Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Jedinečný podkrovný byt v Bratislave prekvapuje zimnou záhradou v centre dispozície

28. 05. 2021
Zdieľať

Podkrovné byty sú čarovné, ale pri rekonštrukciách ponúkajú obmedzené možnosti. Kvôli zošikmeniu stropu a tvaru strechy, ktorá zasahuje do výšky priestorov, si vyžadujú do detailu premyslenú dispozíciu. Keď sa to podarí a máte to šťastie, že váš byt má v niektorých častiach dvojitú výšku, môže vzniknúť priam charizmatické bývanie.

Rekonštruovaný podkrovný byt v staršej budove v bratislavskom Starom Meste má síce kvôli tvaru strechy limitované interiérové možnosti, na druhej strane však ponúka aj priestory s dvojitou výškou.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Podkrovný byt so vzdušným interiérom a s množstvom svetla
obývacia izba s kozubom v podkrovnom byte

Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Ďalšou špecialitou, ktorá po premene do veľkej miery skvalitnila bývanie mladej rodiny, je zimná záhrada s oceľovým točitým schodiskom. Vedie na rozľahlú strešnú terasu. V interiéri nájdete mnoho silných výrazových prvkov a vtipných riešení, ktoré dávajú tomuto bytu po premene originálny náboj.

Pôvodné trámy dodávajú priestoru dynamiku

Prvé, čo si v interiéri všimnete, sú výrazné drevené trámy. Sú to pôvodné trámy, ktoré boli ošetrené, ale ponechané v originálnej farebnosti. Definujú priestor celého bytu a zároveň ho delia na funkčné zóny. Vďaka dvojitej výške stropu najviac vyniknú v otvorenom obytnom priestore s kuchyňou, jedálňou, obývačkou a čítacím kútom.

pôvodné trámy v podkrovnom byte

Pôvodné trámy boli ošetrené, ale bola im zachovaná farebnosť. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Čítací kútik ako pyramída na relax

Čítací kútik je miesto, ktoré nás oslovilo ako druhé. Je ukryté pod zložitou konštrukciou trámov, ktoré ho rámujú a vytvorené ako drevené pobytové schodisko. Najvyšší stupienok schodiska je v úrovni okna s horným oblúkom. Nielenže vnáša prirodzené svetlo ideálne na čítanie, ale poskytuje aj zaujímavý výhľad na okolité budovy a je skvelým miesto na relax. V schodíkoch sú úložné priestory.

Prečítajte si tiež
Nadčasový mezonet v Troch vežiach s interiérom, ktorý nepodlieha trendom
Čítací kútik pri okne v podkrovnom byte

Čítací kútik je skvelým miestom na relax. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Čierny a prírodný dub, terakotová dlažba

Priznaná drevená konštrukcia v kombinácii s jemnou bielou štruktúrou omietky, terakotovým odtieňom dlažby v zimnej záhrade a dubovou podlahou tvoria základnú materiálovú paletu návrhu. Stolárske výrobky kombinujú matný čierny a prírodný dub. Atmosféru dotvárajú jednoduché geometrické tvary svietidiel.

točité schodisko vedúce na terasu bytu

Jedným z najvýraznejších zásahov do dispozície bolo vytvorenie zimnej záhrady v centrálnej polohe bytu.Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Zimná záhrada v centre dispozície

Zimné záhrady sú zvyčajne výsadou domov, v bytoch sa prakticky nenachádzajú. S výnimkou rekonštruovaného bytu v bratislavskom Starom Meste. „Jedným z najvýraznejších zásahov do dispozície bolo vytvorenie zimnej záhrady v centrálnej polohe bytu. Tá do interiéru vnáša mäkké svetlo pre spálňu a pracovňu a zároveň pomocou točitého schodiska sprístupňuje strešnú terasu,“ opisujú malý-veľký zázrak autori premeny.

detská izba v podkroví, z ktorej sa dá interiérovým otvorom vykuknúť do hlavnej obytnej časti

Zaujímavým riešením je aj detská izba v podkroví, z ktorej sa dá interiérovým otvorom vykuknúť do hlavnej obytnej časti. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Detská izba s oknom do kuchyne

Architekti touto premenou vytvorili jedinečný byt s rôznorodými priestormi a atmosférami. Zaujímavým riešením je aj detská izba v podkroví, z ktorej sa dá interiérovým otvorom vykuknúť do hlavnej obytnej časti. Drevené okenice vnútorného okienka sa nachádzajú nad kuchyňou, čo uľahčuje  kontakt medzi rodičmi a deťmi.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom v Bratislave: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Podkrovný byt so zimnou záhradou

Architektonický ateliér: Sadovsky & Architects

Autori: Ing.arch. Oliver Sadovský, Ing.arch. Martin Červienka, Mgr.art. Marián Stanislav

Lokalita: Staré Mesto, Bratislava

Projekt: 2018

Realizácia: 2018 – 2019

Sabína Zavarská

Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave mezonety podkrovné byty zimná záhrada
Zdieľať článok

Diskusia