Zdroj: Matej Hakár

Úsporná rekonštrukcia na starom sídlisku 500 bytov: Z bytu starých rodičov byt pre vnučku

10. 08. 2020
Zdieľať

Väčšina moderných rekonštrukcií zahŕňa búranie priečok a výraznú premenu. Meníme podlahy, materiály, dispozície, ktoré sú pre dnešný životný štýl už nepraktické. Spájame, presvetľujeme, prevzdušňujeme.

Trošku inými princípmi sa riadila rekonštrukcia bytu na starom bratislavskom sídlisku 500 bytov. Vzišla z dielne architektov Petra Žalmana, CSc. a Zuzany Žalmanovej.

Rekonštrukcia interiéru na sídlisku 500 bytov

Zdroj: Matej Hakár

Základný princíp: Ušetriť a ponechať spomienky

Pôvodný byt patril staršiemu páru, dnes slúži ich vnučke. Bol to posledný byt vo vchode, ktorý ešte nebol upravený. Stavebné práce mal na starosti zať pôvodných majiteľov a zároveň otec budúcej obyvateľky bytu. Riešenia prichádzali priebežne a za pochodu.

Prečítajte si tiež
Kompletná rekonštrukcia panelákového bytu v severskom štýle trvala iba 2 mesiace

„Každý kút bytu bol úzko prepojený so spomienkami. Zhodli sme sa na základnom princípe „prerábky“ – ušetriť a obmedziť zmeny. Nielen však z dôvodov finančných, ale tiež z ekologických a sentimentálnych,“ vysvetľuje architekt Peter Žalman, CSc.

Rekonštrukcia interiéru na sídlisku 500 bytov

Zdroj: Matej Hakár

Dispozícia sa nezmenila, funkčnosť áno

Staré byty sú pre moderných ľudí kvôli členeniu priestorov pomerne nepraktické. Navyše, takmer vždy chýba dostatok úložných priestorov. V tomto prípade zostala dispozícia bytu prakticky nezmenená, avšak zmenila sa organizácia úložných priestorov.

Šikovným riešením bolo otvorenie pôvodného šatníka, ktorý sa nachádzal medzi vstupnou halou a kúpeľňou. Stačilo odstrániť dvoje dvere so zárubňami a vznikol veľkorysý vstupný priestor, v ktorom je tiež knižnica a gauč. Premeny sa dočkala aj kúpeľňa s oknom a rohovou vaňou. Naľavo od vstupnej haly sú dve samostatné spálne. Hlavná spálňa pôvodne slúžila ako obývačka.

Rekonštrukcia interiéru na sídlisku 500 bytov

Celkový dizajn bytu dotvárajú textilné doplnky z dielne Michaely Bednárovej – Puojd Zdroj: Matej Hakár

Facelift a slovenský textilný dizajn

„Starí rodičia súčasnej obyvateľky bytu mali v podstate minimalistický vkus v ohľadoch základného nábytku, takže si vyžadoval iba súčasnejší „facelift“,“ vysvetľujú autori premeny.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia bytu v centre Bratislavy odhalila tehly zo zbombardovanej Apolky

V kuchyni bolo ešte pôvodné lepené linoleum, pod ktorým sa nachádzala terazzo podlaha. Celkový dizajn bytu dotvárajú textilné doplnky z dielne Michaely Bednárovej – Puojd. Výsledok? Eklektické, útulné, nadčasové.

Rekonštrukcia interiéru na sídlisku 500 bytov

Zdroj: Matej Hakár

Spomienky zostali

Keďže byt stále zostáva v rodine, spomienky na pôvodných majiteľov majú pre vnučku veľkú hodnotu. Pripomínajú ich mnohé detaily. Fotografie starých rodičov, stará skrinka, historický písací stroj a niektoré doplnky z pôvodného bytu prepájajú minulosť so súčasnosťou.

Rekonštrukcia interiéru na sídlisku 500 bytov

Zdroj: Matej Hakár

Rekonštrukcia interiéru na sídlisku 500 bytov

Autori: Ing. arch. Peter Žalman, CSc., Ing. arch. Zuzana Žalmanová
Projekt: 2020
Realizácia: 2020
Lokalita: Velehradská, Bratislava
Podlahová plocha: 72,50 m2

Sabína Zavarská
Zdroj: Zuzana Duchová
Foto: Matej Hakár

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia