Výmena strešných okien
Zdroj: VELUX

Ako šetriť energie v podkroví

30. 11. 2022 Zdieľať

S príchodom chladného počasia nastal čas na zvýšenie kvality starších strešných okien. Ak zle tesnia a vy uvažujete už dlhšie nad ich výmenou, nemáte na čo čakať. Tepelnoizolačné vlastnosti novej generácie strešných okien sa významne zlepšili a môžu pomôcť ako aj zásadným energetickým úsporám, tak aj zdravšiemu bývaniu.

Novšie generácie strešných okien VELUX sa stali ideálnou súčasťou moderného bývania. Nielenže zamedzia tepelným únikom, ale môžu mať dokonca pozitívny dopad na energetickú bilanciu vďaka pasívnym solárnym ziskom. Nové strešné okná zabezpečia príjemnejšie vnútorné prostredie a pohodlné bývanie v podkroví. Proces ich výmeny je jednoduchý, rýchly a čistý. Nezaberie vám viac ako jeden deň, preto to pokojne stíhate aj do konca tohto roka.

Strešné okná v podkrovnej izbe

Zdroj: VELUX

Podľa aktuálnych dát od Eurostatu sa môže očakávať aj naďalej nárast cien energií. Krajiny EÚ preto prijímajú rôzne opatrenia na zníženie tohto rastu. Domácností sa dotkne hlavne zníženie spotreby elektrickej energie a plynu. Odborníci tvrdia, že rekonštrukcia energeticky neefektívnych budov je jednou z najlepších investícii, ktorá v dlhodobom horizonte zaručuje šetrenie energií domácnostiam.

Možnosť získania dotácie na rekonštrukciu rodinného domu

Aktuálne je vyhlásená výzva na podanie žiadostí o získanie dotácie na rekonštrukciu rodinného domu, postaveného pred rokom 2013. Vďaka dotácii z programu Obnov dom je tak rekonštrukcia teraz finančne dostupnejšia.

Výška dotácie závisí od plánovanej energetickej úspory, ktorú rodinný dom získa vďaka rekonštrukcii; nárok na ňu získa rodinný dom, ktorý dosiahne úspory vo výške aspoň 30 %. Ak sa rekonštrukciou zabezpečí úspora energie 60 % a viac, môže stavebník získať dotáciu až do výšky 19 000 €. Povolené stavebné úkony zahŕňajú okrem zateplenia vonkajšej obálky domu aj výmenu okien, inštaláciu tienenia a mnohé ďalšie stavebné úkony.

Podmienky na získanie dotácie upresňuje vo videu Richard Pakši, analytik z platformy Budovy pre budúcnosť.

Aké kroky podstúpiť, aby sme získali najvyššiu možnú úsporu energií

Vďaka technologickému vývoju nastal posun tepelnoizolačných vlastností strešných okien a tak môžete ušetriť na vykurovaní viac ako 60 %:

  • Nahraďte staré strešné okná, ktoré boli vyrobené pred rokom 2000 a majú súčiniteľ prestupu tepla Uw 2,8 W/m2K, novými strešnými oknami VELUX s trojsklom so zasklením 64 so súčiniteľom prestupu tepla Uw 1,0 W/m2.
  • Znížte teplotu na termostate o 2 °C.
  • Zvýšte hrúbku zateplenia strechy na 500 mm.

*Príklad vypočítaný pre podkrovný byt: 95 m2, stredný trakt, orientácia S/J,  8 strešných okien, hrúbka izolácie 250 mm a vykurovanie na 22 °C, využitý software: VELUX Energy and Indoor Climate Vizualizer

Zlepšiť energetickú účinnosť strešných okien pomôžu aj vonkajšie tieniace doplnky. Vonkajšie rolety majú využitie počas celého roka – v lete chránia interiér pred prehrievaním, v zime zas zabraňujú ďalším tepelným únikom.

Strešné okná v podkroví

Zdroj: VELUX

Bývajte nielen úspornejšie, ale aj zdravšie

Spoločnosť VELUX už pravidelne niekoľko rokov pripravuje štúdiu Healthy Barometer zameranú na zdravie budov a ich obyvateľov.

Jedným zo zistení je, že v súčasnosti býva až 15 % Európanov v nedostatočných podmienkach a energetická chudoba sa dotýka 50 miliónov domácností. Navyše, 9 z 10 budov, ktoré sú teraz postavené, budeme využívať aj v roku 2050 – preto je potrebné existujúce budovy čo najviac energeticky zefektívniť.

Viac na www.velux.sk

Zdroj: PR článok VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Kategória: Okná
Tagy: dotácia na dom podkrovie strešné okná úspora energie
Zdieľať článok