oživením záhrady sú aj kríky so zelenými konármi – rôzne druhy zanovätí, janovcov a kručiniek a tiež jazmíny a kérie.
Zimný efekt okrasných tráv
Na južnej strane domu prežije kortadéria (pampová tráva) až do jari. |
Tento biely dikobraz nie je nič iné ako zasnežená juka vláknitá. |
Zimné kvety
Jazmín nahokvetý je úžasný tým, že kvitne v zime. Vysaďte ho v blízkosti domu, na miesto, na ktoré vidíte z okna, a budete si užívať vzácny pohľad na jeho zasnežené alebo osrienené jasnožlté kvety. Ten môj často ukáže prvé kvietky už na Vianoce a vydrží sa predvádzať až do jari, keď preberú štafetu ďalší, známejší kandidáti na kvitnutie.
Hamamel japonský (Hamamelis japonica) tiež patrí medzi dreviny kvitnúce v zime (kvitne od januára do marca). Jeho kvety sú o niečo menej nápadné ako kvety jazmínu, je to však drobný stromček, ktorý netreba uväzovať ku konštrukcii. | |
Jazmín nahokvetý je úžasný tým, že kvitne v zime. Vysaďte ho v blízkosti domu, na miesto, na ktoré vidíte z okna, a budete si užívať vzácny pohľad na jeho zasnežené alebo osrienené jasnožlté kvety. Ten môj často ukáže prvé kvietky už na Vianoce a vydrží sa predvádzať až do jari, keď preberú štafetu ďalší, známejší kandidáti na kvitnutie. |
Plody v zime
Farby nám začiatkom zimy vnesú do záhrady aj plody niektorých krov a stromov. Môžu to byť napríklad jarabiny, rakytníky či skalníky, ale aj jablone, mišpule, oskoruše a dule. O plody, ktoré nepozbierame, sa v zime určite ochotne postarajú vtáci.
Skalník rozprestretý si tiež drží plody dlho do zimy a láka tak drozdy na hostinu. | Odkvitnutý plamienok tangutský vyzerá pod snehom ako malé strašidielko. |
Rakytník rešetliakový nesie svoje efektné kyslé oranžové plody dlho do zimy. |