Premena bytu v podkroví obytného domu na pokojný a kultivovaný priestor
Pražská časť Bubeneč je známa ako diplomatická a rezidenčná štvrť, v ktorej sa nachádzajú mnohé luxusné byty a domy, ale aj staršie stavby, ktoré potrebujú rekonštrukciu. V každom prípade je veľmi vyhľadávanou lokalitou.
Architekti zo Studia Komon Martin Gaberle, Ema Traplová, Julie Hyská riešili rekonštrukciu bytu pod strechou práve v dome v Bubenči.
Tento byt má podobný príbeh, ako dnes mnohé. Mladý pár hľadá bývanie a keď ho nájde, zvyčajne chce už existujúce priestory prispôsobiť svojim potrebám. Investorom tejto rekonštrukcie sa zapáčil byt v podkroví bytového domu, ktorý je súčasťou nadštandardne vybaveného rezidenčného komplexu z 90. rokov. Navrhol ho slávny holandský architekt Erick van Egeraat, spoluzakladateľ svetoznámeho ateliéru MECANOO so sídlom v Delfte.
Celá táto lokalita je architektonicky zaujímavá, pretože medzi novšími budovami stojí modernistická vila Bianca (1910 – 11), ktorá je dielom architekta Jana Kotěru. Erick van Egeraat okolo pôvodnej vily navrhol domy, ktoré sú v dialógu s historickou budovou.
Pokojný a kultivovaný priestor
„Podobne sme aj my pristúpili k rekonštrukcii podkrovného bytu v jednej z týchto budov. Nie síce vo vzťahu k modernistickej vile, ale vo vzťahu k mladému páru, ktorý tu bude bývať. Naším cieľom bolo vytvoriť pokojný a kultivovaný priestor zjednotený premyslenými detailmi a redukovanou paletou prírodných materiálov. Skutočným domovom, podľa obrazu majiteľa, sa stane užívaním a postupným zabývaním sa,“ vysvetľuje prístup k premene bytu pod strechou architekt Martin Gaberle.
Veľkorysá denná zóna a chodba v dôležitej úlohe
Tak, ako je to dnes veľmi časté pri mnohých rekonštrukciách bytov z konca minulého storočia, aj tu sa búralo. Spojením obývacej izby, kuchyne s jedálňou a chodbou vznikol veľkorysý obytný priestor. Vďaka tomu sa tiež podarilo vniesť prirodzené svetlo do dlhej chodby. Piliere a dvere vysoké od podlahy až po strop, ktoré sa v chodbe striedajú, priestor dynamizujú a uvádzajú rytmus. Chodba má aj ďalšiu funkciu: oddeľuje spoločenskú časť bytu od súkromnej. Obe spálne v súkromnej zóne majú vlastné kúpeľne.
Krb, vinotéka, terasa a výhľad na slávnu vilu
Obývaciu izbu s krbom a vinotékou jednoduchým otvorením širokých francúzskych okien spojíte s terasou. Z nej je výhľad na vilu Biancu. Ešte stále to nie je všetko – hlavná obytná zóna skrýva aj ďalšie prekvapenia. Povedali by ste, že nad krbom je v nábytku skrytý bar a klimatizácia? Alebo, že medzi závesmi pred francúzskym oknom je zabudované projekčné plátno?
Triezve materiály i farby
Autori premeny využívajú úzku škálu materiálov i farieb. V celom interiéri kombinujú prírodný dub, biele omietky, lak, cementové stierky a kovové čierne akcenty. Bytom – od vchodu až po jeho koniec – prechádzajú detaily s motívom dubovej linky. Väčšina nábytku, vrátane krbu a vonkajšieho grilovacieho stola, je výsledkom práce na mieru.
Rekonštrukcia bytu pod strechou
Architektonický ateliér: Studio Komon
Architekti: Martin Gaberle, Ema Traplová, Julie Hyská
Spolupráca: Studio Fabrik8
Realizácia: 2020
Sabína Zavarská
Foto: Alex Shoots Building