Z nechceného múru na pozemku urobili výhodu a prispôsobili mu dom
Architektom sa podaril husársky kúsok. Múr, ktorý neželane predeľoval pozemok na dve časti, povýšili na výhodu. Dnes pri ňom stojí príjemný domček s prevahou dreva a so sedlovou strechou.
Keď architekti dorazili na miesto, kde sa malo stavať, našli pozemok nevhodne rozrezaný na dve časti kamenným múrom. I keď z toho múru obrasteného zeleňou vychádzala poetika, jeho prítomnosťou spočiatku nadšení neboli.
Na jednej strane múr vytváral ekosystém celého okolia – vytváral tieň, udržiaval chládok a vlhkosť, po kameňoch sa šplhali rastliny. Na strane druhej pre architektov znamenal problém. Rozdeľoval na dve časti pozemok, ktorý chceli mať jednotný a otvorený.
Nekonečné otázniky kvôli jednému múru
Keď sa prítomnosťou múru a jeho budúcnosťou zaoberali podrobnejšie, zistili, že neustále generoval nové a nové „existenčné“ otázky. Mali ho zničiť alebo zachovať? Mali ponechať tento objekt neporušený, ako ho našli, a „rešpektovať“ ho, ako by rešpektovali strom alebo objekt kultúrneho dedičstva? Aká je hodnota tohto múru? A aká je sloboda architekta voči tomu, čo už existuje?
Úcta k existujúcemu
„Hodnota tohto múru (je potrebné pripustiť, že dosť ťažkopádna) pochádzala striktne a výlučne zo skutočnosti, že tu bol, existoval a stál pred našim zásahom. Práve táto jednoduchá skutočnosť existencie nás dohnala k pokore. Ako budúci obyvatelia správne pochopili, nezostávalo im nič iné, ako múr považovať za kľúčový prvok architektonického zámeru na tomto pozemku,“ vysvetľujú názor, ku ktorému dospeli samotní architekti.
Dom je zásahom do múru, nie múr do domu
Znamená to teda, že múr nepoňali ako zásah do stavebného pozemku, ale naopak. Zásahom do múru, ktorý tu už dávno stál je práve stavba domu. Jediným krokom, ktorý architekti s múrom urobili bolo, že vybrali časť kameňov na južnej strane. Dom je umiestnený hneď za týmto neveľkým otvorom. Vďaka organizácii stavby a priestoru vznikli tri rôzne záhrady – jedna ranná, druhá poludňajšia a tretia večerná – podľa toho, ako na ne svieti slnko.
Čierna borovica, sedlová strecha s presahmi
Originálne je riešená aj fasáda domu. Jeho štíty sú orientované na východ a na západ – oba sú prekryté „mrežami“, ktoré slúžia ako opora pre rastliny. Stavba je obložená drevom z čiernej borovice. Impozantná strecha, ktorá prekrýva múr, vnáša do tohto miesta svoju vlastnú poetiku. Medzi drsným a nedokonalým múrom a samotným domom vzniklo príjemné a pohodlné átrium.
„Nová poézia miesta obsahuje trochu tajomstva, ktoré vyplýva zo skutočnosti, že dom je skrytý, vidieť iba čiernu strechu a bruško átria. Ďalšie tajomstvo pramení zo spolužitia nového a starého – toho, čo vždy bolo a toho, čo sme práve vytvorili. Nedá sa to totiž presne a jasne rozlíšiť, definovať,“ konkretizujú autori projektu.
Dom medzi múrmi
Architektonické štúdio: arba
Architekti: Jean-Baptiste Barache & Sihem Lamine
Lokalita: Francúzsko
Realizácia: 2020
Sabína Zavarská
Foto: Jérémie Léon