Tmavý a preplácaný byt musel dostať novú tvár. Ako dopadla rekonštrukcia?
Keď sa Susan a David nasťahovali do Outremontu, montrealskej štvrte známej majestátnymi viktoriánskymi domami a širokými ulicami lemovanými alejami stromov, k spokojnosti im chýbalo len jediné – tmavý byt v dome z roku 1908 musel dostať novú, príjemnejšiu tvár.
Byt prešiel počas svojej existencie viacerými renováciami, ktoré mu priveľmi neprospeli. Do rúk nových majiteľov sa dostal zariadený v štýle 90. rokov 20. storočia – tmavý a „preplácaný“.
Architekti z ateliéru SUWA ho zbavili sýtych farieb aj prehnane dekoratívnych povrchov, typických práve pre koniec minulého storočia, a pustili sa do zjednodušovania a presvetľovania celého priestoru.
Obývačka je zariadená veľmi jednoducho a veľmi funkčne. Odhalené tehly na jednej zo stien sú pripomienkou viktoriánskej architektúry. Farebne ich dopĺňa pohovka, no inak v celom byte prevažuje biela a prírodné drevo. Zdroj: Élène Levasseur
Susan a David, ktorí pracujú z domu, chceli prispôsobiť byt svojim potrebám a súčasne obnoviť pôvodné viktoriánske prvky. Architekti im navrhli v centre dispozície otvorenú dennú zónu, ktorá sa stala spojnicou medzi nočnou zónou orientovanou do ulice a pracovným priestorom s oknami do záhrady.
Dennú zónu tvorí kuchyňa, jedáleň a obývačka v jednom priestore, ktorý opticky rozčleňuje dominantný kuchynský ostrov – oddeľuje obývačku od kuchyne a jedálne, v ktorých zároveň maximalizuje úložné možnosti. Plynulý prechod medzi pracovnou a obývacou časťou zaisťujú skladacie sklenené dvere, ktoré zároveň dožičili obom miestnostiam maximum svetla.
Časť pomerne dlhej dispozície bytu medzi dennou a nočnou zónou, v ktorej je, naopak, nedostatok denného svetla, využili architekti na umiestnenie veľkej kúpeľne s toaletou, naproti ktorej situovali práčovňu a šatník prístupný z chodby.
Kúpeľňu architekti o niečo zväčšili, jej zariadenie preskupili omnoho praktickejšie a namiesto nepriateľsky tmavého vybavenia z 90. rokov nastolili na mieste očisty puristický poriadok. Okrem praktického sprchovacieho kúta je tu miesto aj na dekoratívnu voľne stojacu vaňu, ktorá na prvý pohľad prostému interiéru dodáva šmrnc. Zdroj: Élène Levasseur
Naším cieľom bolo zmeniť dispozíciu a priestor presvetliť, no zároveň zachovať niektoré pôvodné prvky bytu. Na úzkom pôdoryse sme chceli vytvoriť praktické bývanie pre majiteľov, ktorí pracujú z domu, vrátane slnečnej pracovne, veľkej kuchyne, dvoch spální, väčšej kúpeľne a dostatku odkladacích priestorov.
architekti z ateliéru SUWA
Aj v jednoducho zariadenom interiéri sa architektom podarilo dosiahnuť príjemnú útulnosť. Spálňa je vzdušná a svetlá a nie je v nej navyše nič, čo by rušilo pohodu majiteľov. Nenápadná biela vstavaná skriňa, lemujúca stenu naproti oknu, neruší svojou prítomnosťou, no poskytuje dostatok úložného priestoru. Zdroj: Élène Levasseur
Na návrhoch architekti úzko spolupracovali s majiteľmi a snažili sa spoločne vytvoriť jednoduchý, no napriek tomu útulný a hrejivý interiér.
Sústredili sa na nekomplikované zariadenie kvalitnými prvkami so zaujímavou štruktúrou, motívom alebo povrchom – ich zámerom bolo dopracovať sa tak k interiéru, ktorý svojou podstatou zodpovedá viktoriánskemu obdobiu a štýlu, v ktorom dom postavili, no zároveň dosiahnuť sviežu, súčasnú atmosféru.
Vyberali preto odolné klasické materiály, ktoré kombinovali so súčasným dizajnom a viktoriánskymi prvkami. Výsledkom je nadčasový interiér, ktorý bude starnúť s gráciou.
Tip redakcie
Na vešiak pri dverách na terasu si možno zavesiť sveter alebo čokoľvek, čo sa vám zíde, keď sa vonku navečer ochladí.
Profil
Majitelia
Susan, prekladateľka, jej manžel David, webový dizajnér, ich malá dcérka Dorothy a starý kocúr Tom
Nehnuteľnosť
Byt s troma spálňami a obytnou plochou 106 m2, Montreal, Kanada
Autori rekonštrukcie
Architekti z ateliéru SUWA
www.s-uwa.ca
- Praktická časť kúpeľne je priamo pri dverách z chodby. Pozostáva z umývadla a toalety umiestnenej na náprotivnej stene, ktoré od relaxačnej časti oddeľuje krátka stienka.
- Svetlej detskej izbe vládnu príjemné krémové odtiene a svetlé drevo – základ, ktorý sa dá rôzne dotvárať doplnkami a meniť zároveň s tým, ako Dorothy porastie.
- Aj v jednoducho zariadenom interiéri sa architektom podarilo dosiahnuť príjemnú útulnosť. Spálňa je vzdušná a svetlá a nie je v nej navyše nič, čo by rušilo pohodu majiteľov. Nenápadná biela vstavaná skriňa, lemujúca stenu naproti oknu, neruší svojou prítomnosťou, no poskytuje dostatok úložného priestoru.
- Kúpeľňu architekti o niečo zväčšili, jej zariadenie preskupili omnoho praktickejšie a namiesto nepriateľsky tmavého vybavenia z 90. rokov nastolili na mieste očisty puristický poriadok. Okrem praktického sprchovacieho kúta je tu miesto aj na dekoratívnu voľne stojacu vaňu, ktorá na prvý pohľad prostému interiéru dodáva šmrnc.
- Obývačka je zariadená veľmi jednoducho a veľmi funkčne. Odhalené tehly na jednej zo stien sú pripomienkou viktoriánskej architektúry. Farebne ich dopĺňa pohovka, no inak v celom byte prevažuje biela a prírodné drevo.
- Jednoduchá biela linka vytvára ten najlepší základ na hru s doplnkami na dlhej otvorenej polici. Ani tu pritom nechýbajú nápady a vtip, typické pre tento interiér – dekorácie či objekty sú tam, kde by ste ich nečakali, alebo by vám vôbec nenapadlo o takejto kombinácii uvažovať. Napríklad na stene nad kuchynskou pracovnou doskou cerí zuby medvedia hlava.
- Keď príde návšteva a pri jedálenskom stole chýbajú stoličky, domáci ich jednoducho zvesia zo steny a problém je vyriešený.
- Štýlové sklenené dvere so subtílnou oceľovou konštrukciou oddeľujú pracovňu Susan a Davida od dennej zóny a zároveň vpúšťajú do priestorov denné svetlo.
Text: Martina Paulová
Foto: ÉLÈNE LEVASSEUR
Zdroj: časopis Môj dom