Omladzujúci mejkap (1. časť)
Aj vy ste v sychravých zimných dňoch hľadeli na svoj dom, ktorý splýval s okolitou hnedou prírodou a sivou oblohou a vraveli ste si, že je načase s tým niečo urobiť? Na jar sa zazelená a zafarbí celé okolie, a ani váš dom by nemal zaostať za týmto optimistickým trendom. Okrem iného je jar vhodným obdobím aj na úpravu a nátery vonkajších fasád.
S prebúdzajúcou sa prírodou začína aj rušný život mnohých stavieb a stavebníkov. Ožívajú však nielen novostavby – aj okolo starších domov je vždy čo zlepšovať a upravovať. Asi každý majiteľ rodinného domčeka túži po tom, aby bol jeho domov už na prvý pohľad krásny a útulný, aby sa v ňom cítil príjemne a najmä aby mu jeho dom spoľahlivo slúžil po dlhé roky. Fasáda korunuje nielen dielo novostavby, obnovená fasáda dodá aj staršiemu domu novú iskru a vhodne zvolená farebnosť môže dokonca výrazne zmeniť jeho „imidž“. Povrchová úprava fasády pritom nielen hovorí o majiteľovi a o jeho estetickom cítení, do veľkej miery rozhoduje aj o životnosti stavby.
Farbu alebo farebnú omietku?
Povrchová úprava fasády chráni dom pred poveternostnými vplyvmi, pôsobením vody, UV žiarením atď. Pri rozhodovaní o úprave fasády novostavby sú v zásade dve základné možnosti – iba omietnuť alebo aj zatepliť. V prípade omietnutej fasády môžete ako konečnú povrchovú úpravu použiť minerálne ušľachtilé omietky (najčastejšie dodávané v prírodne bielej farbe) a fasádne farby alebo tenkovrstvové ušľachtilé omietky (dodávané v rozličných farebných odtieňoch). Minerálne ušľachtilé omietky sa aplikujú na hrubo stiahnutý povrch jadrovej vrstvy omietkového systému, tenkovrstvové ušľachtilé omietky a fasádne farby na uhladený povrch štukovej vrstvy omietkového systému. V prípade zateplenej fasády sa na povrchovú úpravu najčastejšie používajú tenkovrstvové ušľachtilé omietky, ktoré sa aplikujú na uhladený povrch výstužnej vrstvy zatepľovacieho systému.
Tenkovrstvové ušľachtilé omietky sú farbené priamo v hmote, zákazník ich dostáva zamiešané vo vedre a sú pripravené na okamžité použitie. Takéto omietky sú síce v cenníkových cenách drahšie než nefarbené minerálne ušľachtilé omietky, no ak chcete inú než bielu fasádu, musíte minerálne omietky ešte natrieť fasádnou farbou. Okrem toho, že fasádne farby tiež nie sú zadarmo, treba pri rozhodovaní zvážiť aj fakt, že pri farbení fasády je potrebných viac pracovných operácií, teda aj viac času, prípadne aj peňazí pre robotníkov. Ak chcete porovnávať cenu, treba porovnávať cenu celého systému.
Aj pri starších budovách sa ponúkajú dve základné alternatívy riešenia obnovy fasády: jednoduchá, tzv. kozmetická obnova fasádnym náterom (spojená s prípadnou opravou poškodených častí fasády) alebo zásadnejšia úprava – zateplenie fasády.
Zistite si rozsah poškodení
Kým pri novostavbe sa môžete slobodne rozhodnúť pre systém, materiál či druh omietky, pri starších budovách treba vychádzať zo súčasného stavu fasád. Ich úprava alebo rekonštrukcia pred maľbou je veľmi dôležitá a treba si dať záležať na každom prípravnom kroku, aby bol výsledok dokonalý a trvácny. I ten najmenší nedostatok podkladu vám totiž môže neskôr spôsobiť veľké starosti.Aj keď je omietka v relatívne dobrom stave, treba počítať s jej drobnými opravami. Často sú však nevyhnutné i ďalšie opatrenia – pri väčšom poškodení omietok býva táto časť práce dokonca časovo, technicky aj finančne náročnejšia ako samotný náter, ktorý je až konečnou úpravou stavby. Preto si treba dopredu zistiť rozsah potrebných zásahov a podľa toho si naplánovať postup prác.
