Zdroj: Desira Studio

Rekonštrukcia elegantného interiéru mladej ženy s citom pre dizajn a umenie

16. 02. 2022
Zdieľať

Mladá žena s citom pre dizajn a umenie si priala zrekonštruovať byt tak, aby zodpovedal aktuálnym trendom a vyhovoval životným potrebám jej rodiny. Zo všetkých izieb je priamy vstup na terasu s krásnym výhľadom. Dôležitou požiadavkou bola priestranná kuchyňa s raňajkovým barom. Šperkom interiéru sa stal čierny sklenený príborník.

Byt na pražskom Smíchove s rozlohou 120 m2 prešiel kompletnou rekonštrukciou, pri ktorej bol úplne zmenený pôvodný charakter interiéru po predchádzajúcich majiteľoch. Našou klientkou bola mladá žena s citom pre dizajn a umenie, takže tvorba novej podoby interiéru bola spoločným dielom, šitým na mieru práve majiteľke a jej dcére.

Chodba s presklením s čiernym rámom

Nová drevená podlaha z jemne bielených dubových dosiek, je rovnaká v celom interiéri. Zdroj: Desira Studio

Pri vstupe do bytu je situovaná spoločenská časť – obývačka s kuchyňou a jedálňou. V zadnej časti bytu sa nachádza spálňa so samostatným šatníkom a kúpeľňou. Ďalej hosťovská izba s kúpeľňou a detská izba.

Úplne samostatne je potom umiestnená technická miestnosť. Zo všetkých miestností je voľný prístup na priestrannú terasu, ktorá ponúka krásny výhľad.

Hnedo béžová obývačka s olivovou sedačkou v modernom štýle

Nepriame osvetlenie je umiestnené po obvodoch miestnosti v stropných kapsách. Zdroj: Desira Studio

Zadaním bolo vytvoriť nový domov, v ktorom sa budú obe cítiť dobre a bezpečne a v ktorom bude dostatok miesta i pre ďalších členov rodiny žijúcich väčšiu časť roka v zahraničí. Byt prešiel rekonštrukciou doslova od podlahy, ktorá bola od začiatku najväčším limitom pôvodného interiéru.
Tmavá drevená podlaha priestor opticky zaťažovala a vytvárala ponurú atmosféru, preto bolo nevyhnutné tento prvok z interiéru odstrániť. Nahradila ju nová drevená podlaha z jemne bielených dubových dosiek skladaných v klasickom štýle chevron. Ten sa stal jedným z dominantných prvkov interiéru, ktorý prechádza všetkými kútmi bytu a priestor zjednocuje.

Barový pult s dizajnovými stoličkami v béžovej kuchyni

Umiestnenie barového pultu nenásilne oddeľuje pracovnú časť kuchyne od jedálenského priestoru. Zdroj: Desira Studio

Dvere zvolili v minimalistickom bezfalcovom vyhotovení a v bielej farbe, aby v priestore nerušili. Zámerom bolo vizuálne ich potlačiť a nechať vyniknúť práve podlahu. Drvivá väčšina nábytku bola vyrobená na mieru podľa návrhu architekta v stolárskej a zámočníckej dielni. Kovové konštrukcie a sklenené prvky sú charakteristickým rukopisom ateliéru Desira Studio a prepisujú sa do všetkých častí interiéru.

Zásadnú pozornosť venoval architekt osvetleniu, ktoré všeobecne zohráva pri tvorbe interiéru veľmi dôležitú úlohu a v tomto prípade to platí dvojnásobne – hlavná obytná časť totiž trpí nedostatkom denného svetla. Priame osvetlenie tu zaisťujú zabudované líniové svetlá v stropných podhľadoch a závesné svetlá v jedálenskej časti interiéru.

Veľká béžovohnedá kuchyňa v byte s parketami

Pôvodne malý priestor kuchyne sa podarilo malým stavebným zásahom rozšíriť. Zdroj: Desira Studio

Nepriame osvetlenie je umiestnené po obvodoch miestnosti v stropných kapsách. Samozrejmosťou je regulácia intenzity svietenia a teploty svetelného zdroja podľa dennej hodiny. Najväčšou výzvou bolo technické riešenie klimatizácie, aby v žiadnej miestnosti neboli umiestnené klimatizačné jednotky. Všetky inštalácie sa podarilo schovať do podhľadov a obvodovej stropnej kapsy, a tak zároveň slúžia aj ako prieduchy pre cirkuláciu chladeného vzduchu. Vďaka tomu nie je klimatizácia v žiadnej miestnosti viditeľná.

Veľkým želaním klientky a ďalšou výzvou pre architekta bola priestranná kuchyňa a raňajkový bar. Pôvodne malý priestor kuchyne sa podarilo malým stavebným zásahom rozšíriť. Umiestnenie barového pultu teraz nenásilne oddeľuje pracovnú časť kuchyne od jedálenského priestoru. Výrazný keramický obklad so zlatou žilkou, ktorý sa opakuje na viacerých miestach, naopak, jednotlivé priestory vizuálne zjednocuje.

Detail okrúhlych stolíkov v obývačke

Byt je dotiahnutý do posledného detailu. Zdroj: Desira Studio

Šperkom interiéru je čierny sklenený príborník, ktorý bol vyrobený na mieru a spoločne s pohovkou tvorí dominantu nového domova. Kúpeľňa vďaka mosadzným kovovým prvkom a obloženiu dokonale nadväzuje na spoločenskú časť interiéru. Jej usporiadanie poskytuje majiteľke maximálny užívateľský komfort. Skvelou spoluprácou medzi architektom a klientom vznikol interiér, ktorý je rovnako štýlový a elegantný ako jeho majiteľka.

Autor interiéru: Ing. Radka Šrámková, zakladateľka ateliéru Desira Studio s.r.o.

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2021

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: boho štýl byty byty v Prahe dizajnový nábytok drevené parkety rekonštrukcia bytu riešenie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia