Zdroj: kuchynevalent.sk

Ako správne namontovať lamely na stenu? Prečo odborník neodporúča priame lepenie?

19. 06. 2023
Zdieľať

Fotografie štýlových interiérov s lamelami na stenách, stropoch či dokonca nábytku doslova valcujú internet. Hoci lamelové steny fungujú najmä ako moderný estetický prvok, nemožno im uprieť ani niekoľko praktických funkcií. Vytvárajú príjemnú atmosféru a zabezpečujú lepšiu zvukovú izoláciu v miestnosti. V porovnaní s masívnym drevom je drevodekor na lamelách z iných materiálov ľahšie udržiavateľný a zároveň cenovo dostupnejší.

Na Slovensku sa dizajnové drevené lamely na stenu začali objavovať už v počiatkoch povojnovej moderny. Vtedy bol, samozrejme, pri ich realizácii kľúčovým materiálom drevený masív a lepená preglejka.

Drevo však neustále pracuje a lamely vyrobené z masívu postupne menili tvar. Výrobcovia preto museli siahať po ušľachtilých a kvalitných drevinách.

stena z drevených lamiel v predsieni

Dnes sa vďaka pokročilej technológii rezania, hranovania a novým vlastnostiam materiálov vyrábajú lamely aj s obľúbeným drevodekorom. Zdroj: DEMOSS TRADE

Dnes sa vďaka pokročilej technológii rezania, hranovania a novým vlastnostiam materiálov vyrábajú lamely aj z obľúbeného drevodekoru. S príchodom novej kvality a úrovne vyhotovenia laminátov a preglejky sa tieto alternatívy čoraz viac využívajú aj pri výrobe dekoračných panelov.

Prečítajte si tiež
Ako mať doma útulnejšie? Skúste tieto ľahké triky na stene

Masív, laminát či PVC?

Prírodné drevo je skvelý materiál a v interiéri vyzerá krásne, či už vo forme masívu, alebo prírodnej povrchovej dyhy. Pri výbere však treba brať do úvahy vyššiu cenu materiálu, ktorý vyžaduje ďalšie povrchové úpravy. Pri porovnaní s masívom je laminát dostupnejší, škálovateľný, farebne stály a ľahšie sa udržiava.

Na čo si dať pozor, keď montujete lamely na stenu

  • Pri úzkych lamelách sa vyhnite lepeniu alebo montáži priamo na stenu. Lepenie vám vytvorí trvalé poškodenie omietky a steny pri demontáži. Montáž na podklad, naopak, zjednodušuje údržbu a posúva dizajn.
  • Drevený masív sa ťažšie kombinuje s drevodekorom. V prípade, že máte interiér zariadený v určitom dekore, skúste materiálovo zostať verní tomu, čo už máte vybrané.
  • Aj v prípade laminátu vždy použite úplne rovnaký vzor. Vyhnite sa „podobným“ materiálom od iných neoverených výrobcov. Stále platí, že nie je drevo ako drevo a nie je laminát ako laminát.

 S rovnakým dekorom

Lamely na stenu z rovnakého materiálu ako ostatný nábytok vám zabezpečí iba výroba na mieru. Pri nakupovaní jednotlivých prvkov u rôznych výrobcov harmonizáciu drevodekoru nikdy nedosiahnete. Každý výrobca ma vlastné dekory, ktoré sa na seba síce podobajú, ale spolu nepôsobia homogénne.

stena z drevených lamiel v spálni

Pozor na nakupovanie lamiel od rôznych výrobcov. Zladiť ich môže byť problém. Zdroj: isifa/Shutterstock

Ľahké  a odolné

Lamely vyrábané z recyklovaného PS plastu majú vďaka moderným technológiám krásny reliéf dreva. Medzi ich prednosti patrí vodoodolnosť, ľahkosť materiálu a jednoduchá inštalácia, ktorú hravo zvládnete aj sami.

Prečítajte si tiež
Je drevo v kúpeľni dobrý nápad, alebo by ste ho mali radšej zavrhnúť?

Hodia sa aj do kúpeľne?

Môžete ich teda pokojne použiť aj v kúpeľni. Navyše predstavujú ekologické riešenie, vďaka ktorému plast neskončil na skládke, ale našiel nové a pekné využitie.

lamely na stene v kúpeľni

Lamely z recyklovaného (zdravotne neškodného) plastu môžete pokojne použiť aj v kúpeľni. Navyše predstavujú ekologické riešenie, vďaka ktorému plast neskončil na skládke, ale našiel nové a pekné využitie. Zdroj: lamelio.sk

Ako lamely na stenu inštalovať? Priamo či s podkladovou doskou?

Spôsobov, ako inštalovať lamely na stenu, je niekoľko.

V prípade väčšiny prefabrikovaných panelov je možné jednotlivé pásy (aj s podkladom) lepiť priamo na stenu. Okrem nich nájdete na trhu aj lamely s hliníkovým U-profilom, ktoré sa pripevňujú tak, že sa do vopred navŕtaného U-profilu jedna po druhej zacvaknú.

Ďalší spôsob je, že sa lamely pripevnia (vŕtaním alebo lepením) na podkladovú dosku, ktorá sa ešte predtým navŕta do steny.

lamelová stena stena s nenápadnými dverami

Drevené lamely majú úžasnú schopnosť pritiahnuť pozornosť a zároveň šikovne ukryť všetko, čo nechcete mať na očiach. Lamelová stena pri kuchynskej linke ukrýva dvere do špajzy. Zdroj: ONDREJ STANEK

Prečo nelepiť priamo na stenu?

Predajcovia však svorne varujú pred lepením jednotlivých lamiel (bez použitia podkladovej dosky) priamo na stenu. Na dôvod sme sa spýtali odborníka Michala Valenta (kuchynevalent.sk), ktorý má s montážou lamelových panelov mnohoročné skúsenosti:

„Občas sa stretávame s tým, že od nás klienti požadujú montáž jednotlivých lamiel priamo na stenu lepením a bez podkladu. Podkladová doska má aj napriek vyšším nákladom podstatné výhody. Tou prvou je vizuálny dojem.

priečka s drevenými lamelami v kuchyni

Je niekoľko spôsobov, ako lamely inštalovať. Zdroj: kuchynevalent.sk

Matný podklad na 100 % prilieha k lamelám. Pri montáži priamo na stenu takmer vždy vznikajú nerovnosti, pre ktoré je potom finálny dojem neúhľadný a stena pôsobí lacno,“ vysvetľuje Michal Valent a pokračuje:

Druhým dôvodom, prečo zvoliť zostavu s podkladovou doskou, je, že stena sa ľahšie udržuje a čistí. Pri realizácii bez podkladu sa každá stena postupne zanesie a znehodnotí.“

Foto z montáže lamiel a viac inšpirácií nájdete v galérii.

No a tretím dôvodom je montáž a demontáž. Bez nosného podkladu lamely ohrozujú steny a zaťažujú omietku.“

osvetlená lamelová stena v obývačke

Modely lamelových obkladov s väčšou hĺbkou možno podporiť správnym nasvietením a jeho reguláciou meniť dramatickú hru svetla a tieňa. Zdroj: MBDESIGN

Zlepšenie akustiky

Minimalistický interiér s množstvom tvrdých hladkých plôch spôsobuje často neželanú ozvenu, neustály hluk môže spôsobovať stres. V takých prípadoch je dobré siahnuť po akustických stenových paneloch.

lamelový strop v miestnosti so žltými stoličkami okolo stola

Čaro akustických lamiel je v tom, že majú medzi sebou rovnomerné medzery a akustickú podložku. Ak si vyberiete „najhlučnejšiu“ stenu alebo strop, dostanete pod kontrolu zvuk v celej miestnosti. Zdroj: potichu.sk

Od tých klasických sa líšia tým, že drážky sú vyplnené špeciálnou akustickou plsťou. Pomocou princípu absorpcie (pohlcovania) a difúzie (rozptýlenia) zvuku sa dá správnym použitím lamiel a výplní akustika interiéru významne zlepšiť. Použitá technická plsť a pravidelné zvislé lamely dokonale pohlcujú zvukové vlny, čím v miestnosti eliminujú efekt ozveny.

Vedeli ste…?

Umiestnenie akustických lamiel môže výrazne zmeniť vplyv, ktorý majú na zvuk šíriaci sa v priestore. Akustické panely sú najefektívnejšie, keď sú umiestnené vo výške, kde sa vytvára väčšina zvuku – zvyčajne je to vo výške uší.

Pre lepšiu akustiku odborníci odporúčajú vytvoriť vzduchovú medzeru z drevených hranolov (napr. 3 alebo 5 cm), vyplniť ich absorbérom (akustickým panelom) a zatvoriť dekoračným panelom.

História lamelových stien

Málokto vie, že tento spôsob dekorovania stien má už dlhú históriu. Prvé známe použitie drevených lamiel na stenu pochádza z antického Grécka a Ríma, kde sa používali ako stavebný materiál na vnútorné aj vonkajšie steny budov. V tom čase sa lamely vyrábali z rôznych druhov dreva a zvyčajne boli zdobené rôznymi ornamentmi.

Text: Katarína Paukeje
Foto: Kuchyne Valent, Ondrej Stanek, Lamelio, potichu.sk, MBDESIGN, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Steny a fasády
Tagy: drevené lamely drevené obklady steny
Zdieľať článok
Európsky parlament dal zelenú energetickej hospodárnosti budov. Povedie ku kvalitnejším budovám aj čistejšiemu ovzdušiuASB.sk

Európsky parlament dal zelenú energetickej hospodárnosti budov. Povedie ku kvalitnejším budovám aj čistejšiemu ovzdušiu

Ako dopestovať chutný hlávkový šalát aj bez veľkých skúseností?Urob si sám

Ako dopestovať chutný hlávkový šalát aj bez veľkých skúseností?

Otravujú vás komáre? Tieto rastliny vás pred nimi ochrániaUrob si sám

Otravujú vás komáre? Tieto rastliny vás pred nimi ochránia

Unikátnu koncertnú sálu v Karlových Varoch už otvorili aj pre verejnosť. Bola to profesionálna výzva, hovoria jej autoriASB.sk

Unikátnu koncertnú sálu v Karlových Varoch už otvorili aj pre verejnosť. Bola to profesionálna výzva, hovoria jej autori

Diskusia