22. 04. 2020 Zdieľať

Prostredie, v ktorom žijeme, nás ovplyvňuje viac, ako sme možno ochotní pripustiť. Ak aj tento fakt popierame, neznamená to, že to nie je pravda. Bývajme preto čo možno najzdravšie. Tu je návod, ako na to!

Čerstvý vzduch na nezaplatenie

Pravidelné vetranie miestností je alfou aj omegou. V sezóne však dajte pozor na lietajúci peľ. Vetrať by sa malo aspoň 3x denne, ideálne súčasným otvorením okien orientovaných na rôzne svetové strany – do prievanu. Tak sa rýchlo vymení vzduch bez toho, aby sa ochladili steny a nábytok, takže v zime predídeme tepelným stratám. Čas potrebný na vetranie závisí od rozdielu vnútornej a vonkajšej teploty. Keď mrzne, stačí otvoriť okná na 3 až 5 minút, naopak, v teplejšom počasí vetráme 10 minút aj dlhšie. Najľahšie sa tak zbavíme škodlivín, ktoré nám doma neviditeľne poletujú vzduchom. Miestnosti, v ktorých sa spí, intenzívne prevetrajte ráno a tiež tesne pred spaním.

2631703
VELUX

Ak otvoríte aj strešné okná, vďaka komínovému efektu vyvetráte priestor až 3,5krát rýchlejšie ako iba fasádnymi oknami.

Denné svetlo nevyváži ani zlato

Nie nadarmo sa hovorí, že tam, kde nechodí slnko, chodí lekár… Doprajte si preto denného svetla a slnečných lúčov v domácnosti čo najviac. V prípade, že je váš byt tmavší, popresúvajte nábytok tak, aby ste k svetlu boli počas dňa čo najbližšie. Pracovný či jedálenský stôl postavte k oknu, zveste z okien závesy, vytiahnite žalúzie a z parapetných dosiek dajte dole všetky vysoké rozrastené kvety. Sami uvidíte, že len čo k vám domov začne nakúkať slnko, aj vaša nálada sa zlepší. Navyše, prítmie škodí aj zraku, ktorý vtedy dostáva zabrať. Tmavé časti domu skúste presvetliť svetlovodmi alebo svetlíkmi. Ak to nie je možné, pomôžte si aspoň umelým osvetlením s LED teplým bielym svetlom.

2631695
VELUX

Kombinácia viacerých okien alebo okien umiestnených v rôznej výške zaistí ešte viac denného svetla v miestnosti, a to aj v odľahlých kútoch.

Pozor na textílie

Pravdou je, a to im nemožno uprieť, že koberce, vankúšiky, deky a kožušiny našu domácnosť zútulnia a nás počas večerov zahrejú. Na druhej strane, ťažké koberce, staré kreslá a hrubé deky sú rajom pre roztoče a baktérie. Ak netrpíte alergiou a páčia sa vám, tak si ich nechajte, no rozhodne nezanedbajte častú údržbu. Ak ale alergiou trpíte, ideálne bude, keď celoplošné koberce odstránite a nahradíte ich korkovou, drevenou, vinylovou alebo laminátovou podlahou. Nech je povrch možné umývať. Nechcete sa kobercov vzdať? Prednosť dajte kusovým, aspoň dvakrát za mesiac ich operte. Investujte do kvalitného vysávača s vysokou sacou silou a so špeciálnymi antialergickými filtrami. Na trhu sú modely, ktoré účinne likvidujú alergény a zachytia takmer 100 % prachu. Textílie, ako sú deky, prikrývky či obrusy, operte minimálne raz za mesiac pri teplote minimálne 60 °C. Jedine tak sa zbavíte aj roztočov.

Plesniam vstup zakázaný!

Nie iba suchý, ale aj vlhký vzduch sa dokáže na našom zdraví skôr či neskôr nepekne prejavovať nielen infekciami dýchacích ciest, ale aj zápalom spojoviek a slizníc. Ak ste nechali vlhkosť „rozťahovať sa“ vo svojom byte či dome pridlho, zbadáte to na plesniach v rohoch stien, ale aj na nábytku. Ide o varovný prst, treba bezpodmienečne zakročiť. V opačnom prípade sa plesne môžu v stenách usadiť tak hlboko, že nebude jednoduché ich vysťahovať. V prvom rade je potrebné zabrániť vzniku plesní správnym zateplením budovy, na menšie izbové plesne si v drogérii kúpte sprej a sušeniu bielizne v interiéri sa vyhnite. Ak sa mu nedá vyhnúť, tak domácnosť dostatočne vetrajte. K zdravšiemu vzduchu v interiéri prispievajú aj čističky vzduchu. Efektívnou cestou, ako znižovať vlhkosť v byte, je neprekrývať radiátory hrubými závesmi a nábytok neprisúvať celkom k stene. Vlhkosť vzduchu udržiavajte v rozmedzí 40 – 60 %.

2631697
VELUX

Okná otvorené naraz v dvoch úrovniach nad sebou spôsobia tzv. komínový efekt, vďaka ktorému vyvetráte účinnejšie.

S dôrazom na prírodu a ekológiu

Plasty, plasty a ešte raz plasty. Žiaľ, sú všade a je skutočne náročné sa im v dnešnej dobe vyhnúť. Nie je však nemožné ich množstvo v našich domácnostiach aspoň obmedziť. Výbornou náhradou sú výrobky z dreva, keramiky, zo skla, ale aj z kovu či nehrdzavejúcej ocele. Z hľadiska stavby a rekonštrukcie sa s ohľadom na zdravie a životné prostredie treba zamerať na tehlu, drevo a kameň. Tie majú v použití zelenú. Čo sa tepelnoizolačnej vrstvy týka, prednosť dajte minerálnej vlne bez formaldehydu, fenolov a prímesí umelých farbív. Tak zabezpečíte pod vašou strechou zdravú klímu. Čo sa maľovky stien a iných náterov od nábytku po radiátory týka, vyberajte ekologické farby, ideálne riediteľné vodou. Na trhu je množstvo značiek, ktoré zavádzajú vzhľadom svojho obalu, preto si dajte poradiť od kvalifikovaných predajcov také produkty, ktoré skutočne nebudú obsahovať žiadne ťažké kovy ani iné toxické látky.

Spánok nech je blahodarný

Základom všetkého je vraj dobre sa vyspať. Kvalitný matrac s ortopedickými vlastnosťami prispôsobený váhe človeka (lacným molitanovým matracom, ktoré dobre absorbujú pot, sú teda skvelým miestom pre roztoče, sa oblúkom vyhnite), k nemu správne zvolený rošt, ďalej farba stien v spálni, no aj tienenie sú štvoricou, ktorá má na spánok významný vplyv. Farba stien má byť upokojujúca a harmonizačná. Ideálne sú preto jemné pastelové odtiene, ale aj biela, zelená a modrá. Náš mozog počas oddychu nevyhnutne potrebuje tmu. Na interiérové tienenie okien budú skvelé umývateľné žalúzie, rolety alebo závesy, ktoré možno prať v práčke. Najväčšiu intenzitu z hľadiska celkového zatemnenia miestnosti dosiahnete exteriérovými roletami. V prípade strešných okien zaistíte dokonalé zatemnenie interiéru aj vnútornými roletami, ktoré sú upevnené v ráme a perfektne priliehajú. Ak patríte medzi alergikov, vyhnite sa v spálni periu, naopak, uprednostnite bavlnu a duté silikonizované vlákno. Vhodné je periny nielen vetrať, ale aj prať. Antialergické poťahy, takzvané bariérové obliečky, ale aj špeciálne spreje na roztoče zabezpečia, že vaša posteľ bude v top stave. Spálňa má byť oázou pokoja, preto notebook, televízor a mobil nechajte pred jej prahom.

2631693
VELUX

Cez deň dostatok denného svetla, v noci zdravá tma. Zatemňujúca roleta VELUX poskytuje úplné zatienenie svetla v miestnosti.

www.velux.sk

Kategória: Strecha, podkrovie Súťaže
Tagy: podkrovie strešné okná strešné okno zdravé bývanie
Zdieľať článok