Velux strešné okno
Zdroj: VELUX

Nezabúdajte na vetranie

24. 02. 2021 Zdieľať

V roku 2020 všetkých nepríjemne prekvapila epidémia a pripomenula potrebu pravidelného vetrania v súvislosti so zdravím. V chladnom počasí sa nám však do vetrania často príliš nechce, pretože strácame tepelnú pohodu. Navyše sa bojíme, že to pocíti naša peňaženka. Ako teda vetrať, aby sme chránili svoje zdravie a neplytvali energiou ani peniazmi?

Dostatok čerstvého vzduchu a prirodzeného svetla je hlavným predpokladom zdravého vnútorného prostredia.

Ako dlho by sme mali vetrať?

Keď otvárame okná len sporadicky, je pravdepodobné, že žijeme v domácnosti s príliš vlhkým a znečisteným vzduchom. Vytvoriť zdravé vnútorné prostredie s dostatkom čerstvého vzduchu je pritom jednoduché. Stačí sa naučiť pravidelne vetrať. A to aj keď je chladno.

Odborníci odporúčajú vetrať krátko a intenzívne aspoň trikrát denne tak, že otvoríte naraz viacero okien. Takto sa vzduch v interiéri vymení rýchlo bez toho, aby došlo k veľkým únikom tepla.

Čas vetrania závisí od ročného obdobia. V zime otvorte okná na 5 až 10 minút. Počas jari a jesene môžete vetranie predĺžiť na 15 až 30 minút niekoľkokrát denne.

Velux strešné okno so zasklením 64

Nový Štandard Plus so zasklením 64. Zdroj: VELUX

Pomocníci pri vetraní: komínový efekt a strešné okná

Výhodu pri udržiavaní zdravého bývania majú majitelia domov a bytov so strešnými oknami. Okrem toho, že strešné okná privádzajú dnu denné svetlo, umožňujú rýchlo a efektívne prevetrať interiér, a to vďaka tzv. komínovému efektu, ktorý vzniká, keď sa otvoria okná v rôznej výške. Teplý vzduch uniká smerom hore a vzduch v miestnosti sa vymení rýchlejšie.

Aj toto je jedna z výhod strešných okien, pre ktoré ich popularita rastie. Netreba sa obávať ani ich finančnej náročnosti. Okná s výbornými parametrami sú teraz cenovo dostupnejšie. Nové strešné okná spoločnosti VELUX totiž prinášajú výhody prémiovej triedy do  kategórie Štandard Plus. Ide o lepšiu tepelnú izoláciu (Uw = 1,0 W/(m²K), pri zapustenej montáži len Uw = 0,94 W/(m²K)), vyšší zvukový útlm vrátane znižovania hluku z dažďa (Rw = 35 dB) a samočistiacu vrstvu. Tieto vlastnosti nové okná dosahujú vďaka trojsklu so  špeciálnou sklenených tabúľ s rôznou hrúbkou.

www.velux.sk

Zdroj: PR článok VELUX 

Kategória: Okná
Tagy: strešné okná vetranie interiéru zdravé bývanie
Zdieľať článok