Byt, ktorý si vyžadoval osobitý prístup: Každá z miestností má vlastnú emóciu

27. 08. 2020
Zdieľať

Interiér pražského bytu je originálny a popri moderných interiéroch v nenápadných neutrálnych odtieňoch zaujme kombináciou akvamarínovej a béžovej, sivej a bielej .

Architekti z ateliéru archicraft ukazujú, že existuje neskutočne veľa možností, ako si byt prispôsobiť a zariadiť po svojom.

interiér pražského bytu Marina

Zdroj: Tomáš Dittrich

„Prvotnou inšpiráciou pre mňa bola výstava nábytku v Kolíne nad Rýnom. Jedna expozícia tam bola celá v jednom farebnom tóne, vrátane nábytku. Kuchyňu ani obývačku som takto riešenú ešte nikdy nevidel. A my radi robíme veci, ktoré ešte nikto nikdy nerobil,“ vysvetľuje Jan Tomáš Cieśla odkiaľ čerpali inšpiráciu.

Prečítajte si tiež
Minimalisticky zariadený dvojizbový byt v Bratislave vyniká dobrými nápadmi

Už z veľkej a nezvyčajnej dispozície bytu bolo jasné, že treba jedinečný prístup.  Padlo rozhodnutie naplno ukázať potenciál bytu.

interiér pražského bytu Marina

Zdroj: Tomáš Dittrich

Každá miestnosť má inú emóciu

Byt pôsobí ako celok, ale zároveň každá z miestností má vlastnú emóciu. Hlavný farebný odtieň modrozelenej je doplnený o bielu, sivú alebo krémovú. Okrem farebnosti autori projektu experimentovali aj s textúrami a konštrukciami. Podarilo sa im to až do takej miery, že z bytu 4+kk vznikol príbeh o mori, rieke i lese.

Biela, mosadz, aj patinovaná meď

„Vytvorili sme príležitosť vyskúšať si v jednom priestore, čo sa nám páči a čo nie. Priznávame, že ide o radikálnejšie prístup, ktorý však vďaka komunikácii farieb funguje skvele. Zladenie farieb rôznych povrchov je základným prvkom interiéru. Ku každému odtieňu nábytku a stien sme hľadali odtieň pre doplnky – neutrálna biela, kefovaná mosadz a patinovaná meď,“ vysvetľujú ďalej autori realizácie.

interiér pražského bytu Marina

Zdroj: Tomáš Dittrich

V prípade kuchyne bola mosadz patinovaná priamo u rakúskeho výrobcu, ktorý sa špecializuje na povrchové úpravy kovov v kuchyniach. Pracovná doska je z keramiky, ktorá dekórom dopĺňa mramorovú dosku na konferenčnom stolíku. Mobiliár bol vyberaný prevažne u škandinávskych výrobcov.

Prečítajte si tiež
Úsporná rekonštrukcia na starom sídlisku 500 bytov: Z bytu starých rodičov byt pre vnučku

Levitujúca knižnica chráni súkromie

Mnohí architekti sa cítia obmedzení danou dispozíciou bytu. Profesionáli z ateliéru archicraft však majú dostatok skúsenosti na to, aby na úpravu dispozície nemuseli použiť kladivá či zbíjačky, ale nábytok. Vďaka správnemu výberu a umiestneniu sa byt stal stopercentne funkčným. Tento princíp nájdete v spálni a v obývacej izbe.

interiér pražského bytu Marina

Zdroj: Tomáš Dittrich

V obývačke totiž presklená stena neumožňovala len krásny výhľad na Vltavu, ale zároveň aj do obývačiek susedných domov. Architekti umocnili pocit súkromia presklenou knižnicou z kalného skla. Chráni súkromie, ale neblokuje svetlo. Police vytvárajú efekt, akoby levitovali v priestore.

interiér pražského bytu Marina

Zdroj: Tomáš Dittrich

Byt Marina

Architektonické štúdio: ateliér archicraft / Jan Tomáš Cieśla

Lokalita: Praha

Realizácia: 2020

Podlahová plocha: 120 m2

Terasa: 17 m2

Sabína Zavarská

foto: Tomáš Dittrich

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Prahe
Zdieľať článok

Diskusia