Úprava povrchu pred náterom
Podklad by mal byť v každom prípade súdržný, bez uvoľňujúcich sa častíc, zbavený prachu, výkvetov solí a pod. Skôr než sa pustíte do realizácie konečnej povrchovej úpravy domu, musíte vhodne upraviť podklad.Pri novostavbách je príprava jednoduchá – opravy podkladu (zatepľovací systém, resp. omietka) nie sú potrebné, a tak si stačí vybrať produkt a zrealizovať konečnú povrchovú úpravu. Ak sa rozhodnete dom nezatepliť, ale iba omietnuť, pred konečnou povrchovou úpravou je dôležité dodržať predpísanú technologickú prestávku potrebnú na dostatočné vyzretie omietok v podklade. Nikdy preto nenatierajte čerstvo omietnutý dom. Minimálny dĺžka karbonizácie novej omietky je mesiac, vhodnejšie je však počkať dva až tri mesiace. V prípade zateplených fasád možno urobiť konečnú povrchovú úpravu už po približne siedmich dňoch po realizácii výstužnej vrstvy zatepľovacieho systému.
Podstatne náročnejšia býva príprava podkladu pri starších domoch. Fasády bývajú znečistené prachom a mastnotou, vyskytujú sa na nich rozličné huby, plesne, často sa vyznačujú menším alebo väčším stupňom poškodenia. Dôkladné očistenie povrchu a oprava poškodených častí je preto pred farebnou úpravou nevyhnutnosťou. Povrch sa obyčajne čistí silným prúdom vody, vzduchu alebo špeciálnymi brúskami. Starý náter sa môže ponechať iba v takom prípade, ak nie je porušený, je dostatočne pevný a má dobrú priľnavosť k podkladu (neodlupuje sa). Odstraňovanie starých náterov je veľmi namáhavé a náročné na čas.
Zvýšenú pozornosť treba venovať miestam, kde je fasáda vystavená pôsobeniu dažďovej vody – najmä v okolí odkvapových rúr či strechy, pri parapetoch, rámoch okien a dverí. Vyššia vlhkosť je jedným zo základných predpokladov na vznik rozličných húb, plesní a iných nežiaducich mikroorganizmov na fasáde. Preto treba tieto miesta pozorne skontrolovať, plesne (ktoré tu pomerne často vytvárajú čierne škvrny) a prípadne aj riasy, machy či huby mechanicky odstrániť napr. drôtenou kefou a po ich odstránení aplikovať na napadnuté povrchy dezinfekčné alebo fungicídne prostriedky.
Ak spozorujete na fasáde domu biele škvrny, nemusia to byť iba plesne – môžu to byť soľné výkvety, ktoré sa takisto vyskytujú na vlhkých miestach. Výkvety sú kryštalické povlaky z vodorozpustných solí, ktoré sa vzlínajúcou vlhkosťou transportujú na povrch (často sa mylne považujú za biele plesne). Ak ste si nie úplne istí pôvodom bielych škvŕn na vašom dome, môžete ich identifikovať jednoduchým pokusom – po odstránení zo steny a ponorení do vody sa pleseň nerozpustí, soľ sa rozpustí; po styku s ohňom (napr. zo zapaľovača) povrch plesne sčernie (zuhoľnatie). Soľné výkvety neumývajte vodou, pretože soľ by sa rozpustila, vsiakla naspäť do podkladu a po čase by sa výkvety objavili znovu. Povrch treba očistiť mechanicky – napríklad omiesť alebo očistiť tvrdou kefou.