Ako vyčistiť biele steny od odtlačkov prstov a šmúh
Zdroj: iStock

Ako vyčistiť biele steny od odtlačkov prstov a šmúh

04. 08. 2022
Zdieľať

Biele steny sú pekné, keď sú čisté. Opticky zväčšujú priestor, zosvetľujú miestnosti a pôsobia sviežo. Problém je, že sa ľahko zašpinia – či už v dôsledku škrabancov od presúvaného nábytku, prachu, hmyzu alebo odtlačkov prstov malých detí. Poznáte jednoduché metódy, vďaka ktorým budú biele steny opäť vyzerať sviežo a čisto, ako nové?

Je mnoho spôsobov, ako sa steny môžu zašpiniť a tiež je samozrejmé, že ich nebudete maľovať nanovo každý rok. Hĺbkové čistenie je potrebné najmä po sťahovaní do používaných priestorov, častejšie však potrebujú bodové čistenie, ktoré rieši stopy detských prstíkov či pohybu domácich zvierat a hmyzu.

Dieťa kreslí na stenu

Zdroj: iStock

Čo budete potrebovať na vyčistenie bielych stien?

Čistiace nástroje

  • špongia
  • utierka z mikrovlákna
  • rolka papierových utierok
  • mäkšia kefa

Čistiace produkty

  • univerzálny čistič
  • jemný prostriedok na umývanie riadu
  • sóda bikarbóna

Správny postup čistenia bielych stien

V prvom rade si dobre poprezerajte steny a posúďte rozsah poškodenia – podľa toho si vyberte potrebné nástroje. Potrebujete len odstrániť prach od stropu po podlahu? Alebo chcete vyčistiť pár odtlačkov prstov či väčšiu škvrnu?

Prečítajte si tiež
5 jednoduchých spôsobov, ako účinne vyčistiť škáry medzi obkladačkami a dlaždicami

Veľkosť a typ škvrny predurčí, aké materiály budete potrebovať. Väčšinu škvŕn ľahko vyčistíte mäkkou špongiou alebo handričkou z mikrovlákna, ale na extra odolné nečistoty možno budete potrebovať kefu (v tom prípade zrejme bude potrebné vyčistené miesto aj natrieť bielou farbou alebo kriedou, preto je vždy dobré nechať si po maľovke zvyšky farby).

Začnite s utieraním prachu od stropu po podlahu

Ak neriešite lokálne znečistenie, ale jednoducho chcete osviežiť vzhľad stien, vezmite si rebrík, vlhkú handričku z mikrovlákna a pustite sa do odstraňovania prachu. Handričku pravidelne pláchajte a žmýkajte. Pracujte vždy s dobre prepláchnutou, aby ste nakoniec neprišli na to, že prach len ďalej rozotierate. Na handričku môžete pridať pár strekov univerzálneho čistiaceho prostriedku, ale nie je to nevyhnutné.

Prečítajte si tiež
Čistenie odtokov, škár a starostlivosť o práčku. Ako často upratovať kúpeľňu a na čo sa zamerať?

Ako vyčistiť bodové znečistenie

Bodová metóda 1: univerzálny čistič

Potrebujete bežný univerzálny čistiaci prípravok s mydlovou textúrou, handričku z mikrovlákna alebo papierovú utierku. Papierové utierky fungujú najlepšie na zachytávanie lepkavých nečistôt, napríklad, ak sa vám na bielu stenu rozleje nejaké jedlo alebo nápoj. Táto metóda je ideálna, keď je škvrna čerstvá.

Bodová metóda 2: mydlo na riad a mäkká špongia

Nenechajte sa oklamať názvom produktu – saponát na riad je v skutočnosti fantastickým čistiacim prostriedkom na povrchy v celom dome od pracovných dosiek až po koberce. Ak môžete, vyberte si jemný prípravok, ktorý nemá silnú vôňu ani iné agresívne chemikálie.

Zoberte si mäkkú špongiu, namočte ju, pridajte kvapku saponátu a škvrnu umyte jemným vtieraním saponátu (stláčaním špongie) tak, aby sa vytvorila pena. Tú nechajte chvíľu pôsobiť a potom ju utrite vlhkou handričkou z mikrovlákna. Niekedy je potrebné opakovať postup viackrát.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Bodový spôsob 3: pasta zo sódy bikarbóny

Táto metóda je vhodná na staršie, výraznejšie a odolnejšie škvrny. V miske vytvorte pastu z troch dielov sódy bikarbóny na jeden diel vody. Mala by mať mierne lepkavú textúru, preto si pomer prispôsobte. Pastu jemne rozotrite na stenu vlhkou špongiou. Nechajte pôsobiť – čím dlhšie, tým lepšie. Keď je miesto dostatočne nasiaknuté, utrite ho vlhkou handričkou z mikrovlákna alebo papierovou utierkou.

Sóda bikarbóna v miske

Zdroj: iStock

Tipy, ako udržať steny dlhšie čisté

  • Novovzniknuté škvrny okamžite vyčistite, aby nestihli vsiaknuť.
  • Vysávajte opatrne, aby ste zabránili rozvíreniu nečistôt z podlahy na steny.
  • Prach v izbách utierajte vždy od stropu k podlahe. Myslite na to, že mnoho prachu, ktorý sa usadzuje na stenách, lustroch a stropných ventilátoroch veľmi ľahko spadne na zem, stačí len prúd vzduchu. Ak budete mať tieto miesta čisté, budete mať aj menej prachu v nižších vrstvách.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Steny a fasády
Tagy: čistenie stien maľovanie stien steny
Zdieľať článok

Diskusia