Zdroj: Matej Hakár

Bratislavský mezonet vznikol ako nadstavba domu z polovice minulého storočia. Definuje ho jednoduchosť priestorov, čistota a geometria

27. 02. 2022
Zdieľať

Úlohou architekta Jakuba Kolaroviča bolo navrhnúť interiér nadstavby tak, aby vyhovoval modernému spôsobu života. Vďaka tomu, že nadstavba pozostávala z dvoch podlaží, bolo možné priestor členiť podľa funkcií vertikálne.

Základom celého projektu bolo rozdelenie funkcií na podlažia. Na prvom podlaží nadstavby sa tak nachádza spoločenský priestor s materiálovo výraznou kuchyňou, jedálňou a svetlou obývacou zónou. Zboku ho lemuje jednoduché ľahko pôsobiace schodisko.

Moderná svetlá obývačka so schodiskom a čiernou kuchyňou

Pravouhlé tvary nábytku, schodov, hrany dverí architekt zmäkčil použitím okrúhlych prvkov interiéru. Zdroj: Matej Hakár

Čiernu kuchynskú linku dopĺňajú pracovné dosky z umelého kameňa, svetlosivá keramická podlaha odráža tvar schodov i nábytku. Priestor zjemňuje okrúhly kuchynský stôl z dubového dreva a dlhá drevená komoda, ktorá sa tiahne popod schodmi.

Prečítajte si tiež
Dva moderné interiéry v Dúbravke, z ktorých vyžaruje pohodlie

Atypické dvere, integrované LED pásy

Horné podlažie zahŕňa hlavnú spálňu, šatník a kúpeľňu. Za povšimnutie stoja atypické dvere do kúpeľne a do šatníka (po bokoch spálne), ktoré kopírujú sklon strechy. Hlavné osvetlenie podkrovia je vyriešené integrovanými nábytkovými LED pásmi. Tento prístup necháva priestor pre osadenie bodových svietidiel do podhľadu ako doplnkového osvetlenia pre zvýraznenie konkrétneho miesta. Napríklad na konci schodiska, či centrálne nad posteľou. Geometriu priestoru dopĺňa hliníková vzduchotechnická mriežka.

Kuchynský stôl dopĺňa čierneokrúhle svietidlo.

Kuchynský stôl dopĺňa okrúhle svietidlo. Zdroj: Matej Hakár

Výber materiálov, precíznosť detailov, jednoduchosť priestorov

Prístup k tvorbe interiéru je definovaný v detailoch. Výber materiálov bol zostavený s dôrazom na jednoduchosť priestorov, ktoré by umožnili dotvorenie interiéru osobnými vecami klienta bez toho, aby priestor pôsobil presýtene. Jemný odtieň sadrovej omietky spolu so svetlou keramickou podlahou vytvára čistý podklad pre dubové stolárske výrobky a materiálovo výraznú kuchyňu.

Prečítajte si tiež
Predali pozemok s veľkým rodinným domom pri Bratislave a zvolili si mestské bývanie v radovom dome s inšpiratívnym interiérom

Dverné krídlo toalety je v plnej výške bytu, aby podporilo vertikálny rozmer pozdĺžneho priestoru. Absencia stropného osvetlenia zvýrazňuje svietidlo nad jedálenským stolom. Atmosféru dotvára integrované osvetlenie schodiska, nízkej komody a podsvietený zadný panel kuchynskej linky. Jednostranne votknuté monolitické schodisko je obložené drevenými stupňami, ktoré prechádzajú do dubovej podlahy v podkroví. Odtieň dubových stolárskych výrobkov sme prispôsobili odtieňu podlahy, aby sa materiály vzájomne nerušili,“ konkretizuje architekt Jakub Kolarovič.

Dlhé drevené schodisko so svetlíkom

Jednostranne votknuté monolitické schodisko je obložené drevenými stupňami, ktoré prechádzajú do dubovej podlahy v podkroví. Zdroj: Matej Hakár

Geometria ako základný výrazový prvok

Pravouhlé tvary nábytku, schodov, hrany dverí architekt zmäkčil použitím okrúhlych prvkov interiéru. Kuchynský stôl dopĺňa okrúhle svietidlo. Sklon schodiska sa odráža v oválnom vysokom zrkadle.

Prečítajte si tiež
Moderný interiér v historickej vile: Bývanie, kde sa krásne žije

Keď vystúpite po schodisku a otočíte sa, všimnete si okrúhle okienko – svetlík v stene, ktorý privádza svetlo do sprchy a tiež funguje ako komunikačný moment (prepája dva priestory). Ďalším kruhom je zrkadlo v kúpeľni na poschodí, ktoré však muselo byť kvôli sklonu strechy zrezané. Napriek tomu plní funkciu a zjemňuje ostré hrany.

Svetlík v stene

Svetlík v stene privádza svetlo do sprchy a tiež funguje ako komunikačný moment Zdroj: Matej Hakár

Byt M

architektonický ateliér: Jakub Kolarovič Architects

autori: Ing. arch. Jakub Kolarovič

lokalita: Bratislava

plocha: 100 m2

projekt: 2018

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Matej Hakár

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave geometrické tvary mezonety minimalizmus podkrovie schodiská strešné okná
Zdieľať článok

Diskusia